Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Akademisyenliğe uygun olduğumu nasıl anlayabilirim?

Sıradan üniversitelerden birinde Bilgisayar Mühendisliğini üçüncülükle bitirdim. Felsefeyi, bilimi, araştırmayı seviyorum. Fakat hem Türkiye 'deki akademisyenlik kadrolarıyla ilgili sorunların olduğunu biliyorum hem de üniversite sınavında ilk yüz bine giremediğimden analitik biri miyim emin değilim
2,090 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Kadir Mısırpüskülü
Makine Mühendisi

Akademisyenlik, literatür araştırmaları ve buna dayalı sistemli araştırmayı gerektirir. İşin teorisine hakim olmak ve o teoriyi yorumlayarak başka bir duruma kanalize etmeye yeteneği de diyebiliriz, yani bol bol kaba tabirle kafa patlatmayı gerektirir. Diğer bir deyişle Einstein'ın düşünce deneyi ile başladığını düşünüyorum. Akademisyen arkadaşlar var ise daha iyi cevaplayabilir ama yüksek lisansı da uygulamalı yapan birisi olarak diyeceğim şu ki yönlenmek istediğin konu hakkında teorik bilgine güveniyor iseniz, multi disiplinler için araştırma kabiliyetiniz var ise ve veri toplamak için sistematik çalışma kabiliyetiniz var ise neden olmasın. "felsefeyi, bilimi, araştırmayı seviyorum." bu cümlenin yanına sistemik çalışmayı da eklerseniz ben akademisyenliğin tanımı olarak düşünebileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca üniversite sınavlarının kabililyeti değil hatta bilgiyi de değil neyi ölçütüğü konusunda belirsizlik olduğunu düşünüyorum ve bir ölçü saymamanızı öneririm.

Bir diğer önerim de şu olabilir vaktiniz var ise çalışmak istediğiniz bir konuya ilgili bir akademisyen ile görüşüp bir süre deneylerine yardımcı olmayı isteyebilirsiniz. Ben yüksek lisansa girmeden bir yıl önce deneylere başlamıştım. O sırada uygun olup olmadığını da kendi kendine test edebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

1,505 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
12
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Özgün Kabacaoğlu
Bilim İnsanı

İlk olarak akademisyenlik ile bilim insanlığını ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Birisi bir para kazanma yöntemi, diğeri ise bir hayat biçimidir.

Akademisyenlik, muhakkak ki bir para kazanma biçimi olarak içinde üniversite politikalarının da olduğu çok çeşitli birleşenleri barındırır. Kadro imkanları, burslar vs. çeşitli katmanlı bir yolu vardır. Bilim insanı olmak ise kişinin kendinde biter.

Tüm Reklamları Kapat

Bence her akademisyen hakiki manada bilim insanı değildir. Kariyerlerine bakınız anlarsınız. Lakin başarılı olan her akademisyen ilk olarak bilim insanıdır. Zira o nitelikli yayınlar başka türlü çıkmaz.

İyi bir bilim insanı olmak için, ÖSS (benim zamanda bu sınavın adı buydu) puanı, yerleşilen üniversite vs. hiç önemli değildir. Sıradan ad edilen üniversitelerden ne cevherler çıkar, en iyi bilinenlerden okuyup okullara bir daha uğramayanlar da çıkar. Yani mesele kişinin kendisidir.

İyi bir bilim insanı olmak için azimle çalışmak, yeni şeyler öğrenmeyi sevmek gerekir. En önemlisi hayatla ilgili sorular sormak şarttır. Kitap okumak, deney yapmak hayatta bir iş değildir bilim insanı için. Hobidir. Derler ya işle evlenmek, bilim insanı bunu yapar. Boş zamanında yazar, okur, deney yapar. Zira bir derdi vardır. Hayatı anlamak ve anlamlandırmak gibi bir derdi...

161 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close