Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

DİREĞİN KISA TARİHİ

Delhi'nin paslanmaz demir direği (diğer adıyla Ashokan direği) Hindistan'ın Qutb kompleksinde bulunur. Yüksekliği yaklaşık olarak 7 metredir ve ağırlığı da 6 tondur. Bu demirin paslanmaz olması insan-yapımı olup olmadığına dair şüpheler uyandırmıştır.

Gupta altın paraların incelenmesiyle direğinin Gupta İmparatorluğu zamanında Chandragupta Vikramaditya (M.S. 375-413) tarafından yapıldığı söylenmiştir, fakat M.Ö. 912 gibi eski bir tarihte yapıldığını söyleyenler de olmuştur. Gupta İmparatorluğu aşağı yukarı M.S. 320'den 520'ye kadar Gupta Hanedanı tarafından yönetilen bir imparatorluk idi. Toprakları, günümüzdeki kuzey ve orta Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'in bazı bölgelerini kapsardı. Gupta İmparatorluğu dönemi bilim, matematik, gökbilim, din ve felsefedeki ilerlemeleri nedeniyle Hindistan'ın Altın Çağı olarak bilinir.

Bu demir direğin konumu eskiden Vishnupadagiri’da (şimdiki ismi modern Udayagiri) bulunuyordu ve ''Lord Vişnu'nun ayak izindeki tepecik'' anlamına gelmektedir. Vishnupadagiri dünyanın Yengeç Dönencesi üzerinde bulunmaktaydı, bu sebeple burası Gupta zamanında astronomik incelemelerin merkezi sayılırdı. Direk burada bir güneş saati olarak kullanılıyordu ve günötesinde (Summer solstice, 21 Haziran) sabah gölgesi Vişnu'nun ayak izi yönüne doğru düşüyordu (verilenin bilginin doğruluğu kesin değildir). 

Direğin üzerinde yer alan yazılardan bir tanesinde Tomar Kralı Anangpal II’den bahsedilmektedir, bu da Kral tarafından bu direğin orijinal yerinde yapıldığını düşündürtmektedir. Direğin üzerinde Sanskritçe (Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran koluna bağlı en eski belgeli lisan) yazılmış Brahmi yazıtları vardır. Yazıda Lord Vişnu’nun onuru adına bu direğin dikildiği yazılmıştır ve aynı zamanda Gupta Kralı Chandragupta Vikramaditya için övgüler içermektedir.

 

BİLİMSEL İNCELEMELER

Direğin korozyona karşı yüksek dayanıklılığı sebebiyle birçok Arkeolog ve Metalürji uzmanın ilgisini çekmiştir. %98 demirden olan 7.21 metre yüksekliğine (93 santimetresi yerin altında) ve 41 santimetrelik çapa sahip olan bu direk, zamanında bir demirhanede kaynak edilmiştir. I.I.T. Kanpur’dan (Hindistan Kanpur Teknoloji Enstitüsü) R. Balasubramaniam ''Current Science'' dergisinde yayınladığı raporda demirin üzerindeki koruyucu zardan bahsetmiştir. Demirin mikro yapısında ikinci faz partiküller (cüruf ve indirgenmemiş demir oksitler), metaldeki yüksek oranda fosfor ve atmosferik koşullarda bölgenin iklimsel etkilerinde yaşanan ıslanma ve kurumasıyla bu koruyucu zarın oluşmasında en önemli üç faktördür. Kristal yapısı altında yer alan demir hidrojen fosfat hidrat (FePO4-H3PO4-4H2O) korozyona dayanıklıdır. Bu şekilde direğin neden paslanmadığı bilimsel açıdan açıklığa kavuşmuştur.

Buradan şunu anlıyoruz ki her ne kadar bazı şeyler gizemli gibi görünse de, bir gün bilimsel incelemelerle bu gizemleri açıklayabilmek mümkündür. Açıklanamadığı takdirde de kanıtlanmamış iddiaları öne sürmek (Örneğin: "Uzaylılar yaptı!") doğru bir davranış değildir ve bu tarz gizemlere bir açıklama sunmaktansa sadece daha fazla gizem eklemekte ve gerçekleri uzaklaştırmaktadır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Wikipedia "Iron Pillar of Delhi" Makalesi
  2. Wikipedia "Out of place artifact" Makalesi
  3. HinduWisdom "Delhi Iron Pillar" Makalesi
  4. IITK "On the corrosion resistance of the Delhi iron pillar" Makalesi (R. Balasubramaniam)
  5. IUPAC Makalesi (Matthew V. Veazey)
  6. HowStuffWorks "History of India" Makalesi

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder