Gece Modu

Bu yazı, Live Science isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 8 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Satürn'ün buz kaplı uydusu Enceladus, buz katmanının altında büyük bir okyanus gizliyor. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Araştırma Görevlisi Marc Neveu'nın 2019 Astrobiyoloji Bilim Konferansı'nda yaptığı konuşmada, okyanusun muhtemelen 1 milyon yaşında olduğunu söyledi. Bu, okyanusun canlı yaşamı barındırmak için mükemmel yaşta olduğu anlamına geliyor.

Neveu ve meslektaşları Enceladus’un yaşını, Satürn'ün yörüngesinde 13 yıl görev yapan Cassini uzay aracının verilerinin ışığında çeşitli simülasyonlarla hesapladılar. Neveu ve takımının bulguları Nature Astronomy dergisinin Nisan 2019 sayısında yayımlandı.

2017’de görevi sona eren Cassini'nin en büyük keşiflerinden biri, Enceladus'un hidrotermal bacalarla dolu bir okyanusa sahip olduğuydu. Hidrotermal bacalar, Dünya’da canlı yaşamının nasıl başladığı sorusuna cevap olarak görülen oluşumlardan biri. Neveu’ya göre, böylesine küçük uydulardan birinde okyanus olduğunu keşfetmek son derece şaşırtıcı.

Küçük uydulardan genellikle ölü kaya ve buz blokları olmalarını beklersiniz. Aktif olmalarını beklemezsiniz.

Yalnızca Washington eyaleti büyüklüğünde olan bu küçük uydu canlı yaşamı için gerekli habitata sahip. Bunun yanı sıra, karbon, nitrojen, hidrojen ve oksijen gibi yaşamın yapı taşı olan kimyasal enerji kaynaklarını da barındırıyor. Neveu şöyle diyor:

Ama yaşanabilirliğin bir başka boyutu da var... Zaman. Eğer okyanus çok gençse, örneğin sadece birkaç milyon yaşındaysa, canlı hayatının başlaması için gerekli malzemeleri bir araya getirecek vakti olmamış demektir. Dahası, bu süre, biz Dünyalıların hayatın küçük kıvılcımlarını keşfedebilmesi için yeterli değil. Çünkü bu sürede yaşam çevreye yeterince yayılamaz. Öte yandan, eğer okyanus çok yaşlıysa, yaşamı destekleyen kimyasal reaksiyonlar, gezegenin ''pili'' bitiyormuşçasına durabilir

Böyle bir gezegende, çözünmesi gereken elementler çözünmüş, oluşması gereken tüm mineraller oluşmuş olur. Bu durumda gezegen bir dengeye ulaşmış olur, ki bu da hayatı destekleyecek kimyasal reaksiyonların gerçekleşemeyeceği anlamına gelir.

Bu iki senaryoyu eleyen Enceladus okyanusu, canlı yaşamını barındırmak için en uygun yaşta olabilir.

Neveau ve ekibi, okyanusun yaşına biraz tahmine dayalı bir yöntemle ulaştı. Cassini'nin ölçümlerine dayalı çeşitli parametreleri uygulayarak yaklaşık 50 simülasyon gerçekleştirdiler. Bu ölçümler arasında Satürn'ün uydularının yörüngeleri, Enceladus'taki kayaların radyoaktiviteleri gibi ölçümler vardı. Bunların yanı sıra takımın uydunun yaşına ve oluşumuna dair tahminleri de yer aldı.

Enceladus'un güncel koşullarını en iyi oluşturan simülasyon, okyanusun 1 milyar yaşında olduğunu tahmin etti. Ancak Neveu, bu yaş tahminin tek bir simülasyona dayandığının altını çiziyor. Enceladus'ta görülen birçok koşulu yakalayabilmiş olsa da simülasyon tüm koşullara uymuyor.

''Örneğin, simülasyonun tahminine göre okyanusun şu an donmuş olması gerekiyordu ancak biz donmuş bir okyanus görmüyoruz.'' Yani okyanusun yaşına ihtiyatla yaklaşmak gerekiyor.

Neveu ve takımı şimdi simülasyonlarını hızlandırma üzerine çalışıyorlar. Daha hızlı çalışan simülasyonların ve daha gelişmiş modellerin Enceladus'un okyanuslarının yaşını doğru saptamada büyük rol oynayacağını düşünüyorlar.

Canlı yaşamı aramak için oraya gitmeden önce, gezegenin yaşını bilmek istiyoruz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 21:52:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/596

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, organize bilgidir. Bilgelik, organize yaşamdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder