Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Paleoproteomi: Homo antecessor türü, Neandertal, Modern İnsan ve Denisovalıların Evrimsel Kuzeni!

800.000 Yıl Öncesine Ait Atalarımızın Dişlerindeki Proteinlerden İlk Kez Elde Edilen Genetik Veriler, İnsan Evrimindeki Bazı Tartışmaları Yanıtlandırmayı Başarıyor!

Paleoproteomi: Homo antecessor türü, Neandertal, Modern İnsan ve Denisovalıların Evrimsel Kuzeni! Science Photo Library
4 dakika
3,189
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, 800.000 yıllık bir insan fosilinden ilk kez genetik bilgi almayı başardı. Kopenhag Üniversitesi'nden gelen sonuçlar, insan soy ağacındaki dallardan birine ışık tutmamızı ve daha önceki araştırmalarda ulaşılandan çok daha eskiye gitmemizi sağladı.

İnsansılar familyasından bir tür olan Homo antecessor'a ait 800.000 yıl yaşında bir dişten elde ettikleri en eski insan genetik verisi sayesinde bilim insanları, insan evrimi çalışmalarında önemli bir ilerleme kaydettiler.

Tüm Reklamları Kapat

Kopenhag Üniversitesi'nden (Danimarka) araştırmacıların İspanya’nın Burgos şehrindeki CENIEH (Ulusal İnsan Evrimi Araştırma Merkezi) ve diğer kurumlardaki meslektaşları ile yaptıkları işbirliği sonucunda ortaya konulan bulgular, Nature dergisinde yayımlandı. Kopenhag Üniversitesi Globe Enstitüsü'nde Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi ve makalenin ilk yazarı olan Frido Welker şöyle diyor:

Antik protein analizi Homo antecessor, biz (Homo sapiens), Neandertaller ve Denisovalılar arasında yakın ilişkiye bir kanıt niteliğindedir. Sonuçlarımız, Homo antecessor türünün Homo sapiens, Neandertaller ve Denisovalılar’ı içeren grup ile kardeş olduğu fikrini desteklemektedir.

İnsan Soy Ağacının Tekrar Çizilmesi!

Kütle izge ölçümü (İng: "mass spectroscopy") adı verilen bir teknik kullanarak, araştırmacılar diş minesinden alınan antik proteinleri dizilediler ve Homo antecessor'ın insan aile ağacındaki yerini kesin bir biçimde belirlediler.

Tüm Reklamları Kapat

Kopenhag Üniversitesi Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni moleküler yöntem paleoproteomi (fosillerde bulunan proteinlerin analizi), bilim insanlarının insan evrimini daha önce hiç olmadığı kadar geriye, doğru bir şekilde tekrar yapılandırmaları için moleküler kanıtlar almalarını sağlıyor.

İnsan ve şempanze soyları, yaklaşık 9-7 milyon yıl önce farklı dallara ayrıldı. Bilim insanları, türümüz ve insan soy ağacındaki diğer türler (hepsinin soyu tükendi) arasındaki evrimsel ilişkileri daha iyi anlamayı amaçlıyorlar. Kopenhag Üniversitesi, Globe Enstitüsü'nde Doçent ve makalenin baş yazarı olan Enrico Cappellini,

Şimdiye kadar bildiğimiz şeylerin çoğu ya antik DNA analizinin sonuçlarına ya da fosillerin şekil ve fiziksel yapılarının gözlemlerine dayanıyor. DNA'nın kimyasının zaman içinde bozulması nedeniyle, şimdiye kadar elde edilen en eski insan DNA'sı yaklaşık 400.000 yıldan fazla bir geçmişe sahip değil.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Şimdi ise, yaygın olarak paleoproteomi olarak bilinen bir yaklaşım olan antik proteinlerin kütle izge ölçümü ile analiz edilmesi, bu sınırların üstesinden gelmemizi sağlıyor.

İnsan Evrimi Üzerine Teoriler

Araştırmacılar tarafından analiz edilen fosiller paleoantropolog José María Bermúdez de Castro ve ekibi tarafından 1994 yılında İspanya, Sierra de Atapuerca'daki arkeolojik ve paleontolojik alanlardan biri olan Gran Dolina mağara alanında, TD6 statigrafik kesitinde bulundu.

"Gran Dolina Boy"
"Gran Dolina Boy"
Science Photo Library

İlk gözlemler, fosillerin fiziksel şekline ve görünümüne dayanarak Homo antecessor türünün modern insanlar ve Neandertallerin son ortak atası olduğu sonucuna yol açtı. Sonraki yıllarda, Homo antecessor ile türümüz ve Neandertaller gibi diğer insan grupları arasındaki kesin ilişki antropologlar arasında yoğun bir şekilde tartışıldı.

Homo antecessor'un Neandertallerin ve modern insanların ortak atası olabileceği hipotezinin Homo cinsinin evrim senaryosuna uyması çok zor olsa da, TD6'daki yeni bulgular ve sonraki çalışmalar, Atapuerca'da bulunan insan türleri ve Neandertaller arasındaki birkaç ortak karakteri ortaya çıkardı. Buna ek olarak, yeni çalışmalar Homo antecessor'ın yüz özelliklerinin Homo sapiens'inkine çok benzer ve Neandertallerin ve daha yeni atalarınınkinden çok farklı olduğunu doğruladı. Atapuerca'daki kazıların bilimsel eş direktörü ve makalenin eş yazarı José María Bermúdez de Castro şöyle diyor:

Protein çalışması, Homo antecessor türünün Homo sapiens, Neandertaller ve Denisovalılar’ın son ortak atası ile yakından ilişkili olabileceğine dair kanıt sunduğu için çok memnunum. Homo antecessor'ün bu insansılarla paylaştığı özellikler, daha önce düşünülenden çok daha erken ortaya çıktı. Homo antecessor, Neandertaller, Denisovalılar ve modern insanlar tarafından oluşturulan ortaya çıkan insanlığın bazal bir türü olacaktı.

Dünya Standartlarında Uzmanlık

Bunun gibi bulgular, paleoantropolojiden biyokimya, proteomi ve popülasyon genomisine kadar farklı araştırma alanları arasında yapılan kapsamlı bir işbirliği ile mümkün olmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Eski genetik materyalin en nadir fosil örneklerinden alınması, en yüksek kalitede uzmanlık ve ekipman gerektirir. Enrico Cappellini ile Kopenhag Üniversitesi, Novo Nordisk Protein Araştırmaları Vakfı Merkezi’nde profesör ve makalenin eş yazarı olan Jesper Velgaard Olsen arasındaki on yıllık stratejik işbirliğinin ardındaki sebep de budur. Jesper Velgaard Olsen şöyle diyor:

Bu çalışma paleoproteomide heyecan verici bir dönüm noktası. En gelişmiş kütle izge ölçümünü kullanarak, Homo antecessor’ın diş minesinden aldığımız protein kalıntıları içerisindeki amino asitlerin dizilimini belirleriz. Daha sonra, bu protein dizilimlerini diğer insansıların protein dizilimleriyle karşılaştırırız, örneğin Neandertaller ve Homo sapiens’in genetik olarak nasıl ilişkili olduklarını belirlemek için bu yöntemi uygularız.

Enrico Cappellini ise şöyle diyor:

Gelecekte paleoproteominin daha neleri ortaya çıkaracağını görmek için sabırsızlanıyorum.

Paleoproteomi insan evrimi çalışması, yakın zamanda kurulan AB tarafından finanse edilen “İnsan Tarihi Çalışmalarını Aydınlatmak İçin Paleoproteomi (PUSHH)”, Enrico Capellini önderliğindeli Marie S. Curie European Training Network (ETN) ve makelenin birçok eş yazarı aracılığıyla, önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Araştırma ağırlıklı olarak VILLUM FONDEN, Novo Nordisk Vakfı ve Marie Sklowowska-Curie Bireysel Araştırma Bursları ve Uluslararası Eğitim Ağı programları tarafından finanse edilmektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
26
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 09:40:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8716

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Oksijen
Tutarlılık
Astrobiyoloji
Factchecking
Tümör
Uluslararası Uzay İstasyonu
Davranış
İnternet
Makina Mühendisliği
Primatlar
Etoloji
Yıl
Hasta
Periyodik Cetvel
Çocuklar
Çeviri
Biyoteknoloji
Endokrin Sistemi
Obstetrik
Stres
Hücreler
Çevre
Komplo
Dünya Dışı Yaşam
Kütleçekimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. Copenhagen, et al. Paleoproteomi: Homo antecessor türü, Neandertal, Modern İnsan ve Denisovalıların Evrimsel Kuzeni!. (16 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8716
Copenhagen, U. o., Kayhan, M., Bakırcı, Ç. M. (2020, May 16). Paleoproteomi: Homo antecessor türü, Neandertal, Modern İnsan ve Denisovalıların Evrimsel Kuzeni!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8716
U. o. Copenhagen, et al. “Paleoproteomi: Homo antecessor türü, Neandertal, Modern İnsan ve Denisovalıların Evrimsel Kuzeni!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Melis Kayhan, Evrim Ağacı, 16 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8716.
Copenhagen, University of. Kayhan, Melis. Bakırcı, Çağrı Mert. “Paleoproteomi: Homo antecessor türü, Neandertal, Modern İnsan ve Denisovalıların Evrimsel Kuzeni!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Melis Kayhan. Evrim Ağacı, May 16, 2020. https://evrimagaci.org/s/8716.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close