Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Ay olmasaydı ağırlığımız herhangi bir değişikliğe uğrar mıydı? Ay'ın uzaklığı dünya'yı ne derece etkiler? Dünya'daki zamanı nasıl etkiler?

Mars büyüklüğün de bir ayımız olduğunu varsayalım. Dünyanın kütlesinin yaklaşık %75'ine sahip bir ay dünya ya olabildiğince yakın. Bu ay'ın altında dünya da tartıldığımız da 60 kg oluyoruz. İki olasılık için değişkenler nelerdir. (ayın olup olmadı durum için. )

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sizin üzerinizde çok büyük bir etkisi olmazdı :

Resmi inceleyelim :

Dünya Ay Çekim Etkisi
Dünya Ay Çekim Etkisi
Özel

Ay dünyaya yaklaşık 400.000 km uzaklığındadır. Dünyanın kütlesini 4M alırsak, sorunuza göre Ay kütlesini de 3M alırsak ve dünya üzerindeki 60 kg kütlesindeki bir cisme etkiyen çekim kuvvetleri genel çekim yasasından :

Newton Genel Çekilm Yasası
Newton Genel Çekilm Yasası
Özel

Dünya tarafından etki eden kuvvet => 600 Nt (60 kg)

Ay(Mars) tarafından Dünya üzerindeki cisme etki eden kuvvet => 0.033 Nt yani 3 gram-kuvvet kadar olacaktır. Ayın kütlesi dünyanın 100'de 1 i olduğundan (wikipedia dan bakabilirsiniz) Mars'a göre etkisi çok daha küçük olacaktır. Yani 3 gramın 75'de biri kadar.

Görüldüğü üzere büyük kütlelerin büyük uzaklıklardaki etkisi çok fazla olmamaktadır. Burada baz alınan kütle önemlidir. Dünya üzerindeki bir cisme etki eden kuvvet bu kadar olabilirken, Dünya'nın kendisine etki eden kuvvet oldukça fazladır. Kg başına 0.05 gr-f olduğunu düşünerek Mars büyüklüğünde bir ayın Dünyaya etkisini 5,972 x 1024 kg ile çarparak bulabilirsiniz.

Not :

  1. Kuvvetler hesaplanırken Kütleler ve uzaklıklar Wikipedi baz alınmıştır. Genel çekim sabiti iki tarafta da olduğundan denkleme eklenmemiştir.
  2. Uzaklıklar ters kare yasası ile arttığından kuvvetler eksponansiyel olarak azalmaktadır. Kütelelerin genel çekimdeki etkisi son derece düşüktür.
  3. Genel çekim çok zayıf olmasına rağmen evrensel boyutta güçlüdür ve tüm evrene yayılmıştır.
  4. Hesaplamalar kabaca yapılmıştır. Daha detaylı çözüm geliştirebilirsiniz.
  5. Zaman üzerine etkisi için Keppler Yasasına göre hesaplamalar yapılabilir. Doğrudan zamanı çok fazla etkilemez fakat dönüş periyotları değişeceğinden gece gündüz, yörünge, yıl ve ay hesaplamaları değişir. Örneğin 1 yıl 400 gün olabilir. 3 cisim problemini içerdiğinden el ile hesaplamak imkansıza yakındır.
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia Genel Çekim Yasası
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başarı önündeki en büyük engel, başarısızlık korkusudur.”
Sven Goran Eriksson
Geri Bildirim Gönder