Sorulara Dön
4
Evrim & Abiyogenez

Akraba kayırma fizyolojik mi psikolojik mi?

Bir bireyin akrabamız olduğuna inanıyorsak fakat değilse onu yine de kayırır mıyız? Veya tam tersi durumda da sonuç ne olur?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,

Akraba seçilimi, birçok hayvan türünde görülmektedir. Akraba seçilim, türlerin kendi akrabalarını ve ileri düzeye gidildiğinde kendi türlerini, diğer türlere karşı "kayırmaları" ve bunu yaparken fedakar/özgeci davranışlar sergilemeleridir.

Dağ sincapları, bir tehdit unsuru gördüklerinde ciyaklamaya başlar. Bu örnekte bağıran sincaplar yerlerini belli ettikleri için belki de "doğrudan uyum" başarılarını düşürmekteydiler ve ölme risklerini arttırarak genlerini tehlikeye atmaktaydılar. Ancak öte yandan, çok sayıda akrabalarını kurtararak "dolaylı uyum" başarısı adını verdiğimiz durum dahilinde, bir nevi kendi genlerinin yakın kopyalarını da kurtarmış olabilmektedir. Bu da, toplam uyum başarısına olumlu etki etmektedir. Bu durumlar düşünüldüğünde akraba kayırmanın fizyolojik olduğu söylenebilir. Akraba seçiliminin evrim üzerine etkisi halen tartışılmaktadır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayrıntılı bilgi için kaynak bölümüne bakabilirsiniz.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Bu tamamıyla gen seçiliminin konusudur( hatta bizzat bu konuyu ele alan akraba seçilimidir ve akraba seçilimi de gen seçiliminin bir alt dalıdır.). Fizyolojikten ziyade evrimsel demek daha doğru olabilir ama psikolojik de diyebilirsin çünkü psikolojiyi şekillendiren de aslında evrimsel geçmişimizdir.????. Akraba seçilimi akrabanızın sizin genlerinizin ne kadarını taşıdığına ve sizin genlerinizi ne kadar bir sonraki nesile taşıyacağına bağlıdır. Ancak takdir edersinki insan dahil hiçbir canlı kendi hayatı yada akrabasının hayatı söz konusu olunca gen benzerliğini düşünmez bu tamamıyla içgüdüsel diyebileceğimiz bir seçimdir. Bir anne yavrusunun canını kendi canının önüne koysada aslında bundaki temel sebep kendi genlerinin büyük bir kısmını taşıması ve kendinden genç olmasıdır bu noktada yavrunun anneden genç olması önemlş bir kısım çünkü birey ne kadar gençse genlerini bir sonraki nesle aktarma olasılığı o kadar güçlüdür.(Ancak yavrunun taşıdığı genlerin yalnızca %50 sinin annesine ait olduğunu unutmayalım. Burada yine türün ortalama yavrulama yaşı devreye girer ve annenin türün ortalama ömrüne göre bundan sonra sahip olabileceği yavru sayısının yarısının yavrusunun ömrünün sonuna kadar sahip olacağı yavru sayısından az olduğu durumlarad türün yavruyu ölesiye koruma durumu söz konusudur. ) Kısacası bir annenin yavrusunu bilmesi yada aynı sürü içerisinde oldukları için yakın akrabası olan kuzenlerini yeğenlerini bilmesi çok da zor değildir. Ancak detayda belirttiğin durumlar ne kadar istisnai olsada bir kediyi sahiplenen köpekte yada evlatlığı olan bir annede de gözlemleyebileceğin üzere öz akrabasıymışçasına özgecil bir davranış söz konusudur. Yinede konuyla ilgili detaylı bilgi için başta evrim ağacı olmak üzere güvenilir kaynaklardan gen seçilimi ve akraba seçilimi üzerine araştırma yapabilirisim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler.

107 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın