Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Antioksidanlar kansere karşı koruyucu mudur, yoksa kanserin yayılmasını mı sağlar?

Evrim Ağacı'nda bir makalede antioksidanların kanserli hücrelere zarar verdikleri yazıyor, fakat yine Evrim Ağacı'nda okuduğum başka bir makalede antioksidan içeren besinlerin kanser hastalarının kanserli hücrelerinin aktivitelerini arttırdığını, dolayısıyla hastaların antioksidan tüketmemeleri tavsiye ediliyor. Bunda bir çelişki yok mu?

2
106 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu konu halen araştırılmakta olan bir konu; ancak sözünü ettiğiniz buradaki makalede "antioksidanların kansere sebep olduğunun" söylenmediğine, bunun yerine "kanser bir kez başladıktan sonra antioksidanların olumsuz etkiye neden olabildiğinin" söylendiğine dikkatinizi çekmekte fayda var (bu yanlış anlaşılabiliyor).[1]

Dolayısıyla şu anda genel kanı, antioksidanların genel olarak kansere karşı koruyucu bir etkisi olduğu yönünde. Ancak kanser bir kez başladıktan sonra, belli şartlar altında (belli araştırmaların gösterdiğine göre) kansere negatif bir etkisi oluyor olabilir. Bu cevabın yazıldığı gün itibariyle bu konuda nihai bir karar bulunmuyor.

235 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Kanser hücrelerinde mitokondriler çalışmadığı için, oksijensiz olarak sadece şekeri kullanarak 2 birim ATP üretirler ve metabolik asidik atıkları (proton yükü fazla atomlar) çok fazla olur. Bu nedenle normal bir somatik hücreye göre şekeri 200 kat fazla kullanır. Enerji üretme kapasitesi düşük olduğu için sıradan hücrelere göre bu asidik atıklardan daha çok etkilenirler. Ultrason ile bakıldığında kanser hücresinin çevresinde halka gibi bir yapı görülür öküz gözü görünümü olarak da bilinir. Normal hücreler bu asidik alanda dayanamayarak ölürler. Kanser hücresinin de bu asidik alandan kurtulması gerekmektedir. İşte verilen antioksidan, aslında kanser hücresinin bu asidik alanını temizler. Ve kanserin gelişimini üremesini hızlandırır. Bu mekanizma kullanılarak üzerinde araştırma yapılan yeni yöntemlerden biri de, moleküler yapısı şekerle %90 aynı olan C vitamini (karbonik yapısı aynı) farmakolojik dozda kandan verilmesi, kanser hücreleri tarafından şeker olarak algılanacağı için metabolize edilir ve kanser hücresinde hidrojen peroksit (asidik) üretimine neden olur, oksidasyona neden olur ve kanser hücresini öldürür. Normalde C vitamini antioksidan yapıda iken, bu şekilde prooksidan olarak kullanılmış oluyor. Ancak bu sadece klinik ve farmakolojik kullanım ve yeni bir araştırma şekli. Mekanizmanın anlaşılabilmesi açısından yazdım.

Kanser olmayan dokularda hücrelerin metabolik atıklarının giderilmesi açısından antioksidanlar vazgeçilmez düzeyde önemlidir. Konu, kanserin başladığı dokular için geçerlidir.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • I. Bairati, et al. (2005). Randomized Trial Of Antioxidant Vitamins To Prevent Acute Adverse Effects Of Radiation Therapy In Head And Neck Cancer Patients. Journal of Clinical Oncology, sf: 5805-5813. doi: 10.1200/JCO.2005.05.514. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et