Paleolitik Sanat - 2

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

MAĞARALAR:

1 - Lascaux (20 bin):

Güney Fransa'nın Dordogne sırtlarında yer alır. Vezere Vadisi içindedir. 1940 yılında, kaybolan bir köpeği arayan dört çocuk tarafından bulunduğu söylenir.

Mağara 250 metre uzunluğundadır. Galaeriler dizisi, kuyusu ve ücra bölümü olan koridor bir mağaradır. Kuzeydeki giriş duvarları, kubbeli olmayan büyük bir boşluğa uzanır; burada Paleolitik Sanat'ın en büyük frizi yer alır (sığırları uzunluğu, nerede ise, 5 metreden fazladır). Kurulan iskeleler yardımıyla yapılan boyama göz alıcıdır. Devamında ise ücra bölüm yer alır. Burada sığırları, atları ve dağ keçilerini görürsünüz. Boğalar Salonu'nu apsitten ayıran geçite girildiğinde, çeşitli hayvan figürlerinin yanısıra kimi boyalı işaretlerden oluşan 385 grafik öğenin yer aldığı koridor boyunca ilerlenir. Dairesel bir yapı olan apsitin duvarları ve tavanı, kat kat şeritler halinde yerleştirilmiş resim ve gravürlerle bezenmiştir; aşağıdan yukarıya doğru boğalar, dişi-erkek geyikler ile tavana daha yakın yerlerde atlar görülür. Apsitte yer alan özel iki figür ise, ren geyiği ile misk sığırıdır (o çağın mağaralarında ender resmedilmelerinden özeldir). Apsiti batıya doğru devam ettiren ve 5 metrelik bir derinlikte açığa çıkarılan kuyu, oldukça önemli sayılabilecek arkeolojik buluntu sağlamıştır. Kandiller, boya atıkları, delinmiş yumuşakça kabukları örnek gösterilebilir. Buradaki boyalı bezemede gergedan ve mızrak saplanarak karnı deşilmiş bağırsakları açıkta olan bir bizon tarafından yere serilmiş insan vardır. Sahın denen sonraki alan, yine resim ve gravür bakımından oldukça zengindir. Burada kuzeyden güneye doğru 5 kompozisyon yer alır; el izleri, dağ keçileri, siyah inekler, yüzen geyikler, bizonlar. En güneyde yer alan Yırtıcı Hayvanlar Bölümü oldukça dar ve alçak bir galeridir. Burada yer alan işaret bırakmak amacıyla işeyen erkek yırtıcı ile yaralı yırtıcı ilgi çekicidir.

Mamut yoktur. Atların ve sığırların sayısı, dağ keçileri ve gergedanlar ile ren geyiklerinden fazladır. Orta Bölüm'de yer alan at vücutlu, geyik başlı ve 2 düz boynuzlu yaratığın ne olduğu ise şu an için muallaktadır.

Lacaux'da 410 kadar işaret saptanmıştır. Dik çizgiler, dal biçimli çizgiler, dörtgenler... Siyah, sarı ve kırmızı dal biçimliler ilginçtir.

2 - Chauvet-Pont-D'Arc (33 bin - 30 bin):

Güney Fransa'daki Ardeche'de yer alır. 1994'te, Jean-Marie Chauvet ve iki arkadaşı, Eliette Brunel ve Christian Hillaire tarafından keşfedilmiştir.

Aslanlar, panterler, ayılar, gergedanlar, sırtlanlar...

Kafası ve yarı bedeni bizon, üreme organı vajina, bacakları insan (büyük ihtimal kadın bacağı) olan çizim oldukça önemlidir.

3 - Cosquer (27 bin - 19 bin):

Fransa, Marsiya'da yer alır. 1985 yılında, dalgıç Henri Cosquer tarafından keşfedildi. Mağaranın girişi günümüzde (su yükselmesi kaynaklı), 37 metre suyun altında yer almaktadır.

Gravette Dönem: 65 el şablonu ve diğer ilgili motifler ile temsil olur.

Solutre Dönem: 177 hayvan çizimi vardır; bunlar bizon, dağ keçisi ve at ile temsil olur.

HEYKELCİKLER:

1 - Willendorf (24 bin - 22 bin):

Avusturya'daki Viyana Doğal Tarih Müzesi'ndedir. 1908 tarihinde Wachau Willendorf'ta yapılan demiryolu inşaatı sırasında keşfedilmiştir (Johann Veran).

11 santimetredir. Oolitik kireçtaşındandır (muhtemelen bir başka yerde yapılarak getirildi). Kırmızı aşı boyası ile, renklendirme mevcut.

2 - Brassempouy (25 bin):

1982'de Fransa Brassempouy Mağarası'nda bulundu.

3.65 santimetredir. Fildişindendir.

3 - Laussel (27 bin - 22 bin):

1911'de Fransa Dordogne'da tıp hekimi, J. G. Lalanne tarafından bulundu.

44 santimetredir. Kireçtaşı bir blok üzerine işlenmiştir.

Paleolitik Sanat Görselleri

 

Cougnac (şiddet)
Cougnac (şiddet)

 Chauvet kırmızı noktalı pano


Kemik
Kemik

Almanya Hohlenstein-Stadel - Aslan Başlı Erkek

Macaristan Tata

  

Ukrayna Mezhirich'ten yerleşim

Rusya Sungir Gömütleri

Lascaux Mağarası

Chauvet Mağarası

Willendorf

Brassempouy

Laussel

Kaynaklar ve İleri Okuma
Öğrenmeye Devam Edin!
Konuyla Alakalı İçerikler

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder