Dökülen Saçlar...

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 16 saniyede okuyabilirsiniz.
Dökülen Saçlar...

Normal bir insanın, günde 60-100 adet saç teli dökülür.

Tabii bu, malesef ki, çoktan kel olan insanlar için geçerli değildir. Sağlıklı ve saçları yerinde olan insanların günde bu civarda saç teli dökmesi normal olarak görülmelidir ve zaten bu kayıpların neredeyse tamamı yenilenir. Elbette ki oturup tek tek düşen tellerinizi sayacak haliniz yok; ancak normalde, saçlarına çok dikkat etmeyen birisi, saçlarının döküldüğünü fark etmeyecek ya da çok nadiren fark edecektir. Ancak bu sayı artacak olursa ve dikkatinizi sıklıkla çekmeye başlarsa, işler yolunda değil demek olabilir.

Ancak hemen endişelenmeyin de... Saçlar, her zaman aynı sıklıkla dökülmezler. Örneğin hamilelik sırasında, hastaysanız ya da stres altındaysanız saçlarınız daha hızlı dökülebilir. Benzer şekilde kullanılan bazı ilaçlar saç dökümüne neden olabilir. Bunun haricinde beslenme türünüz de saç dökülmesini etkileyen önemli bir unsurdur. Son olarak, hepimizin bildiği gibi yaş ilerledikçe saç dökümü de hız kazanır. Hatta farklı mevsimlerde bile, atalarımızdan kalma bir özellik olarak, farklı miktarlarda saç dökebiliriz. Bunların hepsi göz önüne alındığında, sadece saç dökülmesine bakarak paniğe kapılmanıza gerek yok.

Kadınlarda çok nadir görülse de, birçok erkek de genetik olarak kel olmaya mahkumdur. Bu durumda da, ergenliğin sonlarından itibaren saç dökümü bir anda hızlanarak, kellik başlayabilir. Bundan ne yazık ki kozmetik bazı yöntemler haricinde kurtulmanın bir yolu yok. Bu yüzden, yeni imajınıza alışmaya ve onun keyfini çıkarmaya çalışın.

Kaynak:

Academy of Dermatology

 

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim