Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Merve Özcan
Merve Özcan
1,605 UP
Üye
5

Akraba kayırma fizyolojik mi psikolojik mi?

Bir bireyin akrabamız olduğuna inanıyorsak fakat değilse onu yine de kayırır mıyız? Veya tam tersi durumda da sonuç ne olur?
869 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Baran Anık
Baran Anık
7K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhaba,

Akraba seçilimi, birçok hayvan türünde görülmektedir. Akraba seçilim, türlerin kendi akrabalarını ve ileri düzeye gidildiğinde kendi türlerini, diğer türlere karşı "kayırmaları" ve bunu yaparken fedakar/özgeci davranışlar sergilemeleridir.

Tüm Reklamları Kapat

Dağ sincapları, bir tehdit unsuru gördüklerinde ciyaklamaya başlar. Bu örnekte bağıran sincaplar yerlerini belli ettikleri için belki de "doğrudan uyum" başarılarını düşürmekteydiler ve ölme risklerini arttırarak genlerini tehlikeye atmaktaydılar. Ancak öte yandan, çok sayıda akrabalarını kurtararak "dolaylı uyum" başarısı adını verdiğimiz durum dahilinde, bir nevi kendi genlerinin yakın kopyalarını da kurtarmış olabilmektedir. Bu da, toplam uyum başarısına olumlu etki etmektedir. Bu durumlar düşünüldüğünde akraba kayırmanın fizyolojik olduğu söylenebilir. Akraba seçiliminin evrim üzerine etkisi halen tartışılmaktadır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayrıntılı bilgi için kaynak bölümüne bakabilirsiniz.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (10 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı Youtube-1. (10 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Evrim Ağacı Youtube-2. (10 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İdealardünyasındaevrimleşmişkuantumparçacığı Evet İsmim Bu
Galaktikidealardünyasındaevrimleşmişbirkuantumparçacığı

Bu tamamıyla gen seçiliminin konusudur( hatta bizzat bu konuyu ele alan akraba seçilimidir ve akraba seçilimi de gen seçiliminin bir alt dalıdır.). Fizyolojikten ziyade evrimsel demek daha doğru olabilir ama psikolojik de diyebilirsin çünkü psikolojiyi şekillendiren de aslında evrimsel geçmişimizdir.????. Akraba seçilimi akrabanızın sizin genlerinizin ne kadarını taşıdığına ve sizin genlerinizi ne kadar bir sonraki nesile taşıyacağına bağlıdır. Ancak takdir edersinki insan dahil hiçbir canlı kendi hayatı yada akrabasının hayatı söz konusu olunca gen benzerliğini düşünmez bu tamamıyla içgüdüsel diyebileceğimiz bir seçimdir. Bir anne yavrusunun canını kendi canının önüne koysada aslında bundaki temel sebep kendi genlerinin büyük bir kısmını taşıması ve kendinden genç olmasıdır bu noktada yavrunun anneden genç olması önemlş bir kısım çünkü birey ne kadar gençse genlerini bir sonraki nesle aktarma olasılığı o kadar güçlüdür.(Ancak yavrunun taşıdığı genlerin yalnızca %50 sinin annesine ait olduğunu unutmayalım. Burada yine türün ortalama yavrulama yaşı devreye girer ve annenin türün ortalama ömrüne göre bundan sonra sahip olabileceği yavru sayısının yarısının yavrusunun ömrünün sonuna kadar sahip olacağı yavru sayısından az olduğu durumlarad türün yavruyu ölesiye koruma durumu söz konusudur. ) Kısacası bir annenin yavrusunu bilmesi yada aynı sürü içerisinde oldukları için yakın akrabası olan kuzenlerini yeğenlerini bilmesi çok da zor değildir. Ancak detayda belirttiğin durumlar ne kadar istisnai olsada bir kediyi sahiplenen köpekte yada evlatlığı olan bir annede de gözlemleyebileceğin üzere öz akrabasıymışçasına özgecil bir davranış söz konusudur. Yinede konuyla ilgili detaylı bilgi için başta evrim ağacı olmak üzere güvenilir kaynaklardan gen seçilimi ve akraba seçilimi üzerine araştırma yapabilirisim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler.

113 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close