Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Rusya'nın Ukrayna İşgali ve Sonrasında Gelen Yaptırımlar, Avrupa Uzay Ajansı'nın "Rosalind Frankin" Mars Rover Projesi'ni Erteleyecek!

Rusya'nın Ukrayna İşgali ve Sonrasında Gelen Yaptırımlar, Avrupa Uzay Ajansı'nın "Rosalind Frankin" Mars Rover Projesi'ni Erteleyecek! Max Alexander
ESA'nın rover projesi 2005 yılında onaylanmıştı.
5 dakika
748
 • Astronomi
 • Uzay Mühendisliği

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi sonucu başlayan süreç, bilimsel ilerleyişi de tehdit ediyor. Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere tarafından inşa edilen ve 2005 yılında yapımı onaylanan "Rosalind Franklin" isimli Mars keşif aracının (rover) öngörüldüğü gibi 2022 yılında fırlatılmasının "fazlasıyla olasılık dışı" hâle geldiği vurgulandı. Çünkü robotun inşası, Rus Uzay Ajansı (Roscosmos) ile işbirliği içerisinde yapılıyor.

Projenin yol haritasına göre Mars aracı, 2022 yılının Eylül ayında Rusya tarafından üretilen bir roket ile Mars'a gönderilecekti. 8 ay boyunca yol aldıktan sonra, yine Rus ekipmanları kullanılarak Mars'a iniş yapacaktı. Avrupa Uzay Ajansı, yaşanan son gelişmelerden sonra bu işbirliğini temellendirmenin güç olacağını belirtiyor.

Bu Reklamı Kapat

28 Şubat 2022'de yapılan bir açıklamada Avrupa Uzay Ajansı, Rusya'ya uygulanan yaptırımların ve Rusya'nın Ukrayna işgalinin yol açtığı bağlamın, Rosalind Franklin aracı üzerine büyük bir soru işareti koyduğunu söylüyor. Rover, DNA'nın eş kâşiflerinden olan Rosalind Franklin'in şerefine bu şekilde isimlendirildi. Ajans, şöyle diyor:

Ukrayna'daki savaşın sebep olduğu ölümler ve trajik sonuçlardan nedeniyle acı duyuyoruz. Doğru kararlar vermeye mutlak olarak en üst özeni gösteriyoruz: Sadece programlarımız çerçevesinde görev alan işgücümüz için değil, aynı zamanda Avrupai değerlerin korunması açısından da... Zira bu değerler, bizlerin uluslararası işbirliğine bakış açısını her zaman temelden şekillendirmiştir.

Aynı hafta Rusya'nın Roscosmos uzay ajansı tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği tarafından Rusya'ya uygulanan yeni yaptırımlara cevaben, Fransız Ginesi'ndeki Avrupa Kouruou Uzay Üssü'nden yapılacak Soyuz roketi fırlatmalarını askıya aldığı belirtildi.

Bu Reklamı Kapat

Onlarca Yıla Yayılan İşbirliği Çöküyor!

Uzay araştırmalarında ümit edilen, uzayın, hemen altında yer alan Dünya'da meydana çatışmalardan muaf olmasıdır. Tam da bu nedenle, Soğuk Savaş ve Kırım krizi sırasında gerilimin yüksek olduğu zamanlarda bile Rusya ve Batı ülkeleri işbirliği yapmanın bir yolunu bulmuştur.

Ancak Ukrayna'nın işgali bir dönüm noktasına işaret ediyor: Artık gökyüzündeki işbirliğinin her zamanki gibi devam etmesi pek olası gözükmüyor. Öte yandan, onlarca yıla dayanan işbirliğini silip atmak da kolay olmayacak.

Örneğin ExoMars programı askıya alınırsa, bu, uzay aracının kriz sona erdiğinde fırlatılmak üzere depoya kaldırılacağı ve vakit geldiğinde normal şekilde fırlatılacağı anlamına mı geliyor? Yoksa Roscosmos'un yaptığı parçaların (örneğin iniş sisteminin) Rusya'nın müdahalesi olmadan yeniden tasarlanıp yeniden inşa edileceği anlamına mı geliyor?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu tür sorular, Rusya'nın şu anda dâhil olduğu her misyon için gündeme gelecek.

En zor problem ise Uluslararası Uzay İstasyonu. Yörüngedeki üssün altyapısı o kadar iç içe geçmiş hâlde ki, örneğin Rusya orada diğer uzay ajansları olmadan çalışamaz; ama bunun tam tersi de geçerli: Rusya olmaksızın bir Uluslararası Uzay İstasyonu hayal etmek çok zor. Sırf bu nedenle ISS, şimdilik Dünya'da olan bitenden bağımsız bir uzay işbirliğinin işareti olmaya devam edebilir - çünkü başka bir alternatif yok.

