Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Slavyanov'un Bardağı: Kaynak Teknolojisinin Dâhi Babası Nikolai Gavrilovich Slavyanov!

Slavyanov'un Bardağı: Kaynak Teknolojisinin Dâhi Babası Nikolai Gavrilovich Slavyanov! Stolen History
Slavyanovsky glass
7 dakika
19,877
 • Metalurji Mühendisliği
 • Kaynak Mühendisliği

Rus bilim insanlarının dünyayı değiştiren icatları arasında elektrikli vagonlar, tank paletleri, radyo, elektrik trafoları, helikopterler ve daha pek çok örnek sayılabilir. Ancak 19. yüzyıl sonlarında Rus bilim ve teknolojisinin kayda değer figürleri düşünüldüğünde, tüm mühendislik tarihi meraklılarının, fakat özellikle de kaynak mühendislerinin tanıması gereken bir isim var: Maden mühendisi ve mucit Nikolai Gavrilovich Slavyanov (1854 - 1897).

Slavyanov, elektrik ark kaynak metoduna getirdiği yenilikçi çözümlerle bugün bildiğimiz konvansiyonel kaynak metodlarının babası konumundadır - ki günümüz endüstrisinde bu yöntemlerin yer almadığı herhangi bir yapı bulmak neredeyse imkansız!

Bu Reklamı Kapat

Önceden söyleyelim; metalurji veya kaynak uzmanı değilseniz her ne kadar basitçe anlatılmaya çalışılsa da bu yazıda geçen pek çok ifadeye aşina olmadığınız için zorlanabilirsiniz. Ancak umarız, bugün vazgeçilmez hale gelen bir teknolojinin doğuşu ve bir mühendisin tarihi başarı hikayesi yine de ilginizi çekecektir.

"Slavyanov'un Bardağı" (İng: "Slavyanovsky Glass"), imal edildiği dönemde birleştirilmelerinin mümkün olmadığı düşünülen bronz, nikel, çelik, bakır, dökme demir, çan bronzu (bell bronze), tombac ve nikel gümüşü (İng: "nickel silver") olacak şekilde 8 adet, demir (ferrous) ve demir dışı (non-ferrous) metalin birbirine kaynak edilmesiyle oluşturulan, 5.330 gram ağırlığında 210 mm boyunda, dış yüzeyleri onikigen şeklinde işlenmiş bir test numunesidir. Yiyecek içecekle uzaktan yakından alakası olmayan bu parça, "bardak" ismini sadece görüntüsü nedeniyle almıştır.

Bu Reklamı Kapat

Slavyanovskiy Glass (Славяновский стакан)
Slavyanovskiy Glass (Славяновский стакан)
Stolen History

"Bardak", aslen bir maden mühendisi olan Nikolai Gavrilovich Slavyanov tarafından, 1893 yılında metal bir elektrod ile elektrik ark kaynağı yöntemi kullanılarak, yöntemin potansiyelini daha görsel bir şekilde ifade edebilmek amacıyla üretilmişti. Slavyanov bu yöntemi geliştirirken dönemin şartları içinde çözülmesi oldukça zor olan ark kararlılığı ve güç kaynağı problemleri ile karşılaştı.

İki karbon çubuk arasında elektrik arkı yaratarak metallerin ergitilmesi yöntemi Fransız elektrik mühendisi Auguste de Méritens tarafından bulunmuş ve aynı zamanda de Méritens'in öğrencisi olan bir diğer Rus mühendis, Nikolai Nikolayevich Benardos tarafından patent altına alınmıştı. Bernardos, karbon bir elektrod ile elektrik ark kaynağı yöntemini geliştirmiş ve pratikte uygulanabilirliği konusunda belli sonuçlara ulaşmayı başarmış olsa da bu haliyle yöntem oldukça verimsizdi.

