Sestrin Proteini, Egzersize Bir Alternatif Olabilir mi?

Sestrin Proteini, Egzersize Bir Alternatif Olabilir mi?
Fare Egzersizi
Shutterstock
Yazar Kelly Malcom Arda Ateş Editör Arda Ateş
2 dakika
1,886 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

İster park çevresinde tempolu bir yürüyüş, ister spor salonunda yüksek yoğunluklu bir antrenman olsun, egzersiz her koşulda vücuda yararlıdır. Fakat ya bir kas bile hareket ettirmeden iyi bir antrenmanın faydalarından yararlanabilseydiniz?

Sestrin adlı doğal oluşumlu bir protein sınıfı üzerinde çalışan Michigan Medicine araştırmacıları, bu protein sınıfının sineklerde ve farelerde egzersizin etkilerinin çoğunu taklit edebildiğini buldular. Bulgular bilim insanlarının yaşlanma ve diğer sebeplerden dolayı oluşan kas atrofisi (kas kaybı) ile savaşmasına yardımcı olabilir. Moleküler ve Bütünleyici Fizyoloji Departmanı'nda araştırma görevlisi olan Profesör Myungjin Kim şöyle diyor:

Araştırmacılar daha önceden, egzersiz sonrasında kasta sestrin biriktiğini gözlemlemişlerdi.

Profesör Jun Hee Lee ve bir araştırma ekibiyle birlikte çalışan Kim, proteinin egzersiz ile olan aşikar bağlantısı hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi. İlk adımları bir grup sineği antrenman yapmaya teşvik etmekti.

Detroit’teki Wayne State Üniversitesinden araştırma ortakları Robert Wessells ve Alyson Sujkowski, Drosophila sineklerinin test tüpüne tırmanma ve test tüpünden çıkma içgüdülerinden faydalanarak sinekler için bir tür koşu bandı geliştirdiler. Ekip bunu kullanarak üç hafta boyunca sineklere antrenman yaptırdı ve sestrin üretme becerisinden yoksun bırakılan sineklerle normal sineklerin koşma ve uçma becerilerini karşılaştırdı. Lee şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Sinekler, genellikle yaklaşık dört ila altı saat koşabiliyorlar ve normal sineklerin becerileri bu süreçte zamanla gelişti. Sestrinsiz sinekler ise egzersiz yapsalar da gelişmediler.

Dahası, normal sineklerin kaslarındaki sestrin seviyesini esasen azami seviyeye çıkararak yükselttiklerinde bu sineklerin egzersiz yapmadıkları halde bile antrenmanlı sineklerden çok daha üstün becerilere sahip olduklarını buldular. Hatta kaslarında aşırı sestrin bulunan sinekler egzersiz yaptıklarında dayanıklılıkları daha fazla gelişmedi.

Sestrinin faydalı etkileri gelişmiş dayanıklılıktan çok daha fazlasını kapsıyor. Sestrine sahip olmayan farelerde normalde egzersiz ile ilişkilendirilen gelişmiş aerobik kapasite, gelişmiş solunum ve yağ yakımı yoktu. Lee şöyle diyor:

Sestrinin bu biyolojik faaliyetleri farklı metabolik yollar açıp kapatarak düzenlediğini öne sürüyoruz. Bu tür bir birleşik etki egzersizin etkilerini üretmek için önemlidir.

Lee ayrıca İspanya’daki Pompeu Fabra Üniversitesinden işbirliği yaptığı Pura Muñoz-Cánoves’in kasa özgü sestrinin, bir uzuv uzun süreli alçıya alındığında kaslarda oluştuğu gibi, devinimsiz kaslarda oluşan atrofiyi önlemeye yardımcı olduğunu göstermesine yardım etti. Lee şöyle anlatıyor:

Bu bağımsız çalışma, tek başına sestrinin fiziksel hareket ve egzersizin faydalarından birçoğunu gerçekleştirmek için yeterli olduğunun tekrardan altını çizdi.

Sestrin takviyeleri ufukta olabilir mi? Lee'ye göre cevap, "pek sayılmaz":

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sestrinler küçük moleküller değiller fakat sestrinin küçük molekül modülatörlerini bulmak için çalışıyoruz.

Ek olarak Kim, bilim insanlarının hala egzersizin vücutta nasıl sestrin ürettiğini bilmediklerini ekliyor.

Bu gelecek çalışmalar için çok kritik ve bizi egzersiz yapamayan insanlar için bir tedaviye ulaştırabilir.
Okundu Olarak İşaretle

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarları :
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 01:59:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8236

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Eğilim
Ahlak
Öğrenme Alanı
Tüyler
Cinsellik
Psikoloji
Görüş
Einstein
Dağılım
Sürüngen
Değişim
Beslenme Davranışları
Editör Seçkisi
Mucize
Matematik
Tarih
Organ
Uyku
Yeme
Uçuş
Factchecking
Makina
Evrenin Genişlemesi
Moleküler Biyoloji
Virüs
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku