Puan Ver
1
Puan Ver

Annelik içgüdüsü diye bir şey insanda gerçekten var mı? Yoksa bu bir cinsiyet rolü olarak mı yüklenmektedir?

Bugüne kadar doğadaki canlıların dişilerinin soy devamı için yavrularının tehlikeye düşmesi halinde kendilerini feda edişlerini birçok kez belgesellerde izledik fakat ekteki video aksini iddia ediyor.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Böyle bir içgüdü olmasaydı hiçbir anne aciz bir bebeği kendi ayakları üzerinde durabilen bir bireye dönüştürecek bunca emeğe ve zorluğa yıllarca dayanamazdı. Yani annelik diye bir şeyden bahsedilemezdi. Muhtemelen, yavruların çoğu kısa sürede ölür, tür devam edemez, bu günleri hiçbirimiz göremezdik.

Canlılığın önemli bir bölümü, memelilerin de tamamı için hayati olan annelik işlevinin garantisi olan bu içgüdünün insanda puf diye ortadan kaybolması için hiçbir sebep yok. Hatta insan yavrusunun diğer memeli türlerinin çoğuna göre daha fazla ebeveyn yatırımı gerektirmesinden yola çıkarak insan dişilerindeki annelik içgüdüsünün başka birçok türe göre daha güçlü olmasını beklemek mantıklı olur.

Bebeğin tetiklediği annelik özellikleriyle ilgili beyin yapısındaki değişimler, nöral aktivite değişimleri ve hormonal değişiklikler sadece farelerde değil insanlarda da gözlemlenebiliyor. 

İleri okuma/izleme:

Is Maternal Instinct Only for Moms? Here's the Science. https://news.nationalgeographic.com/2018/05/mothers-day-2018-maternal-instinct-oxytocin-babies-science/https://news.nationalgeographic.com/2018/05/mothers-day-2018-maternal-instinct-oxytocin-babies-science/

Maternal Instinct Is Wired Into the Brain. https://well.blogs.nytimes.com/2008/03/07/maternal-instinct-is-wired-into-the-brain/

Science of Love with Bianca Jones Marlin – AMNH SciCafe https://youtu.be/olHKw9q6ybw

Decoding the maternal brain | Laura Glynn | TEDxChapmanU https://youtu.be/71LT-MnfMEY

      

Teşekkür
1

aslında annelik iç güdüsü değilde aktarılarılan DNA yı bilgiyi koruma iç güdüsü olarak görebiliriz. bir sonraki versiyonu koruma. Bu makalede gen aktarımından söz ediyor . 

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Üstün bir bilim, alçak bir ahlakla bir arada olamaz. Bu karışım dengesiz ve kendi kendini yok edicidir.”
Arthur C. Clarke
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder