Sorulara Dön
3
Astronomi & Kozmoloji

Ay olmasaydı ağırlığımız herhangi bir değişikliğe uğrar mıydı? Ay'ın uzaklığı dünya'yı ne derece etkiler? Dünya'daki zamanı nasıl etkiler?

Mars büyüklüğün de bir Ayımız olduğunu varsayalım. Dünyanın kütlesinin yaklaşık %75'ine sahip bir Ay dünya ya olabildiğince yakın. Bu ay'ın altında dünya da tartıldığımız da 60 kg oluyoruz. İki olasılık için değişkenler nelerdir. (Ayın olup olmadı durum için. )

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sizin üzerinizde çok büyük bir etkisi olmazdı :

Resmi inceleyelim :

Dünya Ay Çekim Etkisi
Dünya Ay Çekim Etkisi
Özel

Ay dünyaya yaklaşık 400.000 km uzaklığındadır. Dünyanın kütlesini 4M alırsak, sorunuza göre Ay kütlesini de 3M alırsak ve dünya üzerindeki 60 kg kütlesindeki bir cisme etkiyen çekim kuvvetleri genel çekim yasasından :

Newton Genel Çekilm Yasası
Newton Genel Çekilm Yasası
Özel

Dünya tarafından etki eden kuvvet => 600 Nt (60 kg)

Ay(Mars) tarafından Dünya üzerindeki cisme etki eden kuvvet => 0.033 Nt yani 3 gram-kuvvet kadar olacaktır. Ayın kütlesi dünyanın 100'de 1 i olduğundan (wikipedia dan bakabilirsiniz) Mars'a göre etkisi çok daha küçük olacaktır. Yani 3 gramın 75'de biri kadar.

Görüldüğü üzere büyük kütlelerin büyük uzaklıklardaki etkisi çok fazla olmamaktadır. Burada baz alınan kütle önemlidir. Dünya üzerindeki bir cisme etki eden kuvvet bu kadar olabilirken, Dünya'nın kendisine etki eden kuvvet oldukça fazladır. Kg başına 0.05 gr-f olduğunu düşünerek Mars büyüklüğünde bir ayın Dünyaya etkisini 5,972 x 1024 kg ile çarparak bulabilirsiniz.

Not :

  1. Kuvvetler hesaplanırken Kütleler ve uzaklıklar Wikipedi baz alınmıştır. Genel çekim sabiti iki tarafta da olduğundan denkleme eklenmemiştir.
  2. Uzaklıklar ters kare yasası ile arttığından kuvvetler eksponansiyel olarak azalmaktadır. Kütelelerin genel çekimdeki etkisi son derece düşüktür.
  3. Genel çekim çok zayıf olmasına rağmen evrensel boyutta güçlüdür ve tüm evrene yayılmıştır.
  4. Hesaplamalar kabaca yapılmıştır. Daha detaylı çözüm geliştirebilirsiniz.
  5. Zaman üzerine etkisi için Keppler Yasasına göre hesaplamalar yapılabilir. Doğrudan zamanı çok fazla etkilemez fakat dönüş periyotları değişeceğinden gece gündüz, yörünge, yıl ve ay hesaplamaları değişir. Örneğin 1 yıl 400 gün olabilir. 3 cisim problemini içerdiğinden el ile hesaplamak imkansıza yakındır.
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et