Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Aç karına ders çalışmak verimli düşürür mü , odaklanmayı kötü etkiler mi?

Sabah öğünü ve öğlen öğünün atlayarak intermittent fasting yapıyorum. Uzun süre ders çalışma aralıklarım var. Bu durumun odaklanmaya etkisi nedir?

2
1,788 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

aslında olumsuz etkilemez . tam tersine olumlu etki yaratır. yanlız olumlu süreçten kastığımız çok uzun süreli açlıklar değil sadece midemizi normalden biraz daha uzun süre boş tutarak ghrelin hormonun üretimini arttıracak kadar:)

iştahımızı tetikleyen hormon(ghrelinin) beyin hücrelerinin yenilenmesinde etkili olduğu ve onları yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. Bu arada ghrelin mide boş olduğunda üretiliyor.

ghrelinin hormonu algıyı kuvvetlendirdiğine dair çalışmalar vardır. düşük kalori ile beslenen hayvanların zihinsel becerilerinin arttığı görülmüştür. bunun sebeplerinden birinin de ghrelinin olduğu düşünülmektedir.

bunun üzerine direk ghrelenin hormonu enjekte edilen farelerin hafızalarının kuvvetlendiği öğrenme düzeyleri artmıştır.sonuçlardan ghrelenin hormonun sinir bağlantılarını güçlendirildiği düşünülmüştür.

jeffrey davies ve takımı ghrelenin nörojenez sürecini(beyin hücrelerinin bölünüp çoğalamsı) olumlu etkilendiğini gözlemlemiştir. (yapılan deneyde hormon fare beyninin hücrelerine eklendiğinde fibroblast büyüme olan nörojenezi(sinir sisteminin gelişmesi) tetiklemiştir.

su anda ise ghrelinin hormonu ile pankinson hastalığını tedavisi üzerine çalışmalar sürmektedir.

1,651 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Http://Web.firat.edu.tr/Daum/Docs/42/12 Ghrelin Hormonu-Alpaslan Dayangaç(3838) -Ödendi-7 Syf--62-68.Doc. (09 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 09 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Güzel soru çoğumuz bunu denerizde

,Aç karna ders çalışmak aslında bir süreliğine iyidir ama diyelim aç olduğunu farkettikten 1-1,5 saat sonra artık dayanilmaz olur ve artık yemek yemelisin çünkü bu süreden sonra artık verimin düşer ve ne yaptığını anlamassın.Tabi midemizi doldurup çalışmakta iyi değildir çünkü uykumuz gelir,rahatsız oluruz. Sana ayrıca bir bilgi vereyim Yapılan araştırmalar sonucu açken beynimizin daha iyi çalıştığı gözlemlenmiştir. Kolay gelsin

1,116 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Www.uludagsozluk.com/K/Aç-Karnına-Ders-Çalışmak/. (08 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 08 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Al elmaya taş atan çok olur.”
Türk Atasözü