Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Ahlakın tek kaynağı din midir?

Ahlakın tek kaynağı dinler midir? Dünya üzerinde din denilen şey hiç var olmasa gerçekten yani din kelimesinin anlamı unutulsa ahlakda mı yok olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sosyal komünler, birbiriyle etkileşimde belli standartlara sahip olmak zorundadır. İşleyişin sürekli olduğu bütün sistemlerde işleyişin duraksamaksınız devamı, kuralların sürdürülebilirliği ve herkes için uygulanabilir, sistemi işlemesini sağlaması gerekir.

Bu genel bakış sonrası, bireyler arası yazılı olmayan, ama yazılı olanlardan daha aktif ve efektif kullanılan kurallar olan ahlak kuralları da olmazsa olmazdır. Ancak burada şöyle bir durum var ki, insanın faydaya bağlı bir arada bulunma gerekçeleri, komün yaşamın devamını sağlamada tek başına yeterli olamamakta. Çünkü menfaatin elde edilmesi, korunması ve sahip olunması gibi konularda bireyler arası anlaşmazlıkların çıkması kaçınılmazdır. Sosyal hiyerarşinin hiç olmadığını düşünsek bile bu sorunlar yaşanır. Bu nedenle, herkesin kabul edebileceği ve referanslarına bağlı olarak, yapılan fiilin sadece menfaat sistemini değil, öldükten sonrasını bile etkileyeceği bilinen kurallar uzun vadede daha üretken ve sürdürülebilir olmakta. İnsanın varoluşu anlama ve anlamlandırma ihtiyacının tatmini, ve bunun üzerinden sosyal yaşamını şekillendirmesi bütün olarak yaşamı kolaylaştırır ve uyumu artırır.

Bu yasaların kaynağı din de olabilir (ki uzun vadede en fazla kabul gören kaynak din oldu), farklı öğretiler de olabilir.

Teori ve pratik insan faktörü nedeniyle asla birebir uyum sağlayamayacağı için, din ya da öğreti ye rağmen savaşlar ve kaynak paylaşımında sorunlar, vs varken, bu tarz kaynaklara ait kuralların hiç olmadığı bir durumda yaşanacak kaos herhalde daha fazla olurdu.

Din, temel kanun zeminini verir. Der ki, sen bunları tam olarak uygulamaya başlarsan, kendi kanunu oluşturabilirsin. Yani evrensel etik değerlere ulaş, bunları tam olarak uygulamaya başla, o gelişim seviyesine gel ki, kendi kurallarını oluştur ve gelişmeye devam et. İnsanlık olarak henüz dip seviyeyi bile aşamadığımız için birbirimizi öldürmeye, biyolojimizle savaşarak yaşamaya devam edip kendimizi inanılmaz iyi insanlar zannedebiliyoruz. Aslında rasyonel bulunmayan ve belli görüşler tarafından dışlanan din, gelişimin zeminini verme derdinde.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, yaşamı kısmen de olsa açıklayabilmektedir. Sonuçta gerçeklere, deneyime ve deneye dayanır.”
Rosalind Franklin
Geri Bildirim Gönder