Sorulara Dön
3
Psikoloji & Psikiyatri

Agnostik olduğumu aileme nasıl açıklayabilirim?

Ailem bayağı muhafazakar bir aile ve ben 4 5 aylık bir süreden sonra bana en yatkın düşüncenin agnostiklik olduğunu düşündüm. Bunu aileme nasıl açıklarım? Veya açıklamalı mıyım? Daha yaşım küçük onlara bağımlı yaşıyorum sizce nasıl ne yapabilirim?

4
3,607 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

merhabalar Korkular Kör Bırakmasın

inanç denilen şey, kulla tanrı arasındadır. hiç kimse hiç kimseye inanç yüzünden açıklama yapma yada inancına karışma hakkı yoktur. ailende dahil, hiç bir şeyi açıklamak zorunda değilsin. ben yıllardır inanmıyorum ve bu inanmadığımı aileme açıklama gereği görmüyorum :)

eğer gerçekten açıklamak istiyorsan yavaş yavaş sindire sindire bunu ailene kabullendirip anlatmalısın. mesela cuma namazına gitmemekle başla, bir açıklama yapma sadece gitmek istemediğini söyle zorla götürcek halleri yok sonuçta. ramazan ayında oruç tutma, konuşmanda ve cümlelerinde Allah kelimesi daha az geçsin, dini konuşmalardan yavaş yavaş uzaklaş. ateist gibi yaşayan bir Müslüman gibi görün. sonuçta bu "ateist gibi yaşayan müslüman" günümüzde çok yaygın ve normal bir tutum. vakti geldiğini hissettiğinde açıklarsın.

yaşım küçük demişsin, bu daha öğrenecek ve deneyimleyeceğin çok şey var demektir. araştırmalarına devam et, farklı kaynakları oku, farklı düşüncedeki insanları dinle, belki tövbe edip tekrar müslümanlığa geri dönersin, hemen bir sonuca varmamanı tavsiye ederim.

3,668 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
10
Teşekkür (8)
Paylaş
10
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Ailene agnostik, ateist vb olduğunu açıklamak zorunda değilsin. Ben Allah'a , zeusa, meleklere, cinlere, peygamberlere inanmam, ama bunu gidipte aileme açıklamam. Evrim konusunu soran olursa olabilirde, olmayabilirde derim.

Mesela çalıştığım yerde arkadaşların hepsi cuma namazına gider ben gitmem. Neden gitmediğimi soran olursa gitmek istemiyorum derim. Fakat onlarla ateistlik üzerine, deistlik, agnostiklik, evrim üzerine tartışmam. Çünki iş sorunu olur.

Türkiye olarak daha bu şartlara hazır değil. Aylık 5.000 tl maaş alıp asgari ücretliye haline şükret diyen 140.000 tane din görevlisi adı verilen kişilerle zaten internetden uğraşıyoruz. Gerçek yaşamda ise ise milletin çoğu ilkokulu zor bitirmiş sen bu adama evrimi, biyolojiyi, fiziği, kimyayı, matematiği, uzayı, galaksiler, gezegenleri vb anlatamazsın. Anca o da internete girecek bu konuları araştırıcak ve bir sonuç çıkaracak. O da 5-6 senesini bulur.

Farklı bir isimle internete gir, düşüncelerini, fikirlerini yaz. Ailene hiç bir şey açıklamak zorunda değilsin. Yani ailene ben agnostiğim şu düşüncem var deme. Gerek yok.

Twitter, facebook, instagram girersen en az 1.000 - 2.000 tane ateist, deist, agnostik vardır ve hepsi farklı rumuzla yazarlar. Yani hiç biri kendi adı soyadı ile yazmaz. Zaten milletin küfürleri ile uğraşmak ise ayrı bir yorucu.

Ben twitterde farklı bir isimle evrim videosu yayınlıyorum yediğim hakaretlerin haddi hesabı yok.

Yani iş ortamında, aile ortamında, gerçek arkadaş ortamında agnostik, ateist, deist vb olduğunu açıklamana gerek yok. İlişkilerin bozulur. Gerek yok. Gir internetde farklı bir isimle düşüncelerini yaz, sorularını sor.

Türkiye daha hazır değil. Ama biz insanları bilgilendiren videoları internetde farklı isimlerle yayınlıyoruz. Onlarda bilgilensin diye. Adam beş vakit namaz kılıyor. Kılsın bir şey dediğimiz yok da boşuna kılıyor. Onun yerine biyoloji, fizik, matematik kitabı alıp okusa daha faydalı.

Camileri kütüphane yapıp içine Biyoloji, fizik, kimya, matematik, astronomi vb kitapları koyma projemiz var. Bakalım olacak mı...

2,687 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Agnostiğin ne demek olduğunu bilmiyordum. Araştırdım ve aslında gayet mantıklıymış. Tabi benim Allah'a inanmak için sebeplerim var.

Sorunuza gelecek olursak, bence bir şey söylemenize gerek yok. Eğer kendini söylemek zorunda hissederseniz bir anda söylememenizi tavsiye ederim. Bir anda söylerseniz onlarda bir anda sert bir tepki verebilir. Hatta şaka zannedebilirler ( başıma geldi ).

1,439 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

agnostiklik : allahın bilimsel olarak kanıtlanmayaçağıdır. ve bu zaten doğru allah bilimsel olarak kanıtlanmaz çünkü kanıtlanması için görülüp somut bir varlık olması gerekir ama allahı görmeye gözümüz yetmez. allahı kalbinde olur kuranda da böyle yazıyor ve ailene söyle bençe sonuçta bu kötü birşey değil

1,691 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın