Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Aşık olmak depresyondan çıkmaya yardımcı olabilir mi?

Aşık olmak depresyondan çıkmaya yardımcı olabilir mi?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncelikle aşk, tüm diğer duygular gibi sinirsel ve hormonaldir. Kalple ilgili değildir ve diğer bütün duygular gibi beyinde meydana gelir. Aşkın evrimleşmesinin en kritik nedenlerinden biri sekstir.

Aşık olduğunuz kişiye baktığınızda, tenine dokunduğunuzda içiniz içinize sığmaz. Kalp atışlarınız hızlanır, yüzünüz pembeleşir. Koltuk altlarınızdan ve cinsel organınızdan etrafa, ter kokunuz ile karışacak şekilde düşük miktarda koku hormonları saçarsınız. Vücut hayatta kalmaya yönelik fonksiyonlardan, sekse yönelik fonksiyonlara yönelir. Erkekseniz penisiniz sertleşir, dişiyseniz vajinanız ıslanır. Beyninizin aktivitesi artar, üremek için hazır hale gelirsiniz.

İşte bunlar depresyondan çıkmanızı sağlar. Eğer aşkın amacı olan seksi elde edemesseniz depresyonunuz geri dönebilir.

102 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Depresyon, başınıza gelen olaylara, sahip olduğunuz düşüncelere ve duygulara cevap olarak ortaya çıkmaktadır. Bu cümle farklı terapi ekolleri ve psikoloji teorilerinin önemli bir çoğunluğunun depresyonla ilgili anlaştığı önemli bir nokta. Belli başlı psikoterapistler sizi depresyondan çıkarmak için başka birine aşık olmaya(ya da başka biriyle seks yapmaya) itmezler. Bu aşık olmak depresyona hiç bir şekilde etki etmez mi demektir? Hayır! Mesele şu ki, yeni aşık olan kişilerin beyinlerini görüntülediyinizde duygusal bölümlerin çoştuğunu beynin ön tarafınınsa(akıl yürütme merkezleri), pek fazla çalışmadığını görürsünüz. Yani depresyonunuzu tedavi etmek için duygularınızı anlamanız gerekir, daha da duygusallaşmanıza neden olacak bir harekete baş vurmak tehlikeli ola bilir. Fakat bir sorun var! Depresyonunuzun sebebi "yetersiz sosyal beceri" diye tanımlandırıcağımız bir şeyse, seks(ya da karşılıklı aşk) buna olumlu şekilde etki ede bilir. Ancak unutmamak gerekir ki, aşkınız karşılıksız ola bilir (ya da seksden önceden farz etdiyiniz şekilde zevk almaya bilirsiniz). Hatta depresyon nedeniyle hislerinizi yanlış anlayıp başka insanların da duygularını incite bilirsiniz.

Hiç bir zaman mutsuzluğunuzu gidermek için başka insanların duygularını bir ilaç olarak görmeyin. Unutmayın, mutluluk insanın kendi içinde kendiyle çözmesi gereken bir şeydir. Kendiyle yalnız başına mutlu olmayan(en azından iyi hissetmeyen) bireyler başkalarıyla da olumlu ilişkiler kuramazlar. İlk önce kendimizi daha sonra başkalarını anlamaya çalışalım. Bu düşünce tarzıyla kurulan aileler(birliktelikler) daha sağlam olacaktır ve araştırmalar da bunu göstermektedir.

Depresyondan kurtulmak için terapistlere baş vurmak her şekilde daha akıllı bir davranış olacaktır.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Merhaba ..

Kişisel fikrimi söyleyecek olursam; depresyondayken veya psikolojimizin çok iyi olmadığı durumlarda sevme veya sevilme ihtiyacımız normalden daha çok artar.Bu da ilişkilerimizi ekstra yoğun yaşamamıza sebep olabilir.Belki aşık olmak bir miktarda olsa atlatmamıza yardımcı olabilir ama bu ekstra duygu yoğunluğu her şeyi daha kötü halede getirebilir .Eğer depresyonda veya herhangi bir psikolojik rahatsızlık için profesyonel yardım alıp bu durumu atlatıp ,bir ilişkiye başlamak daha sağlıklı bir ilişki biçimi olacaktır diye düşünüyorum..

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğaya ne olması gerektiğini söyleyemezsiniz. Onun hayal gücü hepimizinkinden güçlüdür.”
Richard Feynman