Puan Ver
2
Puan Ver

2+2=4 mü yoksa 3,999999... Mu?

Matematikte limit konusunu işlerken odtülü hocamız 2+2 nın hiç bir zaman 4 etmediğini 3,999999... Şeklinde sonsuza kadar gittiğini söylemişti o zaman çok dikkat edip soramamıştım yıllardır aklımda bu soru var

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Yiğit ya sen hocanın söylediğini eksik hatırlıyorsun ya da hocan yanlış ifade etmiş. iki artı iki dörttür. Burada eğilip bükülecek derin bir şey yok!

3.9999.. diye devam eden sayı da 4'e eşittir elbette, bunu matematiksel olarak gösterebiliriz. Bu sebeple 2+2=3.9999... demek ile 2+2=4 demek aynı şey. Fakat burada temel olan 4 sayısı, 3.9999.. değil. Sonuçta reel yada kesirli sayılarla değil de sadece doğal sayılarla aritmatik yapmayı seçebilirsin, bu durumda elinde 2 ve 4 sayıları var fakat 3.9999.. sayısının limit olduğu kesirli sayılar yok!

Favorilerime Ekle
1

Bunun için önce sonsuzluk kavramını iyice anlaman gerekiyor ki 3,999... sayısının 4'e eşit olduğunu söyleyebilirsin. Bu sayı 4'e sonsuz 9 kadar yakın olduğu için aslında sayı doğrusunda 4'ün üstündedir. 

En basit olarak şöyle gösterelim. 

x=0,999... olsun. O zaman 10x=9,999... eder. Bunu 10x= 9 + 0,999... diye de yazabiliriz. Eşitliğin sağındaki devirli sayı x'e eşit olur. O zaman 10x = 9 + x diyebiliriz. x'i karşıya atarsak da 9x = 9'dan x = 1 buluruz.  

Farklı bir şekilde 1/9 = 0,111... diye gösterilirse eşitliğin iki tarafını 9 ile çarparsak 1 = 0,999... olur. 

Bırakacağım Wikipedia linkinde daha detaylı ve farklı şekilde ispatlarını inceleyebilirsin.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Daha fazla ispat için
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizimkisi kadar büyük bir evrende, olabilecek her şey olacaktır.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder