Puan Ver
4
Puan Ver

Akraba kayırma fizyolojik mi psikolojik mi?

Bir bireyin akrabamız olduğuna inanıyorsak fakat değilse onu yine de kayırır mıyız? Veya tam tersi durumda da sonuç ne olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
1 Cevap

Bu tamamıyla gen seçiliminin konusudur( hatta bizzat bu konuyu ele alan akraba seçilimidir ve akraba seçilimi de gen seçiliminin bir alt dalıdır.). Fizyolojikten ziyade evrimsel demek daha doğru olabilir ama psikolojik de diyebilirsin çünkü psikolojiyi şekillendiren de aslında evrimsel geçmişimizdir.????. Akraba seçilimi akrabanızın sizin genlerinizin ne kadarını taşıdığına ve sizin genlerinizi ne kadar bir sonraki nesile taşıyacağına bağlıdır. Ancak takdir edersinki insan dahil hiçbir canlı kendi hayatı yada akrabasının hayatı söz konusu olunca gen benzerliğini düşünmez bu tamamıyla içgüdüsel diyebileceğimiz bir seçimdir. Bir anne yavrusunun canını kendi canının önüne koysada aslında bundaki temel sebep kendi genlerinin büyük bir kısmını taşıması ve kendinden genç olmasıdır bu noktada yavrunun anneden genç olması önemlş bir kısım çünkü birey ne kadar gençse genlerini bir sonraki nesle aktarma olasılığı o kadar güçlüdür.(Ancak yavrunun taşıdığı genlerin yalnızca %50 sinin annesine ait olduğunu unutmayalım. Burada yine türün ortalama yavrulama yaşı devreye girer ve annenin türün ortalama ömrüne göre bundan sonra sahip olabileceği yavru sayısının yarısının yavrusunun ömrünün sonuna kadar sahip olacağı yavru sayısından az olduğu durumlarad türün yavruyu ölesiye koruma durumu söz konusudur. ) Kısacası bir annenin yavrusunu bilmesi yada aynı sürü içerisinde oldukları için yakın akrabası olan kuzenlerini yeğenlerini bilmesi çok da zor değildir. Ancak detayda belirttiğin durumlar ne kadar istisnai olsada bir kediyi sahiplenen köpekte yada evlatlığı olan bir annede de gözlemleyebileceğin üzere öz akrabasıymışçasına özgecil bir davranış söz konusudur. Yinede konuyla ilgili detaylı bilgi için başta evrim ağacı olmak üzere güvenilir kaynaklardan gen seçilimi ve akraba seçilimi üzerine araştırma yapabilirisim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler.

Teşekkür (1)
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasalar; yazıya dökülmüş olsalar bile, değişmez kurallar olarak kalmamalıdır.”
Aristoteles
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder