Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Yılmaz
Anıl Yılmaz
2,038 UP
Üye
1

1. boyut için uzunluk, 2. boyut için alan ve 3. boyut için hacim derken n. boyut için ne deriz?

İlk 3 boyut için o boyuta özgü olan bir nasıl diyeyim uzaysal boyut kavramı var (uzunluk, alan, hacim) gibi işte bunun 4. Boyuttaki adı veya n. Boyuttaki adı nedir? (belki de bir ismi yoktur)
1,198 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
187K UP
Bilim ve felsefe okuru

Görmediğimiz bir rengi hayal edemediğimiz gibi sadece üç boyutlu evreni deneyimlediğimiz için görmediğimiz 4. Boyutu da hayal etmemiz mümkün değil. Bunu sadece dolaylı bilebiliriz. Mesela iki boyutlu bir evren olsa ve orada bir canlı olsak nesnelerin de üç boyutlu hayallerini asla hayal edemezdik. Çünkü onları iki boyutlu algılardık. Üçüncü boyuta çıkmadan nesnelerin üç boyutlu şeklini kavrayamazdık. Nesnelerin sadece iki boyutlu iz düşümlerini görürdük. Çünkü üç boyutlu nesne iki boyuta zaten sığmaz veya geçirilmez. Örneği bir elmanın küçükken yapılan patetes boyası baskısındaki gibi iki boyutlu kağıt yüzeyine denk gelen kısımlarını sadece görebilir algılayabilirdik. Üç boyutlu nesne iki boyutta ancak bu şekilde görülebilir algılanabilirdi.

Bunun gibi dört boyutlu bir nesnenin de üç boyutlu dünyada sadece bir iz düşümü görülebilir ve algılanabilir. Bunun dışında dört boyutlu nesne gerçekte tam olarak nasıl bir şeydir, üç boyutlu bir evrende bunu ne çizebiliriz ne de görüntüleyebiliriz. Bunun için bize dört boyutlu bir evren gerekir. Düşünebilmemiz, hayal edebilmemiz için de aynı şekilde böyle bir evreni beynimizin deneyimlemesi gerekir.

Yani sorunuzun cevabını veremeyiz. Dört boyutlu bir ortamı gerçekten deneyimlemeden de kimse veremez. Tıpkı görülmemiş bir rengi kimsenin hayal edemeyeceği gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Buna dair ünlü fizikçi Carl Saganın meşhur videosunu ekliyorum. [1]

199 görüntülenme

Kaynaklar

 1. youtu.be. Carl Sagan Boyutlar. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close