Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Agnostisizm üzerine nitelikli türkçe kaynak neredeyse hiç yok, neden?

Bu soruyu sormamım nedeni kaynakça eksiği hissedilen ve çok değilmeyen konularda nitelikli kaynakça listeleri yapılmasını önermemdir. ''evrim ağacı'ndan kitap tavsiyeleri'' başlıklı paylaşım çok yararlı ve ilham verici olmuştu. Bu gibi listelerin devamı gelir mi?

1
328 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Dediğiniz durum aslında sadece Türkçe'de değil, İngilizce'de de geçerli sayılır. Teizm ve ateizmle ilgili kaynaklara kıyasla agnostisizmle ilgili çok az sayıda nitelikli kaynak mevcut. Kitap listelerimizi sürekli olarak genişleteceğimizden şüpheniz olmasın. Zamanla felsefeye dair Türkçe ve İngilizce kitapları içeren listelerimizin bibliyografik boyutlara ulaşacağını düşünüyorum. Şimdi agnostisizmle ilgili sorunuza döneyim.

Bence dört nedenden dolayı agnostisizm konusunda nitelikli kaynak eksikliği var:

1. Kamplaşma yönünde bir eğilimimiz var. İki ana ve büyük kamp varken filozoflar ve bilim insanları ister istemez birinden birine dahil olma isteği duyuyor olabilir. Bu nedenle kendilerini agnostik olarak tanımlayanların sayısı, özellikle filozoflar arasında, çok az olabilir.

2. Agnostisizm felsefi açıdan teizm ya da ateizm kadar ilginç görünmüyor. Ateizm ve teizmin özgün felsefi iddiaları var. Bunlar da ister istemez filozofları kendilerine çekiyor. Ama agnostisizmin pozitif iddiaları yok gibi görünüyor. 

3. Agnostisizmin meşru olabilmesi için taraflardan biri lehindeki gerekçelerin ağır basmadığını düşünmek gerekiyor. Çoğu felsefeci ya teizm ya da ateizm lehindeki gerekçelerin daha ağır bastığını düşünüyor. Aslında çoğu ateist filozof dinleri ve din felsefesini umursamıyor bile. Dolayısıyla dinlerin yanlışlığı ve Tanrı'nın var olmadığı felsefi çevrelerin büyük bir bölümünde bir anlamda kesin görülüyor. Haliyle filozofların çoğu kendilerini agnostik olarak konumlandırma ihtiyacı hissetmiyor. 

4. Ben özellikle popüler bilimin şüphecilik/skeptisizm kanadıyla ilgili kitapların agnostisizmle ilgili kitaplar olduğunu düşünüyorum. Ama onların yazarları bile genelde etiket olarak agnostisizmi değil ateizmi benimsiyor. Agnostisizm bir etiket olarak gözden düşmüş durumda. İnsanlar pozisyonlarını ılımlı etiketlerle değil, iddialı etiketlerle betimlemek istiyorlar. Agnostiğim demek "çok da kendimden emin değilim" demek olduğundan çoğu kişi bunu yeterince tatmin edici bulmuyor. Bu nedenle etiket olarak agnostiğim diyenler ve haliyle agnostisizme dair eser verenler daha az.

Bu dört nedenden dolayı dine/Tanrı'ya dair yazılan eserlerin çok küçük bir bölümünün agnostisizmle ilgili olduğunu düşünüyorum. 

Agnostisizme dair İngilizce olarak şu kitapları önerebilirim:

Anthony Kenny - Unknown God: Agnostic Essays

 Robin Le Poidevin - Agnosticism: A Very Short Introduction

309 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
6
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilge insan, geçmişin torunu olsa da geleceğin ebeveyni olduğunu unutmamalıdır.”
Herbert Spencer