Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Sigara İçmek, Regl Ağrılarınızı Kötüleştiriyor Olabilir!

Sigara İçmek, Regl Ağrılarınızı Kötüleştiriyor Olabilir! Your Health
3 dakika
721
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Avustralya'da yapılan bir çalışmaya göre sigara içen kadınların adet sancısı çekme olasılığı sigara içmeyen kadınlara göre daha yüksek. Çalışmaya katılan kadınlar arasından sigara içenlerin yoğun regl ağrısı çekmesinin ve günlük içtikleri sigara sayısı arttıkça ağrıların da kötüleşmesinin olası olduğu tespit edildi.

New York'taki Lenox Hill Hastanesi'nde kadın doğum uzmanı olan Jennifer Leighdon Wu, sigara içmenin regl ağrısını tam olarak nasıl artırabileceği bilinmese de rahme ulaşan oksijenin kısıtlanmasının bu duruma neden olabileceğini belirtiyor. Çalışmada görev almamış olan Wu, şöyle ekliyor:

Tüm Reklamları Kapat

Sigara içmenin vazokonstriksiyona, yani kan damarlarının daralmasına neden olduğunu biliyoruz. Bu durum rahimdeki damarlarda yaşandığında ağrıya sebep oluyor olabilir.

Tobacco Control dergisinde yayımlanan çalışma, 9.067 kadını ortalama 13 yıl boyunca takip etti. Araştırmanın başında 18 ila 23 yaşları arasında olan kadınların %25'i dismenore deneyimlediğini, yani adet sancısı çektiklerini belirtmişti ve yine yaklaşık %25'i de sigara içiyordu.

Araştırma süresince kadınların yaklaşık %14'ü adetlerinin %70 ila %80'inde şiddetli sancılar yaşadılar. Bu grup, araştırmacılar tarafından "kronik" dismenore grubu olarak sınıflandırıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmada, daha önce sigara içmiş olanların kronik regl ağrısı çekme olasılığının daha önce hiç sigara içmemiş kadınlara göre %33 daha yüksek olduğu bulundu. Çalışma esnasında sigara içenler içinse bu oran hiç içmemiş olanlara göre %41 daha fazlaydı. Üstelik bu oranlar hesaplanırken dismenoreye neden olabilecek sosyal faktörler, yaşam tarzı ve üreme faktörleri de göz önüne alınmıştı.

Araştırmacılar ayrıca sigaraya daha erken başlamanın kronik regl ağrısı çekme olasılığını da artırdığını buldu. Sigaraya 13 yaşından önce başlayan kadınlar için bu risk %59 daha fazlayken sigaraya 14 veya 15 yaşlarında başlayanların ağrılı regl dönemleri geçirme olasılığı %50 daha yüksekti. Queensland Üniversitesi'nden araştırma lideri Dr. Hong Ju, araştırma sonuçlarının genç kadınları sigara içmemeye teşvik edebileceğini düşünüyor. Ju ve meslektaşları, araştırma raporunda da şunları belirtmişti:

Araştırmamız sigara içmenin regl döngüsünün devam ettiği yıllar boyunca ağrı çekmeye sebep olabileceğini gösteriyor. Bu da genç kadınların sigara içmekten kaçınması için iyi bir neden olabilir.

Araştırma genç Avustralyalı kadınları incelese de Ju, sonuçların farklı ülkelerden benzer özelliklere sahip kadınlar için genellenebileceğini söylüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, regl ağrısın üreme çağındaki kadınların %91 gibi büyük bir oranını etkilediğini söylüyor. Kadınların %2 ila %29'u ise okula veya işe gitmelerini engelleyecek seviyede sancı çektiklerini belirtmiş. Wu, bu oranlar hakkında şöyle söylüyor:

Dismenorenin sebep olduğu büyük bir ekonomik kayıp var. Kadınlar ayda bir veya iki gün iş yapamayacak hale gelebiliyor ve bu iş gücünde büyük bir kayıp demek.

Ayrıca Wu, genç yaşta sigaraya başlayanların daha büyük risk altında olmasının nedeninin hormonal olabileceğini de belirtiyor:

Ergenlik döneminde vücudu etkileyen birçok hormon etki göstermeye başlıyor. 13 yaşından önce sigara içmeye başlamak, bu dönemdeki normal hormonal akışı bozabilir. Bu da genç kadınların neden çok fazla regl ağrısı çektiğini açıklayabilir.

Tüm bunlara rağmen bu çalışma gibi gözlemsel araştırmaların sigara içmenin regl ağrısını artırdığını direkt olarak kanıtlayamayacağına dikkat çekmek gerekiyor. Sigarayı bırakmanın ağrıları hafifletip hafifletemeyeceği konusu ise belirsizliğini koruyor. Ju bu konu hakkında şunları söylüyor:

Bu konuda bir ön çalışma yaptık ve sigarayı bırakan kadınların regl ağrılarının azalmasının içmeye devam edenlere göre daha olası olduğunu bulduk. Buna rağmen hipotezimizin kesin olarak doğrulanması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
9
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • H. Ju, et al. (2016). Smoking And Trajectories Of Dysmenorrhoea Among Young Australian Women. Tobacco Control, sf: 195-202. doi: 10.1136/tobaccocontrol-2014-051920. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/10/2023 19:51:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15035

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Göğüs
Bilgi
Patlama
Öğrenme
Genetik Müdahale
Homo Sapiens
Elektron
Hayatta Kalma
Hastalık Yayılımı
Hematoloji
Sanat
Irk
Nadir
Jinekoloji
Sinirbilim
Biyografi
Epistemik
Uzay
Galaksi
Tercih
Kimyasal Bağ
Bilgisayar
Ribozim
Önyargı
Atom
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Alparslan. Sigara İçmek, Regl Ağrılarınızı Kötüleştiriyor Olabilir!. (6 Temmuz 2023). Alındığı Tarih: 3 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15035
Alparslan, E. (2023, July 06). Sigara İçmek, Regl Ağrılarınızı Kötüleştiriyor Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved October 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15035
E. Alparslan. “Sigara İçmek, Regl Ağrılarınızı Kötüleştiriyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 06 Jul. 2023, https://evrimagaci.org/s/15035.
Alparslan, Eda. “Sigara İçmek, Regl Ağrılarınızı Kötüleştiriyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, July 06, 2023. https://evrimagaci.org/s/15035.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close