Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Mehmet As
Mehmet As Üye
1
Atlar ve zebrala neden elenmediler ?
Canlılar evrimsel süreçte elenmemek için kendilerini savunma organı geliştirdi örneğin koçun boynuzları ,pangolinin pulları,insanın beyni gibi. Ama atların ve zebraların tek savunması çifteleri ve avcılar tarafından kolayca av oluyorlar.neden boynuz organı evrimleştirmediler?Elenmeleri gerekmezmi?
142 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu Öğrenci

  Bütün canlılar; çevre koşulları değişmedikçe bulundukları ortama, hayatta kalıp üreyebilme şansına sahip olacak kadar iyi bir uyum sağlamışlardır.

  Pangolinler, kaplumbağalar, kirpiler ve oklu kirpiler gibi korumalı dış yüzeye sahip hayvanlar kendilerini, kendilerinin yiyecek olduğunu düşünen canlılara karşı genellikle fazla enerji harcamadan savunurlar.

  Koç, geyik, gergedan, ceylan gibi canlılar boynuzlarını genellikle tür içi rekabette üstünlük sağlama yarışında yani cinsel seçilim ile kazanmışlardır. Bu hayvanlarda yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini “silahlarıyla” ya da çoğunlukla kaçarak savunurlar. (Gergedanlar içim durum biraz farklı, gergedanların boyutu ve iri boynuzları sebebiyle yırtıcılar saldırmayı tercih etmez.)

Bu Reklamı Kapat

  Atlara ve zebralara baktığımız zaman ikisi de herkesçe bilinen türler olduğu için, daha önemlisi dış görünüşüne yüzeysel olarak gördüğümüzde tam olarak yaygın görünen bir adaptasyona sahip olmadıkları için doğaya uyumsuz olan canlılar olduğu düşünüyor olabilirsiniz. Ama tabii ki atların ve zebraların da 52 milyon yıllık evrimlerinin sonucunda edindikleri özellikleri var.

  Atlar ve zebralar 52 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da yaşayan köpek boyutundaki Eohippus cinsinden köken almaktadır. Atların ve zebraların içinde bulunduğu Equus cinsi 4-7 milyon yıl önce evrimleşmiştir. Sonunda atlar, eşekler ve zebralar ortaya çıkmıştır.

Bu Reklamı Kapat

Atların ve eşeklerin elenmemesini sağlayan bazı özellikleri  

  Atlar, avcılardan kaçarken hızlarına ve iyi gelişmiş denge sistemine güvenir ve güçlü savaş ya da kaç tepkisine sahiptirler.

  Zebraların dikey çizgileri hareketsizken otlara kamufle olmalarını sağlayabilir. Çizgiler hareket halindeyken avcıların kafasını karıştırabilir, özellikle hareket halinde olan sürüdeki zebraların çizgileri sallanan çizgi yığını olarak algılanır. Hareket halindeyken çizgiler vagon tekerleği etkisi ile ısıran böcekleri veya avcıları ileri mi geri mi gittiği konusunda şaşırtır. Polarize ışığa doğru uçan kan emen Tsetse sinekleri ve Tabanid at sinekleri polarize ışığa doğru uçar, siyah be beyaz desenler sinekleri çeken deseni bozar. Çizgiler zebranın soğumasını sağlayabilir. Hava beyaz çizgilerin üzerinde daha yavaş hareket ederken ışığı emen siyah çizgilerin üstünde daha hızlı hareket eder. Bu farklı hızdaki hareketler zebranın üzerinde soğumasını sağlayacak konveksiyon akımları oluşturur. Daha sıcak yerlerde yaşayan zebraların çizgi sayısı daha fazladır, konveksiyon akımıyla daha fazla soğumalarını sağlıyor olabilir.

  Açıklayamadığım, es geçtiğim ya da bilim insanlarının keşfedemediği adaptasyonlara sahip olabilirler, sonuç olarak yaşamakta olan istisnasız bütün canlılar çevrelerine uyum sağlamalıdırlar. Atların ve özellikle zebraların uyum sağlamasındaki özelliklerinden bahsetmeye çalıştım.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Canlıları &Quot;Daha Fazla Evrimleşmiş&Quot;, &Quot;Daha İlkel&Quot; Ya Da &Quot;En Az Evrimleşmiş&Quot; Olarak Sınıflandırmak Mümkün Müdür?. (05 July 2019). Alındığı Tarih: 05 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Horse. (05 July 2019). Alındığı Tarih: 05 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Zebra. (05 July 2019). Alındığı Tarih: 05 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Evolution Of The Horse. (05 July 2019). Alındığı Tarih: 05 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  5. Yazar Yok. Equus (Genus). (05 July 2019). Alındığı Tarih: 05 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et