Eğer ki Rosalind Franklin 2022'de Mars'a fırlatılacaksa, bu fırlatmanın mümkün olabileceği çok kısıtlı bir zaman var: Eylül sonu ve Ekim başına denk gelen, sadece 10 günlük bir fırlatma penceresi... Bu dar pencereyi belirleyen şey, gezegenlerin hizalanması. Robotun fırlatması bu pencereyi kaçırırsa, bir sonraki fırlatma penceresi 26 ay sonra oluşacak.

Rover, Kazachok olarak bilinen ve Ruslar tarafından inşa edilen alçalma ve iniş mekanizması ile inşa edildi. Bu parçada bazı teknik sorunların hala çözülmesi gerekiyor, ancak Ruslar tarafından inşa edilen alçalma ve iniş mekanizmasının fırlatma rampasına zamanında ulaşabileceğine yönelik güven tam...

En azından tamdı. Mevcut iklimde işler değişti.

Bu Reklamı Kapat

Geçen hafta İngiltere'nin Avam Kamarası'nda, Başbakan Boris Johnson, Rusya ile uzay işbirliğini temellendirmenin zor olduğunu söyledi. Milletvekillerine verdiği demeçte şöyle diyor:

Şimdiye kadar genel olarak sanatsal ve bilimsel işbirliğinin sürdürülmesinden yana olduğumu söylemeliyim; ancak mevcut koşullarda, bunların bile nasıl normal şekilde devam edebileceğini görmek zor.
Rosalind Franklin aracı, Rus Kazachok iniş modülünün üzerinde.
Rosalind Franklin aracı, Rus Kazachok iniş modülünün üzerinde.
Thales Alenia Space

Rosalind Franklin, resmi olarak ExoMars olarak bilinen iki parçalı bir uzay programının ikinci aşamasıdır.

İlk kısım, 2016 yılında Kızıl Gezegen'e fırlatılan bir uyduydu. Bu uydu şu anda gezegenin atmosferini inceliyor ve Rosalind Franklin geldiğinde onun için bir telekomünikasyon aktarma platformu görevi görecek.

Avrupa Uzay Ajansı'nın bir parçası olan İngiltere, 300 milyon Euro'nun üzerinde yatırım yaparak, ExoMars programına (İtalya'dan sonra) en büyük ikinci katkıyı sağladı. Bu katkının çoğu, aracın gelişimine öncülük etmek içindi.

Bu Reklamı Kapat

2022 penceresi kaçırılırsa, 2024'te robotu fırlatmak için Rus olmayan başka bir roket bulunabilir; ancak aracı gezegenin yüzeyine yerleştirmek için batı donanımını tedarik etmek o kadar kolay olmayabilir: Avrupa'da - ve özellikle ABD'de - böyle bir alçalma ve iniş sistemi inşa etmek için gereken uzmanlık var; ancak tasarlamak, inşa etmek ve test etmek kesinlikle iki yıldan fazla sürecektir. Bu da Rosalind Franklin'in geleceğe daha da itileceği anlamına geliyor.

Bu kadar gecikme, bazılarının, böyle bir aracın gönderilmesine yönelik projenin, harcanan para ve emeğe değip değmeyeceğini kaçınılmaz olarak sorgulamasına yol açacaktır.

Aslında robotun amacı oldukça eşsiz ve önemli: Yaşam izleri aramak için zeminde 2 metreye kadar sondaj yapacak. Planlanmış başka hiçbir Mars görevinin böyle bir amacı yok. Örneğin Perseverance aracı, yüzeyde sadece birkaç santimetrelik bir kazı yapabilecek şekilde donatılmıştır.

Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı'nın Kızıl Gezegen'e altı tekerlekli bir araç gönderme arzusu, uzun süreli bir efsaneye dönüşmüş halde: Fikir, ilk olarak üye ülkeler tarafından 2005 yılında onaylandı ve 2011'de bir lansman yapıldı. Ancak kararsızlık, teknik sıkıntılar ve finansman eksiklikleri, projenin fırlatma pencelerini başından beri ardı ardına kaçırmasına neden oldu ve ertelendi.

Rosalind Franklin'i bir araya getiren Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Airbus UK, Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada yer almak istemedi.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 5
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: BBC | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2022 07:03:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11533

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Çocuklar
Genetik Değişim
Salgın
İnsan Evrimi
Şüphecilik
Sanat
Popülasyon
Çin
İspat
Küresel Isınma
Acı
Ağız
Meyve
Allah
Maske Takmak
Ses
Bilim
Deprem
Savaş
Hamilelik
Beslenme Davranışı
Karar Verme
Tercih
Kas
Eğitim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et