Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

SARS-CoV-2 Virüsü, Hastaların Kalbine de Saldırıyor Olabilir mi?

COVID-19 Hastalarının Yüzde 20'sinde Görülen Kalp Hasarı, Doktorların Kafasını Karıştırıyor!

SARS-CoV-2 Virüsü, Hastaların Kalbine de Saldırıyor Olabilir mi? Scientific American
6 dakika
12,780
 • Epidemiyoloji
 • Kardiyoloji
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al

COVID-19 pandemisinin odak noktası solunum problemleri ve yeterli sayıda ventilatörlere sahip olmak olsa da, doktorlar yeni bir tıbbi gizemle boğuşuyorlar.

Akciğer hasarına ek olarak, birçok COVID-19 hastasında kalp problemleri gelişiyor ve kalpleri durarak ölüyor.

Bu Reklamı Kapat

Çin ve İtalya'nın yanı sıra Washington eyaleti ve New York'tan daha fazla veri geldikçe, çoğu uzman COVID-19 virüsünün kalp kasını enfekte ettğini düşünmeye başladı. İlk çalışmada, 5 hastanın 1'inde kardiyak hasarı bulundu ve bu durum solunum sıkıntısı belirtisi göstermeyenlerde bile kalp yetmezliğine ve ölüme yol açtı.

Bilim insanları, COVID-19 salgınında ölenlerin daha önce var olan sağlık sorunlarını karşılaştırdılar. Kalp hastalarının (heart disease) yüzde 10,5'inin öldüğü görüldü.
Bilim insanları, COVID-19 salgınında ölenlerin daha önce var olan sağlık sorunlarını karşılaştırdılar. Kalp hastalarının (heart disease) yüzde 10,5'inin öldüğü görüldü.
Daily Mail

Bu durum, doktorların ve hastanelerin, özellikle hastalığın erken aşamalarında hastalar hakkındaki düşüncelerini değiştirebilir. Ayrıca bu bilgi, COVID-19 pandemisine karşı savaşta ikinci bir cephe açabilir. Önceden kalp problemleri olan insanlarda önlemler alınması gerekebilir ve nihayetinde hayatta kalanlar arasında kalpleri zarar görmüş insanlar için yeni tedavi planlarına ihtiyaç duyulabilir.

Bu Reklamı Kapat

New York'taki Montefiore Sağlık Sistemi’nde kalp yetmezliği, kalp nakli ve mekanik dolaşım desteği başkanı Dr. Ulrich Jorde şöyle diyor:

Bu soruyu cevaplamak son derece önemli. Kalpler virüsten etkileniyor mu ve bu konuda bir şeyler yapabilir miyiz? Bu cevap birçok hayat kurtarabilir.

Virüs ya da Hastalık?

Bu yeni hastalığı anlamaya çalışırken, ortaya çıkan kalp problemlerinin virüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığı ya da vücudun buna tepkisinin bir yan ürünü olup olmadığı sorusu, doktorların karşılaştığı kritik bilinmeyenlerden biri haline geldi. Virüsün kalbi nasıl etkilediğini belirlemek zordur çünkü sadece ciddi bir hastalık kalp sağlığını etkileyebilir.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nde kardiyoloji profesörü ve tıp dergisi JAMA'da kardiyoloji editörü olan Dr. Robert Bonow şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İleri derecede zatürreden ölecek biri nihayetinde kalp durmasından ölecektir. Sisteminize yeterince oksijen alamıyorsanız her şey daha da karışıklaşır.

Ancak Bonow ve diğer birçok kardiyak uzmanı, COVID-19 enfeksiyonunun dört veya beş şekilde kalbe zarar verebileceğine düşünüyor. Onlara göre bazı hastalar, bu yolların birden fazlasından hemen etkilenebilirler.

Doktorlar uzun süredir, ciddi bir tıbbi olayın ve hatta kalça ameliyatı kadar basit bir operasyonun bile kalbe zarar vermek için yeterli stres yaratabileceğini biliyorlardı. Ayrıca, pnömoni gibi bir durum vücutta yaygın inflamasyona (iltihap) neden olabilir. Bu da, arterlerdeki plakların kararsız hale gelmesine ve kalp krizlerine neden olabilir. İnflamasyon ayrıca, kalp kaslarının zayıflamasına ve nihayetinde kalp yetmezliğine yol açabilen miyokardit (kalp kası iltihabı) olarak bilinen bir duruma neden olabilir.

Yalnız Bonow, COVID-19 hastalarında gözlenen kalp kasındaki hasarın doğrudan virüsden kaynaklı olabileceğini söylüyor. İlk araştırma, yeni koronavirüsün akciğerlerdeki belirli reseptörlere yapıştığını ve aynı reseptörlerin kalp kasında da bulunduğunu gösteriyor.

Çin’den Gelen İlk Veriler

Mart ayında, Çin'den bazı doktorlar COVID-19 hastalığı olan hastalar arasında yaygın kardiyak problemlerine dair ilk bakış açılarını sundukları iki çalışma yayınladılar. Bu iki çalışmada, hastanede yatan 416 hasta incelendi. Araştırmacılar bu hastaların % 19'unun kalp hasarı belirtileri gösterdiğini buldular ve bu hastaların %51’i kalp hasarından öldü.

Koronavirüs enfeksiyonlarından önce kalp hastalığı olan hastalarda daha sonra da kalp hasarı oluşması daha olasıdır. Ancak, daha önce kalp hastalığı olmayan bazı hastalar da kalp hasarı belirtileri gösterdiler. Aslında ilginç olan, enfeksiyonları sırasında kalp hasarı oluşan ve önceden kalp rahatsızlıkları olmayan hastaların ölümünün, önceden kalp hastalığı olan hastalara göre daha fazla olmasıydı.

Bu Reklamı Kapat

Bazı hastaların neden diğerlerinden daha fazla kardiyak etkisi yaşadıkları belirsiz. Bonow bunun genetik yatkınlıktan kaynaklanabileceğini veya daha yüksek viral yüklere maruz kaldıklarından kaynaklanabileceğini söylüyor.

Jorde, bu belirsizliklerin, COVID-19 hastalarında kardiyak belirtilerinin daha yakından izlenmesi gereğinin altını çiziyor. New York, Washington eyaleti ve diğer sıcak noktalardaki doktorlar virüsün kalbi nasıl etkilediğini anlarlarsa, klinisyenler diğer şehirlerde de COVID-19 hastalarını kolayca sınıflandırıp, risk puanı vererek rehberlik sağlıyabilirler. Jorde şunları söylüyor:

Belki de virüsün kalbi doğrudan etkilediğini varsaymalıyız ama bunu bulmak çok önemli.

Engellerle Yüzleşme

Bununla birlikte, kriz ortasında veri toplamak çok zor. İdeal olarak doktorlar, kalp kasına virüs bulaşıp bulaşmadığını belirlemek için kalbin biyopsilerini alırlar.

Ancak COVID-19 hastaları çoğu zaman o kadar hastalar ki, invaziv prosedürlerden geçmeleri zor oluyor. Daha fazla test, sağlık çalışanlarını ekstra virüse maruz bırakabilir. Birçok hastane, odaya ek personel getirmekten ve sınırlı sayıda maskeleri veya diğer koruyucu ekipmanlari kullanmaktan kaçınmak için hastalar üzerinde elektrokardiyogram kullanmıyor.

Bu Reklamı Kapat

Yine de, New York'taki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi'nde girişimsel bir kardiyolog olan Dr. Sahil Parikh, hastanelerin gereken testleri sipariş etmek ve tıbbi kayıtlarda bulguları girmek için uyumlu bir çaba harcadıklarını söylüyor ve ekliyor:

Hepimiz farkındayız çünkü öncü konumundayız; iyi ya da kötü, bilgi derlememiz ve bu alanda ilerlemeye yardımcı olmak için kullanmamız gerekiyor.

Gerçekten de hastalardaki artışa rağmen, doktorlar veri toplamaya, eğilimleri derlemeye ve bulgularını neredeyse gerçek zamanlı olarak yayınlamaya devam ediyorlar. Parikh ve birkaç meslektaşı, yakın zamanda COVID-19'un kardiyak komplikasyonları hakkında bilinenleri derlediler, makaleyi hemen çevrimiçi hale getirdiler ve makale basılmadan önce yeni bulgular eklediler.

New York, New Jersey ve Connecticut'taki kardiyologlar, COVID-19 bilgilerini, en az 150 üyesi olan bir WhatsApp grubu aracılığıyla paylaşıyorlar. New York hastaneleri kriz koşullarında çalışsalar da, doktorla, koronavirüs hakkında öğrendiklerinin başka bir yerde bilimsel geçerlilikle paylaşılabilmesini sağlamak için klinik çalışmalarda yeni ilaçlar ve tedavileri test ediyorlar.

Bu çalışma, hali hazırda hastanelerin COVID-19 ile başa çıkma şekillerinde değişikliklere neden oldu. Doktorlar, enfeksiyonun kalp krizini taklit edebileceğini buldular. Şüphenilen tıkanıklığı gidermek için hastaları kardiyak kateterizasyon laboratuvarına götürdüler ki, hastanın gerçekten sadece kalp krizi geçirmediğini ancak COVID-19 hastası da olduğunu tespit ettiler.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Türkiye Kabartma Haritası: Siyasi, 70x100 cm

Türkiye haritasının 3 boyutlu olarak hazırlanmış halidir. Ülkeleri şehirleri kabartmalı olarak görün, elinizle hissedin. Siyasi özellikleri ve 3 boyutlu kabartma görüntüsü ile şık bir duvar haritasıdır.

Devamını Göster
₺75.00
Türkiye Kabartma Haritası: Siyasi, 70x100 cm

Yıllar boyunca hastaneler, şüpheli kalp krizi hastalarını doğrudan kateterizasyon laboratuvarına gönderdiler çünkü doktorların kalpteki tıkanıklığı bir balonla giderebileceği süreyi kısaltmayı amaçlıyorlardı. Kapıdan balona kadar geçen zaman, hastanelerin kalp krizlerini ne kadar iyi tedavi ettiğinin önemli bir ölçüsü haline gelmişti. Parikh şöyle açıklıyor:

Şu anda bunun bir adım gerisinden gidiyoruz ve hastaların kısaca değerlendirilebilmeleri için acil servise getirilmesini distiyoruz. Böylece şunları belirleyebiliyoruz: COVID-19 için gerçekten yüksek risk altında olan biri mi? Kalp krizi diye öngördüğümüz durum, gerçekten kalp krizi mi?

Yeni protokollere göre, bir kardiyolog getirmek gerekiyor ve tıkanıklığı doğrulamak için EKG veya ultrason çekmek gerekiyor. Parikh ekliyor:

Bunu büyük ölçüde, hastayı gereksiz prosedürlerden korumak için yapıyoruz ama aynı zamanda laboratuvarında ne tür kişisel koruyucu ekipman kullanacağımıza karar vermemize yardımcı olmak için yapıyoruz.

Sonuç

Virüsün kalbi nasıl etkilediğini anlamak, doktorların hastaları hayatta tutmak için hangi tedavileri takip edeceklerini belirlemelerine yardımcı olacak.

Jorde, kalp hasarı olan COVID-19 hastalarının iyileştikten sonra, uzun süreli etkileri olabileceğini söylüyor. Ancak, viral enfeksiyon temizlendikten sonra çeşitli kalp hasarı formları için etkili olabilecek tedavilerin mevcut olduğunu söylüyor.

Yine de, bu pandemi sakinleştikten sonra başka bir yaygın sağlık hizmeti dalgası gerekecek gibi görünüyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 12
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 6
 • Muhteşem! 5
 • Üzücü! 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2022 01:22:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8510

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Ana Bulaşma Mekanizması
Temel
Kan
Çalışma
Mantar
Koruma
Çocuklar İçin Bilim
Hastalık Yayılımı
Enfeksiyon
Astrobiyoloji
Sars Mers
Tıp
Sinir
İnternet
Gen
Şehir
Zihin
Uydu
Evrim
Koronavirüs
Genel Görelilik
Acı
Wuhan
Eşcinsellik
Örümcek
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et