Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Pandemi Sırasında Yükselişe Geçen Sanal Toplantılar Sırasında Çevreye Yardımcı Olmak İstiyorsanız, Web Kameranızı Kapatın!

Pandemi Sırasında Yükselişe Geçen Sanal Toplantılar Sırasında Çevreye Yardımcı Olmak İstiyorsanız, Web Kameranızı Kapatın!
4 dakika
2,220
 • Çevre Bilimleri
 • Çevre Ekonomisi
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

2020'de küresel karbon emisyonlarında rekor bir düşüş yaşandı. Ancak yeni bir çalışma; bu düşüşe rağmen pandemi sebebiyle uzaktan çalışılmaya ve evde daha fazla eğlence tüketimine geçilmesinin, internet verilerinin dünya çapında depolanması ve aktarılmasına yol açmasından dolayı yine de önemli çevresel etkileri beraberinde getirdiğini gösteriyor.

Örneğin, yalnızca bir saatlik video konferans veya akış 150-1.000 gram karbondioksit yaymaktadır (bir arabanın 1 litre benzini yaklaşık 2.347 gram karbondioksit yayar), 2-12 litre su gerektirir ve toplamda yaklaşık bir iPad Mini boyutuna ulaşan bir arazinin kullanımını gerektirir.

Bu Reklamı Kapat

Ancak online görüşme sırasında kameranızı kapalı tutmanız, bu karbon ayak izlerini %96 oranında azaltabilir. Araştırmacılar, Netflix veya Hulu gibi uygulamaları kullanırken içeriği yüksek çözünürlüklü (kalitede) değil, standart tanımlı olarak izlemenin de %86'lık bir azalma sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Uygulamaların Çevresel Ayak İzleri
Uygulamaların Çevresel Ayak İzleri

Purdue Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, karbon ayak izlerine ek olarak internet altyapısı ile ilişkili su ve (ekolojik) arazi ayak izlerini (İng: "Land footprint") analiz eden ilk çalışmadır. Bulgular, Resources, Conservation & Recycling dergisinde yayınlandı.[1] Çalışmalarıyla, iklim değişikliğinin etkilerinin hafife alınmasına yol açan enerji araştırmalarındaki boşlukları ve varsayımları ortaya çıkarmaya çalışan Purdue Üniversitesinde bir endüstri mühendisi profesörü olan Roshanak "Roshi" Nateghi, bu konuda şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Yalnızca bir tür ayak izine odaklanırsanız, çevresel etkiye daha bütünsel bir bakış sağlayan diğerlerini kaçırırsınız.

Birkaç ülke, Mart 2020'den bu yana internet trafiğinde en az %20 artış olduğunu bildirdi. Yapılan çalışma, eğer gidişat 2021’in sonuna kadar böyle devam ederse, bu artan internet kullanımının tek başına yaklaşık 185.443 kilometrekarelik bir ormanlık araziye (Ankara'nın alanının 7.5 katına) ihtiyaç duyacağını ortaya koydu.

Verilerin işlenmesi ve iletilmesi için ihtiyaç duyulan ilave su, 300.000'den fazla Olimpik yüzme havuzunu doldurmak için yeterli olurken, ortaya çıkan (ekolojik) arazi ayak izi Tokat ilimizin büyüklüğüne neredeyse eşit olacaktır.

Ekip; YouTube, Zoom, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve diğer 12 platformda ve ayrıca çevrimiçi oyunlarda ve çeşitli web sörflerinde kullanılan her gigabayt veriyle ilişkili karbon, su ve arazi ayak izlerini tahmin etti. Beklendiği gibi, bir uygulamada ne kadar çok video kullanılırsa, ayak izleri o kadar büyük oluyor. Veri işleme çok fazla elektrik kullandığından ve herhangi bir elektrik üretiminin karbon, su ve arazi ayak izleri olduğundan veri indirmenin azaltılması çevresel zararı da azaltır. Bu çalışmaya Yale MacMillan Center'da misafir araştırmacı olarak öncülük eden ve araştırmayı yöneten Kaveh Madani şöyle belirtiyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bankacılık sistemleri size kâğıt kullanmamanın olumlu çevresel etkisini anlatıyor ancak hiç kimse size kameranızı kapatmanın veya çözünürlük kalitenizi düşürmenin avantajlarını söylemiyor. Bu nedenle, sizin izniniz olmadan bu platformlar çevresel ayak izinizi artırıyor.

İnternetin karbon ayak izi, COVID-19 karantinalarından önce de zaten artıyordu ve küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %3,7'sini oluşturuyordu. Ancak Madani, internet kullanımının çevreyi nasıl etkilediğine dair araştırmalarda internet altyapısının su ve arazi ayak izlerinin büyük ölçüde göz ardı edildiğini belirtti.

Madani, bu ayak izlerini ve artan internet trafiğinden nasıl etkilenebileceklerini araştırmak için Nateghi'nin araştırma grubuyla birlikte çalıştı ve ayak izlerinin yalnızca web platformuna göre değil, aynı zamanda ülkeye göre de değiştiğini keşfetti. Ekip; Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İran, Japonya, Meksika, Pakistan, Rusya, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve ABD için veriler topladı.

Araştırmacılar, ABD'de internet verilerini işleyip iletmenin, dünya ortalamasından %9 daha yüksek bir karbon ayak izine sahip olduğunu ancak sırasıyla %45 ve %58 daha düşük su ve arazi ayak izine sahip olduğunu buldu.

İnternet altyapısının su ve arazi ayak izlerini birleştirmek bazı ülkeler için şaşırtıcı bir tablo çizdi. Dünya yenilenebilir enerji lideri olan Almanya, dünya ortalamasının çok altında bir karbon ayak izine sahip olmasına rağmen su ve arazi ayak izleri çok daha yüksek. Araştırmacılar, ülkenin enerji üretimi toprak ayak izinin ortalamasının %204 üzerinde olduğunu hesapladı.

Purdue lisansüstü öğrencileri Renee Obringer, Benjamin Rachunok ve Debora Maia-Silva, hesaplamaları ve veri analizini MIT'de doktora sonrası araştırma görevlisi Maryam Arbabzadeh ile gerçekleştirdi. Tahminler, her platform ve ülke için halka açık verilere, Madani'nin araştırma grubu tarafından geliştirilen modellere ve sabit hat internet kullanımının gigabayt başına bilinen enerji kullanım değerlerine dayanmaktadır.

Araştırmacılar, tahminlerin kaba hesap olduğunu söylüyor çünkü bunlar yalnızca servis sağlayıcılar ve üçüncü şahıslar tarafından sağlanan verilere dayanıyor. Ancak ekip, tahminlerin hala bir eğilimi belgelemeye ve internet kullanımıyla ilişkili çevresel ayak izlerini daha kapsamlı bir şekilde anlamaya yardımcı olduğuna inanıyor. Nateghi şöyle belirtti:

Mevcut veriler göz önüne alındığında bunlar en iyi tahminler. Bildirilen bu dalgalanmalar ışığında, uygulanacak politikalara yön verecek daha yüksek şeffaflık umudu var.
Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 11
 • Tebrikler! 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Phys.org | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2022 03:17:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10090

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Odontoloji
İnsanlık
Nöron Hücresi
Çin
Koaservat
Özellikler
Botanik
Savaş
Kadın
Protein
Stres
Ses
Fare
Renk
Kanser
Primat
Analiz
Evrim
Bilim Tarihi
Işık Hızı
Avrupa
Gözlem
Ahlak
İnsan Sağlığı
Mühendislik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et