Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
7

Non-teist olduğumu aileme nasıl açıklayabilirim?

Ailem bayağı muhafazakar bir aile ve ben 4 5 aylık bir süreden sonra bana en yatkın düşüncenin agnostiklik olduğunu düşündüm. Bunu aileme nasıl açıklarım ? Veya açıklamalı mıyım ? Daha yaşım küçük onlara bağımlı yaşıyorum sizce nasıl ne yapabilirim ?
4,753 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

inanç denilen şey, kulla tanrı arasındadır. hiç kimse hiç kimseye inanç yüzünden açıklama yapma yada inancına karışma hakkı yoktur. ailende dahil, hiç bir şeyi açıklamak zorunda değilsin. ben yıllardır inanmıyorum ve bu inanmadığımı aileme açıklama gereği görmüyorum :)

eğer gerçekten açıklamak istiyorsan yavaş yavaş sindire sindire bunu ailene kabullendirip anlatmalısın. mesela cuma namazına gitmemekle başla, bir açıklama yapma sadece gitmek istemediğini söyle zorla götürcek halleri yok sonuçta. ramazan ayında oruç tutma, konuşmanda ve cümlelerinde Allah kelimesi daha az geçsin, dini konuşmalardan yavaş yavaş uzaklaş. ateist gibi yaşayan bir Müslüman gibi görün. sonuçta bu "ateist gibi yaşayan müslüman" günümüzde çok yaygın ve normal bir tutum. vakti geldiğini hissettiğinde açıklarsın.

Bu Reklamı Kapat

yaşım küçük demişsin, bu daha öğrenecek ve deneyimleyeceğin çok şey var demektir. araştırmalarına devam et, farklı kaynakları oku, farklı düşüncedeki insanları dinle, belki tövbe edip tekrar müslümanlığa geri dönersin, hemen bir sonuca varmamanı tavsiye ederim.

4,146 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
13
  • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay turkiye uzay

Ailene agnostik, ateist vb olduğunu açıklamak zorunda değilsin. Ben Allah'a , zeusa, meleklere, cinlere, peygamberlere inanmam, ama bunu gidipte aileme açıklamam. Evrim konusunu soran olursa olabilirde, olmayabilirde derim.

Mesela çalıştığım yerde arkadaşların hepsi cuma namazına gider ben gitmem. Neden gitmediğimi soran olursa gitmek istemiyorum derim. Fakat onlarla ateistlik üzerine, deistlik, agnostiklik, evrim üzerine tartışmam. Çünki iş sorunu olur.

Bu Reklamı Kapat

Türkiye olarak daha bu şartlara hazır değil. Aylık 5.000 tl maaş alıp asgari ücretliye haline şükret diyen 140.000 tane din görevlisi adı verilen kişilerle zaten internetden uğraşıyoruz. Gerçek yaşamda ise ise milletin çoğu ilkokulu zor bitirmiş sen bu adama evrimi, biyolojiyi, fiziği, kimyayı, matematiği, uzayı, galaksiler, gezegenleri vb anlatamazsın. Anca o da internete girecek bu konuları araştırıcak ve bir sonuç çıkaracak. O da 5-6 senesini bulur.

Farklı bir isimle internete gir, düşüncelerini, fikirlerini yaz. Ailene hiç bir şey açıklamak zorunda değilsin. Yani ailene ben agnostiğim şu düşüncem var deme. Gerek yok.

Bu Reklamı Kapat

Twitter, facebook, instagram girersen en az 1.000 - 2.000 tane ateist, deist, agnostik vardır ve hepsi farklı rumuzla yazarlar. Yani hiç biri kendi adı soyadı ile yazmaz. Zaten milletin küfürleri ile uğraşmak ise ayrı bir yorucu.

Ben twitterde farklı bir isimle evrim videosu yayınlıyorum yediğim hakaretlerin haddi hesabı yok.

Yani iş ortamında, aile ortamında, gerçek arkadaş ortamında agnostik, ateist, deist vb olduğunu açıklamana gerek yok. İlişkilerin bozulur. Gerek yok. Gir internetde farklı bir isimle düşüncelerini yaz, sorularını sor.

Türkiye daha hazır değil. Ama biz insanları bilgilendiren videoları internetde farklı isimlerle yayınlıyoruz. Onlarda bilgilensin diye. Adam beş vakit namaz kılıyor. Kılsın bir şey dediğimiz yok da boşuna kılıyor. Onun yerine biyoloji, fizik, matematik kitabı alıp okusa daha faydalı.

Camileri kütüphane yapıp içine Biyoloji, fizik, kimya, matematik, astronomi vb kitapları koyma projemiz var. Bakalım olacak mı...

3,074 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Eren Fidan
Eren Fidan Naber?İyidir.

Agnostiğin ne demek olduğunu bilmiyordum. Araştırdım ve aslında gayet mantıklıymış. Tabi benim Allah'a inanmak için sebeplerim var.

Sorunuza gelecek olursak, bence bir şey söylemenize gerek yok. Eğer kendini söylemek zorunda hissederseniz bir anda söylememenizi tavsiye ederim. Bir anda söylerseniz onlarda bir anda sert bir tepki verebilir. Hatta şaka zannedebilirler ( başıma geldi ).

Bu Reklamı Kapat

1,706 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap

agnostiklik : allahın bilimsel olarak kanıtlanmayaçağıdır. ve bu zaten doğru allah bilimsel olarak kanıtlanmaz çünkü kanıtlanması için görülüp somut bir varlık olması gerekir ama allahı görmeye gözümüz yetmez. allahı kalbinde olur kuranda da böyle yazıyor ve ailene söyle bençe sonuçta bu kötü birşey değil

1,931 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et