Puan Ver
1
Puan Ver

Aç karına ders çalışmak verimli düşürür mü , odaklanmayı kötü etkiler mi?

Sabah öğünü ve öğlen öğünün atlayarak intermittent fasting yapıyorum. Uzun süre ders çalışma aralıklarım var. Bu durumun odaklanmaya etkisi nedir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

aslında olumsuz etkilemez . tam tersine olumlu etki yaratır. yanlız olumlu süreçten kastığımız çok uzun süreli açlıklar değil sadece midemizi normalden biraz daha uzun süre boş tutarak ghrelin hormonun üretimini arttıracak kadar:)

iştahımızı tetikleyen hormon(ghrelinin) beyin hücrelerinin yenilenmesinde etkili olduğu ve onları yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. Bu arada ghrelin mide boş olduğunda üretiliyor.

ghrelinin hormonu algıyı kuvvetlendirdiğine dair çalışmalar vardır. düşük kalori ile beslenen hayvanların zihinsel becerilerinin arttığı görülmüştür. bunun sebeplerinden birinin de ghrelinin olduğu düşünülmektedir.

bunun üzerine direk ghrelenin hormonu enjekte edilen farelerin hafızalarının kuvvetlendiği öğrenme düzeyleri artmıştır.sonuçlardan ghrelenin hormonun sinir bağlantılarını güçlendirildiği düşünülmüştür.

jeffrey davies ve takımı ghrelenin nörojenez sürecini(beyin hücrelerinin bölünüp çoğalamsı) olumlu etkilendiğini gözlemlemiştir. (yapılan deneyde hormon fare beyninin hücrelerine eklendiğinde fibroblast büyüme olan nörojenezi(sinir sisteminin gelişmesi) tetiklemiştir.

su anda ise ghrelinin hormonu ile pankinson hastalığını tedavisi üzerine çalışmalar sürmektedir.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. http://web.firat.edu.tr/daum/docs/42/12 GHRELİN HORMONU-Alpaslan Dayangaç(3838) -ödendi-7 syf--62-68.doc aslında bilgileri burdan okumadım ama nerden okuduğumu bulamadığım için bunu buldum ama bu da güzel

Güzel soru çoğumuz bunu denerizde

,Aç karna ders çalışmak aslında bir süreliğine iyidir ama diyelim aç olduğunu farkettikten 1-1,5 saat sonra artık dayanilmaz olur ve artık yemek yemelisin çünkü bu süreden sonra artık verimin düşer ve ne yaptığını anlamassın.Tabi midemizi doldurup çalışmakta iyi değildir çünkü uykumuz gelir,rahatsız oluruz. Sana ayrıca bir bilgi vereyim Yapılan araştırmalar sonucu açken beynimizin daha iyi çalıştığı gözlemlenmiştir. Kolay gelsin

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojik zekanın son derece kısa ömürlü olduğu kanaatindeyim. Eğer ki bir gün yapay zeka ile yüzleşirsek o, yapısı gereği biyoloji-ötesinde olacaktır.”
Martin Rees
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder