Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet As
Mehmet As
3,112 UP
Üye
1

Atlar ve zebrala neden elenmediler ?

Canlılar evrimsel süreçte elenmemek için kendilerini savunma organı geliştirdi örneğin koçun boynuzları ,pangolinin pulları,insanın beyni gibi. Ama atların ve zebraların tek savunması çifteleri ve avcılar tarafından kolayca av oluyorlar.neden boynuz organı evrimleştirmediler?Elenmeleri gerekmezmi?
182 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu
39K UP
Öğrenci

  Bütün canlılar; çevre koşulları değişmedikçe bulundukları ortama, hayatta kalıp üreyebilme şansına sahip olacak kadar iyi bir uyum sağlamışlardır.

  Pangolinler, kaplumbağalar, kirpiler ve oklu kirpiler gibi korumalı dış yüzeye sahip hayvanlar kendilerini, kendilerinin yiyecek olduğunu düşünen canlılara karşı genellikle fazla enerji harcamadan savunurlar.

Tüm Reklamları Kapat

  Koç, geyik, gergedan, ceylan gibi canlılar boynuzlarını genellikle tür içi rekabette üstünlük sağlama yarışında yani cinsel seçilim ile kazanmışlardır. Bu hayvanlarda yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini “silahlarıyla” ya da çoğunlukla kaçarak savunurlar. (Gergedanlar içim durum biraz farklı, gergedanların boyutu ve iri boynuzları sebebiyle yırtıcılar saldırmayı tercih etmez.)

  Atlara ve zebralara baktığımız zaman ikisi de herkesçe bilinen türler olduğu için, daha önemlisi dış görünüşüne yüzeysel olarak gördüğümüzde tam olarak yaygın görünen bir adaptasyona sahip olmadıkları için doğaya uyumsuz olan canlılar olduğu düşünüyor olabilirsiniz. Ama tabii ki atların ve zebraların da 52 milyon yıllık evrimlerinin sonucunda edindikleri özellikleri var.

Tüm Reklamları Kapat

  Atlar ve zebralar 52 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da yaşayan köpek boyutundaki Eohippus cinsinden köken almaktadır. Atların ve zebraların içinde bulunduğu Equus cinsi 4-7 milyon yıl önce evrimleşmiştir. Sonunda atlar, eşekler ve zebralar ortaya çıkmıştır.

Atların ve eşeklerin elenmemesini sağlayan bazı özellikleri  

  Atlar, avcılardan kaçarken hızlarına ve iyi gelişmiş denge sistemine güvenir ve güçlü savaş ya da kaç tepkisine sahiptirler.

  Zebraların dikey çizgileri hareketsizken otlara kamufle olmalarını sağlayabilir. Çizgiler hareket halindeyken avcıların kafasını karıştırabilir, özellikle hareket halinde olan sürüdeki zebraların çizgileri sallanan çizgi yığını olarak algılanır. Hareket halindeyken çizgiler vagon tekerleği etkisi ile ısıran böcekleri veya avcıları ileri mi geri mi gittiği konusunda şaşırtır. Polarize ışığa doğru uçan kan emen Tsetse sinekleri ve Tabanid at sinekleri polarize ışığa doğru uçar, siyah be beyaz desenler sinekleri çeken deseni bozar. Çizgiler zebranın soğumasını sağlayabilir. Hava beyaz çizgilerin üzerinde daha yavaş hareket ederken ışığı emen siyah çizgilerin üstünde daha hızlı hareket eder. Bu farklı hızdaki hareketler zebranın üzerinde soğumasını sağlayacak konveksiyon akımları oluşturur. Daha sıcak yerlerde yaşayan zebraların çizgi sayısı daha fazladır, konveksiyon akımıyla daha fazla soğumalarını sağlıyor olabilir.

  Açıklayamadığım, es geçtiğim ya da bilim insanlarının keşfedemediği adaptasyonlara sahip olabilirler, sonuç olarak yaşamakta olan istisnasız bütün canlılar çevrelerine uyum sağlamalıdırlar. Atların ve özellikle zebraların uyum sağlamasındaki özelliklerinden bahsetmeye çalıştım.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Canlıları &Quot;Daha Fazla Evrimleşmiş&Quot;, &Quot;Daha İlkel&Quot; Ya Da &Quot;En Az Evrimleşmiş&Quot; Olarak Sınıflandırmak Mümkün Müdür?. (5 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Horse. (5 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Zebra. (5 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Evolution Of The Horse. (5 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  5. Yazar Yok. Equus (Genus). (5 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close