İşte bu noktada Slavyanov karbon elektrod yerine, ergiyerek kaynak metali haline gelen ve iki parça arasındaki boşluğu dolduran metal bir elektrod kullanarak uygulamayı yeniden yorumladı. Bu sayede kaynak teknolojisinin Bernardos metoduna göre daha geniş ölçekte kullanımının yolunu açan isim oldu. 1888 yılında ilk defa uygulanan ancak kendisi tarafından kaynaklı birleştirmeden ziyade bir döküm yöntemi olarak isimlendirilen bu yöntem, uzun yıllar boyunca gelişmiş metal işleme teknolojisi olarak anıldı ve kullanıldı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Slavyanov, Rusya'nın ilk kaynakçılarıyla beraber
Slavyanov, Rusya'nın ilk kaynakçılarıyla beraber
weld.pfo-perm.ru

Fakat Slavyanov sadece kaynak yönteminin kendisini icat etmekle kalmadı, bu yöntemi uygulamak için gereken elektrod imalat yöntemlerini, kömür ve kuartz kalıpları, elektrik üretecek dinamoları ve elektriksel ölçüm aletlerine varana kadar ihtiyaç duyduğu tüm yardımcı ekipmanları da kendisi tasarlayarak üretti. Hatta Perm fabrikalarındaki 300 A ve 60 V üreten ilk enerji santrali de 1887 yılında kendisi tarafından tasarlanarak inşa edildi.

Slavyanov, metal yüzey ve elektrod arasındaki kaynak arkını meydana getirmek için özel bir yarı otomatik regulator tasarladı. Ark uzunluğunu sabit tutmak için bir ya da iki diferansiyel solenoid kullanan cihaz, kaynak yapılacak bölgenin üzerinde asılı duruyordu. Yüksek miktarlarda ergimeyi karşılamak için gereken kaynak teli ise bir el çarkı vasıtasıyla sürülerek kaynak bölgesini sürekli besliyordu.

Kaynak banyosunun atmosferdeki gazların zararlı etkilerinden korunması için üzerinin cam parçaları ve farklı alaşımlar ile elde edilen bir cüruf ile kaplanması, ilave edilen silisyum ile kaynak metali içerisinde hava kabarcığı oluşumunun önlenmesi, çatlamalara sebep olan yüksek soğuma hızının düşürülmesi için parçaya bir ön-ısıtma yapılması, ayrıca sızıntıların önlenmesi için kömür ve kuartz kalıplar kullanılması yine onun fikirleriydi.

Dünyanın ilk elektrik ark kaynak makinası
Dünyanın ilk elektrik ark kaynak makinası
weld.pfo-perm

Bir diğer yenilik olarak Slavyanov, ark oluşturmada ihtiyacı olan enerjiyi elde etmek için birbirine bağlanarak batarya haline getirilmiş pillerden vazgeçerek, doğdurdan dinamodan gelen elektrik enerjisini kullanmayı seçti. Üstelik tüm bu cihaz ve ekipmanlar Perm Top Fabrikaları'nda (Motovilikha Plants) N.G. Slavyanov'un yönetiminde, yer yer de bizzat kendi elleriyle yaptığı çalışmalarla üretildi. 18 Ekim 1888'de devlet komisyonundan bir heyetin de katılımıyla ilk defa yine aynı fabrikadaki bir buhar makinasının kırılan krank milinin kaynak edilerek tamirinde kullanılan yöntem, bunu takip eden 3.5 yıl boyunca ağırlıkları 7 tona kadar ulaşan 1630 farklı işte başarıyla uygulandı.

Elektrik ark kaynağı ile tamir edilmiş bir çan
Elektrik ark kaynağı ile tamir edilmiş bir çan
weld.pfo-perm

1891 yılında "Metallerin Elektrik Dökümü" (İng: "Electric Casting of Metals") olarak isimlendirdiği yönteminin patent haklarını Fransa (Patent No: 208604), Almanya (Patent No: 59892), İngiltere (Patent No: 16279), Avusturya-Macaristan, Belçika'da alan ve Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İsveç'de de başvurular yapan Slavyanov, kaynak makinasının potansiyelini daha görsel bir şekilde ifade etmek adına meşhur "bardak"lardan iki adet üretti.

Bu Reklamı Kapat

Slavyanov'un bu çalışmaları ile 1892'de yapılan St.Petersburg 4. Elektrik Fuarı'nda altın madayla ve onur diploması, 1893 yılında Christopher Columbus'un Amerika'yı keşfininin 400. yılı için Şikago'da düzenlenen Dünya Fuarı'nda (İng: "World Columbian Exposition"), üzerinde "Elde edilen teknik devrim adına" yazan bir bronz madayla ve onur diploması ile ödüllendirildi. 

1893 Şikago Dünya Fuarı'nda Slavyanov'a verilen diploma
1893 Şikago Dünya Fuarı'nda Slavyanov'a verilen diploma
Researchgate

Üzerinde "Şikago Dünya Elektroteknik Fuarı. N.G. Slavyanov. Motovilikha Tesisi. 1893" yazısı işlenmiş olan orjinal numune, Perm'deki N.G. Slavyanov Anı Evi'nde sergilenmekte. Numunenin 1892'de St. Petersburg'da yapılan Dördüncü Elektrik Fuarı'nda sergilenen diğer ikizi ise halen St. Petersburg Tarih ve Teknoloji Müzesi'nde bulunuyor.

1893 Şikago Dünya Elektrik Fuarı - N.G. Slavyanov
1893 Şikago Dünya Elektrik Fuarı - N.G. Slavyanov

1891 yılında icadının detaylarının kısa bir özetini anlattığı "Maden Mühendisi Nikolai Slavyanov'dan Metallerin Elektrik Dökümü" (İng: "Electrical Casting of Metals by the Mining Engineer Nikolai Slavyanov") kitabı 1500 kopya halinde Rusça, ayrıca İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak basıldı. İlk kitabının gördüğü talep üzerine Slavyanov 1892 yılında, literatürde metallerin elektrik ark kaynağı üzerine ilk yazılı çalışma olarak kabul edilen "Metallerin Elektrik Dökümü. Kurulum ve Uygulama Rehberi" (İng: "Electrical Casting of Metals. Guide to the installation and its practical application") isimli kitabını çıkardı.

Metallerin Elektrik Dökümü N. G. Slavyanov 1892
Metallerin Elektrik Dökümü N. G. Slavyanov 1892
weld.pfo-perm

Elde ettiği tecrübeler ışığında Slavyanov halen Moskova Kremlin'inde bulunan, 1737 yılında çıkan bir yangında ahşap iskelenin çökmesinden korkan askerlerin sıcak metal üzerine soğuk su dökmesiyle oluşan çatlaklar sonucu yaklaşık 10 tonluk bir parçası kopan, toplam 100 ton ağırlığındaki meşhur Çar Çanı'nı, geliştirdiği yeni kaynak yöntemiyle tamir etmeyi teklif etti. Aslında bunu başarmaması için hiç bir sebep yoktu. Ancak bu işin gerekliliği ve maliyeti üzerine basında çıkan tartışmalar sonucu projeden vazgeçildi.

Bu Reklamı Kapat

Çar Çanı (Tsar Bell)
Çar Çanı (Tsar Bell)
Pixers

2017 yılına gelindiğinde "Bardak", Batı Ural Sertifikasyon Merkezi (ZUAC) bünyesinde çalışan bir grup kaynakçı tarafından, 130 yıl önceki Rus mühendislik başarısının anısına yeniden imal edildi ve üretilen bu replika NAKS (Национального агентства контроля сварки - Rus Ulusal Kaynak Kontrol Ajansı) başkanı Nikolai Aleshin'e hediye edildi.

ZUAC direktörü Aleksey Sigaev'e göre bu çalışma, NAKS'ın 20. yılı ve Slavyanov metoduyla kaynak tekniğinin icadının 130. yılını kutlamak için önemliydi.

Ancak orijinal parçada kullanılan metal alaşımlarının bir çoğu günümüzde kullanılmadığından, bulunması ve satın alınması çok zordu. Modern çan bronzu (Bell Bronze) artık farklı bir alaşıma sahip ve tompac ile nikel gümüşü sadece bozuk para basımında, mücevher ve silah üretiminde kullanıldığından pazar ulaşımı sınırlı ürünlerdi ve bu nedenle yeni numunenin farklı malzemelerle yapılmasına karar verildi. Ayrıca parçanın her bir katmanı örtülü elektrod, inert ve aktif gazlar içeren yarı otomatik gazaltı yöntemi, tungsten intert gaz yöntemi ve plazma ark kaynağını da içeren farklı kaynak yöntemleriyle yapıldı.

2017'de yapılan replika Slavyanovsky Glass. Yeni üretilen
2017'de yapılan replika Slavyanovsky Glass. Yeni üretilen "Bardak" sırasıyla şu metallerden oluşuyor: Alüminyum (Al - Si), Pirinç (L63), Paslanmaz Çelik (03H18N11), Bakır (M1), Nikel (Punch 11), Bronz (BrKMu3-1), Çelik (09G2S), Paslanmaz Çelik (12X18H10T), Bakır (M1)
Center Svarki

Bugün N.G. Slavyanov'un teknik mirası üzerine düşündüğümüzde, fikirleri ve geliştirdiği yöntemlerin çağının ne kadar ötesinde olduğunu görüyoruz. 1897 yılında henüz 43 yaşındayken hayatını kaybeden mucidin zamansız ölümüyle kaynak teknolojisi adına başlatmış olduğu müthiş atılım, sadece Perm tesislerinde değil, Rusya'nın diğer pek çok endüstriyel girişiminde de yarım kaldı. Yöntemleri öğrencileri tarafından kulanılmaya devam edildiyse de, ölümünden sonra Rusya'da yapılan elektrik ark kaynaklı imalatların sayısı ciddi derecede azaldı.

Bu Reklamı Kapat

Perm'deki Slavyanov Heykeli
Perm'deki Slavyanov Heykeli
wikipedia.ru

Maliyetin düşürülmesi ve imalat hızının artırılması amacıyla metodu bir hayli basitleştirildi. Kaynak çıplak elektrodlarla, cüruf koruması olmaksızın yapılmaya başlandı. Malzeme kırılganlığına etki eden ön-ısıtmadan vazgeçildi. Sonrasında su altı kaynağı ve 1920'li yıllarda tebeşir kaplı elektrodlar ile örtülü elektrod kaynağı denemeleri yine kendi kurduğu tesislerde gerçekleştirilmiş olsa da, Rusya'nın Slavyanov'un fikirlerine tekrar dönmesi 30 yıl kadar sürecekti.

Kaynak teknolojilerine ilgi duyuyorsanız ve bir gün yolunuz Perm'e düşerse bu yöntemin doğduğu şehirde Slavyanov Anı Evi'ndeki müzeyi gezebilir ve adına yapılmış anıt heykeli ziyaret ederken, bir dahinin ayak izlerini takip etmenin keyfini yaşabilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • R.A. Musin. Н.г. Славянов И Развитие Его Идей На Родине Российской Электросварки. (1 Aralık 2004). Alındığı Tarih: 28 Aralık 2019. Alındığı Yer: http://weld.pfo-perm.ru/ | Arşiv Bağlantısı
 • Brian Reed. History Of Welding. (20 Mart 2018). Alındığı Tarih: 28 Aralık 2019. Alındığı Yer: fairlawntool | Arşiv Bağlantısı
 • Korben Dallas. Slavyanovsky Glass - 19Th Century Welding. (25 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 28 Aralık 2019. Alındığı Yer: Stolen History | Arşiv Bağlantısı
 • Региональный Центр Сварки. Пермские Умельцы Изготовили Копию Стакана Славянова. (5 Eylül 2017). Alındığı Tarih: 28 Aralık 2019. Alındığı Yer: center-svarki21.ru | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 12/08/2022 08:08:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8158

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Cansız
Yangın
Hızlı
Film
Tehlike
Ses Kaydı
Köpek
Robot
Ölümden Sonra Yaşam
Ara Geçiş Türleri
Kuyrukluyıldız
Kafatası
Mistisizm
Dil
Parazit
Spor
Türkiye
Öğrenme Alanı
Tarih
Gazetecilik
Eşeyli Üreme
Sinir
Bilim İnsanı
Özel Görelilik
Tüy
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.