Sorulara Dön
7
Akademi & Üniversite

Akademisyenliğe uygun olduğumu nasıl anlayabilirim?

Sıradan üniversitelerden birinde bilgisayar mühendisliğini üçüncülükle bitirdim. Felsefeyi, bilimi, araştırmayı seviyorum. Fakat hem türkiye 'deki akademisyenlik kadrolarıyla ilgili sorunların olduğunu biliyorum hem de üniversite sınavında ilk yüz bine giremediğimden analitik biri miyim emin değilim

2
1,457 görüntülenme
Teşekkür (7)
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Akademisyenlik, literatür araştırmaları ve buna dayalı sistemli araştırmayı gerektirir. İşin teorisine hakim olmak ve o teoriyi yorumlayarak başka bir duruma kanalize etmeye yeteneği de diyebiliriz, yani bol bol kaba tabirle kafa patlatmayı gerektirir. Diğer bir deyişle Einstein'ın düşünce deneyi ile başladığını düşünüyorum. Akademisyen arkadaşlar var ise daha iyi cevaplayabilir ama yüksek lisansı da uygulamalı yapan birisi olarak diyeceğim şu ki yönlenmek istediğin konu hakkında teorik bilgine güveniyor iseniz, multi disiplinler için araştırma kabiliyetiniz var ise ve veri toplamak için sistematik çalışma kabiliyetiniz var ise neden olmasın. "felsefeyi, bilimi, araştırmayı seviyorum." bu cümlenin yanına sistemik çalışmayı da eklerseniz ben akademisyenliğin tanımı olarak düşünebileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca üniversite sınavlarının kabililyeti değil hatta bilgiyi de değil neyi ölçütüğü konusunda belirsizlik olduğunu düşünüyorum ve bir ölçü saymamanızı öneririm.

Bir diğer önerim de şu olabilir vaktiniz var ise çalışmak istediğiniz bir konuya ilgili bir akademisyen ile görüşüp bir süre deneylerine yardımcı olmayı isteyebilirsiniz. Ben yüksek lisansa girmeden bir yıl önce deneylere başlamıştım. O sırada uygun olup olmadığını da kendi kendine test edebilirsiniz.

1,490 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
12
Teşekkür (4)
Paylaş
12
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

İlk olarak akademisyenlik ile bilim insanlığını ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Birisi bir para kazanma yöntemi, diğeri ise bir hayat biçimidir.

Akademisyenlik, muhakkak ki bir para kazanma biçimi olarak içinde üniversite politikalarının da olduğu çok çeşitli birleşenleri barındırır. Kadro imkanları, burslar vs. çeşitli katmanlı bir yolu vardır. Bilim insanı olmak ise kişinin kendinde biter.

Bence her akademisyen hakiki manada bilim insanı değildir. Kariyerlerine bakınız anlarsınız. Lakin başarılı olan her akademisyen ilk olarak bilim insanıdır. Zira o nitelikli yayınlar başka türlü çıkmaz.

İyi bir bilim insanı olmak için, ÖSS (benim zamanda bu sınavın adı buydu) puanı, yerleşilen üniversite vs. hiç önemli değildir. Sıradan ad edilen üniversitelerden ne cevherler çıkar, en iyi bilinenlerden okuyup okullara bir daha uğramayanlar da çıkar. Yani mesele kişinin kendisidir.

İyi bir bilim insanı olmak için azimle çalışmak, yeni şeyler öğrenmeyi sevmek gerekir. En önemlisi hayatla ilgili sorular sormak şarttır. Kitap okumak, deney yapmak hayatta bir iş değildir bilim insanı için. Hobidir. Derler ya işle evlenmek, bilim insanı bunu yapar. Boş zamanında yazar, okur, deney yapar. Zira bir derdi vardır. Hayatı anlamak ve anlamlandırmak gibi bir derdi...

151 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın