Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Aslanların evrimi nasıl gerçekleşti?

1
147 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tüm Felidae türlerinden gelen nükleer ve mitokondriyal DNA'nın filogenetik analizleri, evrimsel yayılımların Miyosen'de Asya'da 14.45 ila 8.38 milyon yıl önce 16.76 ila 6.46 milyon yıl önce başladığını göstermektedir. Panthera soyunun genetik olarak Felidae'nin ortak atalarından 9.32 ila 4.47 milyon yıl önce 11.75 ila 0.97 milyon yıl önce ayrıldığı tahmin edilmektedir. Panthera'nın coğrafi kökeni büyük olasılıkla kuzey Orta Asya'dır. Analiz sonuçları aslanın filogenetik ilişkisinde farklılık gösterir; 3.46 ila 1.22 milyon yıl önce ayrılan jaguar (P. onca) ile aynı zamanda 3.1 ila 1.95 milyon yıl önce ayrılan leopar (P. pardus) ile bir kardeş grup kurduğu düşünülüyordu ila 4.32 ila 0.02 milyon yıl önce. Aslan ve kar leoparı (P. uncia) ataları arasındaki melezleşme muhtemelen yaklaşık 2.1 milyon yıl öncesine kadar devam etti. Aslan-leopar klanı, en azından erken Pliyosenden beri Asya ve Afrika Palearktik'te dağıtılmıştır. Aslan olarak tanınan en eski fosiller Tanzanya'daki Olduvai Boğazı'nda bulundu ve 2 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Modern ve mağara aslan soylarının ayrışma süresi için tahminler, modern aslanın nesil başına mutasyon oranına bağlı olarak 529.000 ila 392.000 yıl önce değişmektedir. İki soy arasında, aynı coğrafi bölgeyi paylaşmadıklarını gösteren gen akışı kanıtı yoktur. Avrasya ve Amerikan mağara aslanları, son buzul döneminin sonunda, diğer kıtalarda mitokondriyal torunları olmadan yok oldu. Modern aslan muhtemelen Orta Pleistosen sırasında Afrika'da yaygın olarak dağılmış ve Geç Pleistosen sırasında Sahra altı Afrika'da ayrılmaya başlamıştır. Ekvator yağmur ormanları 183.500 ila 81.800 yıl önce genişlediğinde, Doğu ve Güney Afrika'daki aslan popülasyonları Batı ve Kuzey Afrika'daki popülasyonlardan ayrıldı. Muhtemelen 98.000 ila 52.000 yıl önce ortak bir ata paylaştılar. Sahra'nın 83.100 ila 26.600 yıl önce genişlemesi nedeniyle, Batı ve Kuzey Afrika'daki aslan popülasyonları ayrıldı. Yağmur ormanları azaldıkça ve daha açık habitatlara yol açtıkça, aslanlar Batı'dan Orta Afrika'ya taşındı. Kuzey Afrika'dan gelen aslanlar 38.800 ve 8.300 yıl önce güney Avrupa ve Asya'ya dağıldılar.

Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki aslanların yok olması, Asya ve Afrika'daki aslan popülasyonları arasındaki gen akışını kesintiye uğrattı. Genetik kanıtlar, Doğu ve Güney Afrika'dan gelen aslan örneklerinde sayısız mutasyon olduğunu ortaya koydu; Genom geneli bir dizi aslan örneği, Batı Afrika'dan alınan numunelerin Güney Afrika'dan alınan numunelerle allel paylaştığını ve Orta Afrika'dan gelen numunelerin de Asya'dan alınan numunelerle allel paylaştığını gösterdi. Bu fenomen, Orta Afrika'nın izole olduktan sonra aslan popülasyonlarının bir "eritme kazanı" olduğunu, muhtemelen Holosen'in başlarında Nil Havzası'ndaki koridorlardan göç ettiğini göstermektedir.

183 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın