Bu Reklamı Kapat

Sivilceleri Patlatmalı mısınız? Hangi Tür Sivilceleri Patlatmak Tehlikelidir?

Bir Sivilceyi Patlatmadan Önce ve Patlattıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sivilceleri Patlatmalı mısınız? Hangi Tür Sivilceleri Patlatmak Tehlikelidir?
Bu Reklamı Kapat
5 dakika
4,536 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Her ne kadar yüzdeki (veya vücudun geri kalan yerlerindeki) sivilceleri patlatmak rahatlatıcı bir hisse sebep olabilse de, bir sivilceyi patlatmadan önce ne yaptığınıza dikkat etmenizi öneririz. Dermatologlar tarafından yapılan genel uyarı, hiçbir sivilcenin patlatılmaması ve doğal hâline bırakılması gerektiği yönündedir.[1] Bu net uyarıya rağmen, görece daha zararsız bir müdahale olarak görülmesinden ve kişinin benliğine yönelik algısını genel olarak olumsuz etkileyen bir doğaya sahip olmasından ötürü sivilcelerin kurcalanacağını ve patlatılacağını öngörmek de zor değildir. Bu nedenle bu konuda bilmeniz gereken önemli detayları paylaşmaya çalışacağız.

Sivilcelerinizi Kendiniz Patlamanız Zararlıdır!

Bir sivilce, aşırı miktarda deri yağı (sebum) ve ölü deri hücrelerinin, derideki deliklerde (porlarda) birikmesi sonucu oluşan bir komedon çeşididir. Komedonlar, derimizdeki kıl foliküllerinin tıkanmasıyla oluşan bir lezyon türüdür.

Bu tıkanmaların ileri düzeyde iltihaplanması sonucu pustül veya papül denen deri hastalıkları ortaya çıkar. Pustüller, içinde iltihap veya bulutsu renkte parçalar içeren, nekrotik iltihaplı hücrelerdir.[2] Pustüller beyaz veya kırmızı renkte olabilir. Papüller ise sınırları belli olan, sıvı varlığı ise belli olmayan, genelde 5-10 milimetre çapındaki deri kabarmalarıdır.

Bu Reklamı Kapat

Bir sivilcenin patlatılması, kolay bir iş gibi gözükse de aslında doğru yapılması gereken, aksi takdirde şu tür sorunlara neden olabilen bir mini-operasyondur:

 • Kalıcı akne yaraları,
 • Daha belirgin akne oluşumu,
 • Daha acılı akne oluşumu,
 • Enfeksiyon oluşumu.

Örneğin bir sivilceyi patlattığınızı sandığınızda, aslında iltihabı daha derin bir deri bölgesine iteleyerek, burada daha yoğun bir enfeksiyona neden olabilirsiniz. Bu enfeksiyon, derinizdeki delikleri genişlettikçe, daha kalıcı izler bırakan ve daha zor kurtulacağınız sivilce ve akneler üretebilirsiniz. Üstelik bu iltihaplar, daha ağrılı ve acılı geçecektir.

Dahası, aslen enfekte olmamış bir sivilceyi patlatmaya çalışırken eğer el hijyeninize dikkat etmeyecek olursanız, bu porlara bakterilerin yerleşmesine neden olabilirsiniz. Böylece aksi takdirde oluşmayacak bir iltihaplanmayı kendi ellerinizle başlatmış olursunuz.

Bu Reklamı Kapat

Bu nedenle bir dermatoloğa gittiğinizde, uzman hekim steril enstrümanlar kullanarak siyah nokta ve beyaz sivilceleri çıkarma adı verilen bir işlemle yerinden çıkacaktır. Tabii bu yöntemden önce kremler ve ilaçlar yoluyla aknelerin ve sivilcelerin azaltılmasına çalışılır. Bunların başarısız olması hâlinde, daha masraflı ve uzun süre alan, profesyonel çıkarma işlemine başvurulabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Dermatologlar, kortikosteroid enjeksiyonu yoluyla da sivilce veya akne iyileşmesini hızlandırmaya çalışabilirler. Bu yöntemle kurtulunan sivilce ve aknelerin geride iz bırakma ihtimali daha düşük olmaktadır. Ancak kortikosteroidler sadece uzman bir hekim tarafından enjekte edilmelidir.

Daha ileri düzey akne ve kistleşmiş sivilcelerde ise ensizyon yoluyla boşaltma denen üçüncü bir yönteme başvurmak gerekebilir. Bu durumda dermatolog, steril bir iğne ve cerrahi bir bıçak kullanarak deride ufak bir kesik açıp akne içindeki malzemeyi boşaltacaktır. Bu yöntemlerden hangisi uygulanırsa uygulansın, uzman ellerde yapılacağı için çok daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.

Bir Sivilceyi Ne Zaman Patlatmalısınız?

Ne yazık ki nadiren sivilceler için uzman dermatologlara başvurulduğu için, patlatmaya karar verdiğiniz bir sivilceyi iyi tanımanız önemlidir. İllâ kendiniz patlatacaksanız, yalnızca iltihaplanmamış sivilceleri patlatmayı seçmelisiniz. Bunlar, henüz bakteriyel enfeksiyon geçirmemiş, yukarıda izah ettiğimiz gibi sadece sebum ve ölü deri hücreleriyle dolmuş komedonlardır.

Bunlar arasından en yaygın olanları, siyah noktalar veya kendi başına patlayacakmış gibi duran beyaz veya sarı renkli sivilcelerdir. Beyaz renkli sivilceler, içi dolmuş deri porlarının üzeri kapandığında oluşur. Bunlar, yüzeysel sivilceler oldukları için, patlatılmaları halinde yüzünüzde ciddi bir iz bırakma ihtimalleri düşük olacaktır. Ancak bunun garantisi yoktur: Eğer sadece kendi kendine patlayacak düzeyde ilerlemiş sivilceleri patlatırsanız, iz bırakma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Dahası, bu sivilceleri patlatmaya çalışma sırasında dokunduğunuz sivilcelerde ve civardaki diğer sivilcelerde enfeksiyona neden olabileceğinizi unutmamalısınız. Bu nedenle bir sivilceyi patlatacağınız zaman hijyene özen göstermeniz önemlidir.

Bu Reklamı Kapat

Beyaz Sivilceleri Patlatırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer beyaz bir sivilceyi patlatacaksanız ve bunu "doğru" bir şekilde yapmak istiyorsanız, öncelikle:

 • Sabunlu suyla ellerinizi 30 saniye boyunca yıkadıktan sonra temiz bir havluyla kurulayın.
 • Yüzünüzü normal bir yüz temizleyici ile yıkayın.
 • Alfa hidroksi veya beta hidroksi asit içeren bir pullaştırıcı (İng: "exfoliator") kullanın.
 • Pamuk kullanarak sivilcenin olduğu yere bir miktar alkol sürün.

Bu sayede sivilcenin olduğu yeri temizledikten sonra, aşağıdaki adımları uygulayın:

 • 5 dakika boyunca sivilce üzerine temiz ve ılık bir bez bastırın. Bu sayede deriniz yumuşar ve sivilce içeriği daha kolay dışarı çıkar.
 • Ufak bir iğneyi, alkol içinde sterilize edin.
 • Beyaz sivilcenin tam ortasını iğne ile delin. Bazı durumlarda bu delme anında sivilce patlayıp akacaktır.
 • Parmaklarınızla nazikçe aşağı doğru ve derinizin içine doğru basınç uygulayın. Böylece içeriğin dışarı çıkmasını sağlayın.
 • Eğer baskı uyguladığınızda sivilce içeriği dışarı çıkmıyorsa, daha fazla zorlamayın. Sivilce henüz patlamaya hazır değil demektir.

Bu işlem sırasında tırnaklarınızı kullanmadığınızdan emin olun; çünkü tırnaklarınız derinizde kesikler açabilir ve iltihaplanmaya sebep olabilir.

Siyah Noktaları Patlatırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Siyah noktalar, beyaz sivilcelerle aynı yapıda değildir; çünkü bu sivilcelerin üstü kapanmış değildir. Bu nedenle siyah noktalara farklı yaklaşmanız gerekir:

Bu Reklamı Kapat

 • Beyaz sivilcileri patlatırken yaptığınızla aynı şekilde elinizi ve yüzünüzü yıkayın.
 • Patlatacağınız sivilcenin olduğu bölgeye 5 dakika ılık ve temiz bir bez uygulayın.
 • Parmaklarınızla yine derinize ve aşağı doğru bastırın.
 • Siyah noktaya çok yakın bir yere baskı uygulamayın, çünkü bu, siyah noktanın çıkışını zorlaştırabilir. Bunun yerine daha uzak bir noktadan başlayın ve parmaklarınızı saat-benzeri dairesel bir şekilde hareket ettirerek, siyah noktaya farklı açılardan yaklaşın.
 • Tırnaklarınızı kullanmayın. Gerekirse öncesinde tırnaklarınızı kesin veya tırnaklarınızı kaplayacak bir bez kullanın.

Piyasada bulunan siyah nokta çıkarıcı ürünlerden birini de kullanabilirsiniz; ama bunların dermatolog onaylı olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Patlatmamanız Gereken Sivilceler

Hiçbir zaman enfekte olmuş bir akneyi patlatmamalısınız veya onu kurcalamamalısınız. Papüller, pustüller, nodüller ve kistler gibi akneler derinin daha alt tabakalarında bulunurlar ve bunları çıkarmaya çalışacak olursanız kalıcı yaralara ve enfeksiyona neden olma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Bu türden yaraları olan birinin mutlaka dermatoloğa görünmesi gerekmektedir.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 22
 • İğrenç! 5
 • İnanılmaz 3
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/01/2022 02:19:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10772

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Mühendislik
Regülasyon
Mistisizm
Amerika Birleşik Devletleri
İntihar
Tüyler
Kalp
Çağ
İletişim
Seçilim
Deizm
Ağaç
Evrim Teorisi
Evrimsel Biyoloji
Balık
Koku
Ay Görevleri
Akciğer
Kitap
Karanlık Madde
Evren
Beslenme
Carl Sagan
Yağ
Nadir
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et