Sorulara Dön
2
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Ahlak, en iyi siyaset midir?

1
230 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Soruya sağlıklı bir zeminde cevap verebilmek için bir kaç konuya değinmek zorundayız zannediyorum.

Ahlak başlı başına bir tartışma konusu. Etik referansın ne olacağı bir tartışma, sabit müşterek etik referans var mıdır olmalı mıdır ayrı bir tartışma. Kısacası ahlaki olan kadar felsefede konsensustan uzak bir tartışma daha yok.

"En iyi siyaset" diye sorduğunuz için de "en iyi"nin referansı benzer şekilde tartışmalı olacaktır. Etik bağlamda iyi ile kalite bağlamında iyilikten söz edilebilir. İyi bir aşçı cümlesindeki gibi iyi kalpli manasında olduğu gibi işini iyi yapan başarılı anlamı da taşır.

Normatif tartışmalar felsefi manada kazanım katsa da ben pozitif olmayan perspektiflere girmek konusunda çekimserim, bundan dolayı "Başarılı, etkin, etkili, verimli, yüksek performanslı bir siyaset etik prensipleri mi referans almalı?" diye algılıyorum sorunuzu.

Siyaset; etkileşimin başladığı her iki insan iletişimine dahi sirayet etmiş iktidar ilişkilerinin kurumsallaşmış yapısıdır. İktidar ilişkisi erken çağlarda salt fiziki güç ve nicel grup kapasitesini merkeze almış olsa da bugünün komplike sosyal network ağı içerisinde iletişimsel bir mahiyet kazanmıştır. Strateji, taktik, plan ve program belirleyip uygulamaya koymak iktidar kazanmak, korumak veya o iktidarı kullanmanın temel mekaniğinin gereğidir. Stratejik düşünce ve eylem de ontolojisi gereği durumsal ve dinamiktir. Doğası gereği tutarlı tek bir güzergahı temel alamaz. Sürekli olarak faktörlere göre eylem, söylem ve düşüncelerini dinamik tutmak durumundadır.

Tutarsız ontolojisi dışında siyaset arenasının bir çeşit seleksiyon sahası olduğunu da unutmamak gerekiyor. Hayatta kalmak ve neslini devam ettirmek konusunda başarılı fikirler, organizasyon ve hareketler oyunda kalır diğerleri yok olur. Bu mücadele sahasında rakiplerine karşı giriştiği yarışta her politik unsur olabilen her türlü silah (enstürman) ile oyununu oynamak zorundadır. Bu oyunu beğenmeyenler oyunda yenilir beğenip iyi oynayabilenler oyunda kalır. Bu sabit bir ilkesel duruşun siyasette filizlenmesini engeller.

Ayrıca Dünya üzerindeki bütün ilişki biçimlerinin asli kurucu alt yapısı niteliğindeki bu kurumun etik gibi soyut ve teorik bir disiplince şekillendirilmesi gerçekçi değildir. Normatif değer sistemi ile bireylerin yaşam pratiklerini belli ilkeler çerçevesinde sistematize etmesi dahi ütopiktir. İnsan doğumdan ölüme tek bir ideal ilke sistemi ile yaşayamaz.

Kolektif eylemlerde bireyselken başarılamayan bu durumun gerçekleşmesi çok daha zordur. Kolektif reaksiyonun tanıdığı anonimlik; insanların vicdan gibi içsel etik mekanizmalarından bile kaçışı için imkan tanımaktadır.

Yapılamaz oluşu bir yana acaba etik prensipler çerçevesindeki bir siyaset ve kamu yönetimi gerçekten insanlık için daha güzel bir dünya yaratır mı ayrıca sormak gerekli. Başarılı ve verimli bir yönetsel pratik ile etiğin alanları kaynaşmak zorunda mıdır mesela.

240 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et