Satürn'ün Buzlu Uydusu Enceladus, Hayat Barındırmak İçin Mükemmel Yaşta Olabilir!

Satürn'ün Buzlu Uydusu Enceladus, Hayat Barındırmak İçin Mükemmel Yaşta Olabilir! NASA
Yazar Yasemin Şaplakoğlu Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
3,925 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Satürn'ün buz kaplı uydusu Enceladus, buz katmanının altında büyük bir okyanus gizliyor. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Araştırma Görevlisi Marc Neveu'nın 2019 Astrobiyoloji Bilim Konferansı'nda yaptığı konuşmada, okyanusun muhtemelen 1 milyon yaşında olduğunu söyledi. Bu, okyanusun canlı yaşamı barındırmak için mükemmel yaşta olduğu anlamına geliyor.

Neveu ve meslektaşları Enceladus’un yaşını, Satürn'ün yörüngesinde 13 yıl görev yapan Cassini uzay aracının verilerinin ışığında çeşitli simülasyonlarla hesapladılar. Neveu ve takımının bulguları Nature Astronomy dergisinin Nisan 2019 sayısında yayımlandı.

2017’de görevi sona eren Cassini'nin en büyük keşiflerinden biri, Enceladus'un hidrotermal bacalarla dolu bir okyanusa sahip olduğuydu. Hidrotermal bacalar, Dünya’da canlı yaşamının nasıl başladığı sorusuna cevap olarak görülen oluşumlardan biri. Neveu’ya göre, böylesine küçük uydulardan birinde okyanus olduğunu keşfetmek son derece şaşırtıcı.

Küçük uydulardan genellikle ölü kaya ve buz blokları olmalarını beklersiniz. Aktif olmalarını beklemezsiniz.

Yalnızca Washington eyaleti büyüklüğünde olan bu küçük uydu canlı yaşamı için gerekli habitata sahip. Bunun yanı sıra, karbon, nitrojen, hidrojen ve oksijen gibi yaşamın yapı taşı olan kimyasal enerji kaynaklarını da barındırıyor. Neveu şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Ama yaşanabilirliğin bir başka boyutu da var... Zaman. Eğer okyanus çok gençse, örneğin sadece birkaç milyon yaşındaysa, canlı hayatının başlaması için gerekli malzemeleri bir araya getirecek vakti olmamış demektir. Dahası, bu süre, biz Dünyalıların hayatın küçük kıvılcımlarını keşfedebilmesi için yeterli değil. Çünkü bu sürede yaşam çevreye yeterince yayılamaz. Öte yandan, eğer okyanus çok yaşlıysa, yaşamı destekleyen kimyasal reaksiyonlar, gezegenin ''pili'' bitiyormuşçasına durabilir

Böyle bir gezegende, çözünmesi gereken elementler çözünmüş, oluşması gereken tüm mineraller oluşmuş olur. Bu durumda gezegen bir dengeye ulaşmış olur, ki bu da hayatı destekleyecek kimyasal reaksiyonların gerçekleşemeyeceği anlamına gelir.

Bu iki senaryoyu eleyen Enceladus okyanusu, canlı yaşamını barındırmak için en uygun yaşta olabilir.

Neveau ve ekibi, okyanusun yaşına biraz tahmine dayalı bir yöntemle ulaştı. Cassini'nin ölçümlerine dayalı çeşitli parametreleri uygulayarak yaklaşık 50 simülasyon gerçekleştirdiler. Bu ölçümler arasında Satürn'ün uydularının yörüngeleri, Enceladus'taki kayaların radyoaktiviteleri gibi ölçümler vardı. Bunların yanı sıra takımın uydunun yaşına ve oluşumuna dair tahminleri de yer aldı.

Enceladus'un güncel koşullarını en iyi oluşturan simülasyon, okyanusun 1 milyar yaşında olduğunu tahmin etti. Ancak Neveu, bu yaş tahminin tek bir simülasyona dayandığının altını çiziyor. Enceladus'ta görülen birçok koşulu yakalayabilmiş olsa da simülasyon tüm koşullara uymuyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

''Örneğin, simülasyonun tahminine göre okyanusun şu an donmuş olması gerekiyordu ancak biz donmuş bir okyanus görmüyoruz.'' Yani okyanusun yaşına ihtiyatla yaklaşmak gerekiyor.

Neveu ve takımı şimdi simülasyonlarını hızlandırma üzerine çalışıyorlar. Daha hızlı çalışan simülasyonların ve daha gelişmiş modellerin Enceladus'un okyanuslarının yaşını doğru saptamada büyük rol oynayacağını düşünüyorlar.

Canlı yaşamı aramak için oraya gitmeden önce, gezegenin yaşını bilmek istiyoruz.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • Bilim Budur! 10
 • Muhteşem! 9
 • Tebrikler! 7
 • Umut Verici! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 04:00:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/596

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ağaç
Öğrenme
Atmosfer
Tehlike
Sinek
Çiftleşme
İklim Değişikliği
Hidrotermal Baca
Kuş
Video
Kemik
Popülasyon
Memeli
Diş
Cinsiyet
Deniz
Endokrin Sistemi
Canlılık
Sperm
Zeka
Homo Sapiens
Hastalık
Kimyasal Bağ
İspat Yükü
Çocuk
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku