Dünya Genelindeki 1 Milyondan Fazla Koronavirüs Vakası, Hangi Coğrafyalara Ne Kadar Yayılmış Halde?

Dünya Genelindeki 1 Milyondan Fazla Koronavirüs Vakası, Hangi Coğrafyalara Ne Kadar Yayılmış Halde? Pixabay
Yazar Johns Hopkins Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
2,631 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Dünya çapında resmi olarak bildirilen koronavirüs vakalarının sayısı 2 Nisan 2020 Perşembe günü bir milyona ulaştı ve COVID-19 pandemisinin katlanarak yayılmasıyla son birkaç hafta içinde enfeksiyonların ve ölümlerin sayısında keskin bir hızlanma olduğunu gösterdi.

Son Sayılar Bize Ne Anlatıyor?

2 Nisan 2020 günü 19:00 da AFP'ye göre dünya çapında en az 1,000,036 enfeksiyon ve 51,178 ölüm bildirildi.

Son yedi gün içinde, daha önce 86 gün içinde olduğu gibi dünya çapında birçok yeni vaka teşhis edildi. Rapor edilen ölümlerin sayısı 27 Mart'tan bu yana iki katına çıktı. Bugüne kadar, en az 186.000 kişinin hastalıktan kurtulduğu düşünülmekte.

Enfeksiyon sayısındaki keskin hızlanma, pandeminin şu anda endişe verici bir oranda yayıldığı anlamına geliyor. Avrupa şu anda pandeminin merkez üssü olup, toplam 542,191 vaka ve 37,715 ölüm, ilgili küresel toplamların yüzde 54 ve yüzde 73'üne eşdeğerdir.

Reklamı Kapat

7 Mart'ta, Avrupa'daki vaka sayısı 10.000'den azdı. Yayılma son birkaç hafta içinde hızlandı. 10 gün içinde, ölümlerin sayısı yedi kat arttı ve 2 Nisan'da 37.000'i aştı.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki durum daha da endişe verici. 27 Mart itibariyle, enfeksiyonların sayısı açısından dünyanın en zor durumda olan ülkesiydi. 2 Mart'ta, ABD resmen sadece 68 enfeksiyonlarını kaydetmişti, ancak şimdi 234.000'den fazla var. 28 Mart'tan bu yana - sadece beş gün içinde- vaka sayısı iki katına çıktı. Ve ölümlerin sayısı aynı yörüngeyi takip ediyor: ilk ölüm ABD'de Mart 1'te bildirildi, ancak sayı Perşembe günü 5,607'e yükseldi. Bu sadece son üç günde iki katına çıkıyor demek oluyor.

En Yüksek Ölüm Oranları İtalya ve İspanyada!

Sadece İtalya ve İspanya'nın daha yüksek ölüm oranları var. İtalya 115,242 vaka ve 13.915 ölüm kaydederken, İspanya 110.238 enfeksiyon ve 10,003 ölümlerini bildirdi.

Her üç ülkede de, koronavirüsün ilk kez geçen yılın sonlarında ortaya çıktığı, ancak sayıların son bir ay içinde belirgin bir şekilde yavaşladığı ülke olan Çin'den daha fazla vaka var. Çin'de geçen hafta sadece 31 dahil olmak üzere toplam 81.589 vaka ve 3,318 ölüm var.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Avrupa'daki her 100 ölümden yaklaşık 36'sı İtalya'da ve 27'si İspanya'da kaydedildi.

Ancak, her iki ülkenin de Covid-19'un yayılmasını engellemek amacıyla uyguladığı hapsi önlemleri nihayet meyve veriyor gibi görünüyor. İki hafta önce, İtalya'da bildirilen vakaların sayısı günlük yüzde 15 oranında artıyordu.

Ancak bu son birkaç gün içinde yüzde beşten daha az yavaşladı. Sadece son 24 saat içinde, ülkede sadece 18 yeni hasta yoğun bakıma alındı.

İspanya'da, enfeksiyon sayısındaki günlük büyüme oranı, geçen hafta yüzde 15-20 ile karşılaştırıldığında yüzde sekiz seviyesinde.

Reklamı Kapat

Avrupa'da ve dünyanın geri kalanında, en çok etkilenen ülkeler 73.743 vaka ve 5.387 ölümle Fransa'dır (yaşlıların evlerinde bildirilenler de dahil); İran'da 50.468 vaka ve 3.160 ölüm; İngiltere'de 33.718 vaka ve 2.921 ölüm; 14.697 ve 1.339 ile Hollanda; Belçika 15.348 ve 1.011 ile; 73.522 ve 872 ile Almanya; 18.194 ve 431 ile İsviçre; ve Türkiye sırasıyla 18.135 ve 356.

Afrika, 1.3 milyar nüfusuna rağmen, şimdiye kadar sadece 6,804 vaka ve 273 ölüm kaydetti. Daha az olan tek kıta, 5,949 vakaları ve 27 ölümleri ile Okyanusya

Latin Amerika ve Karayipler'de, enfeksiyonların sayısı Çarşamba günü 20,000 işaretini aştı ve perşembe günü 23,133 ölümleri de dahil olmak üzere 653'te durdu.

Orta Doğu 64.083 vaka ve 3.306 ölüm bildirdi ve Asya'nın tamamı 112.356 vaka ve 4.003 ölüm kaydetti.

Reklamı Kapat

Bu yazı, AFP bürolarından gelen verilerin yanı sıra ilgili ulusal makamlardan ve Dünya Sağlık Örgütü'nden gelen istatistikler kullanılarak derlenmiştir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 3
 • Umut Verici! 3
 • İnanılmaz 2
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/04/2021 16:26:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8479

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kan Hastalıkları
Evren
Yapay
Kanıt
Soru
Pandemi
Ekoloji
Ara Geçiş Türleri
Alzheimer
Mikrop
Türkiye
Evrim Kuramı
Bebek
İklim Değişimi
Eşey
Cinsellik
Oyun Teorisi
Koronavirüs
Koku
Genetik
Köpekler
Bebek Doğumu
Parçacık
Mutasyon
Tardigrad
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku