Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

2019 yılında bir kara delik fotoğraflanmıştı. Acaba aynı yöntem kullanılarak bir ötegezegen fotoğraflanabilir mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle kütleden bahsedelim:

Messier87 (M87)'nin merkezinde yer alan karadelik, süper kütleli karadeliklerden biridir. Çapı yaklaşık 38 milyar kilometredir. Tüm güneş sistemimizin uzunluğunun 3,6 milyar km olduğunu düşünürsek, fotoğrafı çekilen nesnenin ne kadar büyük olduğunu kafanızda canlandırabilirsiniz. Hatta 3 milyon tane dünyayı yan yana dizsek, bir uçtan diğerine olay ufkuna anca yetişir. (Bkz. Kaynak)

Gelelim görüntüleme yöntemine:

M87'deki süper kütleli karadelik dünyanın çeşitli noktalarında yer alan 13 devasa radyo teleskobu ile toplam 10 gün boyunca gözlemlenmiş ve elde edilen veriler bilgisayar yardımı ile birleştirilerek oluşturulmuştur. Karadeliğin büyük olmasının yanında, aslında kutuplarından fışkıran jet akımları, karadeliği çok güçlü bir radyo ışınım kaynağına dönüştürmektedir. Eğer gözlerimiz ışığın radyo dalga boyunu görseydi, gökyüzündeki en parlak nokta M87 olurdu.

Ötegezegenler:

Güneş sistemi dışında keşfettiğimiz gezegenler, daha çok gaz devleridir. Jupiterden 2-3 kat daha büyük ve çoğu yıldızlarına yakındır. Bunlardan yayılan radyo dalgaları, M87'nin yanında bir kova içindeki bir damla su gibi kalır. Kaldı ki radyo dalgaları gezegenin yıldızından etkilenecektir. Böyle görece ufak bir nesneyi görüntülemek için dünyadan daha büyük bir radyo teleskobuna ihtiyaç duyarız.

Sonuç:

Harhangi bir teleskop ile optik veya radyo farketmez, ötegezegen fotoğraflamak, insanlık için imkansıza yakındır. Onları ancak, Radyal Hızdaki değişiklik veya Transit Geçiş gibi dolaylı yöntemler ile gözlemleyebiliriz. Görmek ise, olayın bambaşka bir boyutudur ki, insanlık bunun için çok uzun bir süre bekleyebilir.

273 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Güneş Sistemiz Ile Karadeliğin Boyut Karşılaştırılması. (31 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
fotoğraflana bilir ama çok kullanışlı olamaz çünkü dünyanın dört bir yanındaki teleskopların (EHT) bulunduğu bölgelerin hava durumunun aynı anda iyi olması gerekiyor ayrıca bu verilerin toplanmasıda bi  hayli uğraştırıcı olmuştu o yüzden bu yöntem pek makul değil. Ayrıca Ötegezegenleri görüntülemek için atmosfer dışında bulunan teleskoplar var zaten 
örn: spitzer , keops , Tess , hubble uzay teleskopları.
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın