Evrim Ağacı

Mars Araçlarından Çalışnan Müzikler Listesi

Mars Araçlarından Çalışnan Müzikler Listesi Rock Radio and More

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Müzik, gerçekten de beynin gıdasıdır. Dünya üzerinde müziksiz geçen bir gün hayal etmek bile artık çok zor. Bir yerlerde, her an bir beste mırıldanılıyor, bir müzik çalıyor. Peki ya Dünya dışında? Gezegenimiz dışında müzik çalan araçlar var mı?

Dünya dışında çalınan müziklerin tarihine bakıldığında, karşımıza ilk olarak Jingle Bells çıkıyor. Gemini 6 aracı, 16 Aralık 1965 tarihinde Dünya yörüngesinde turladığı sıralarda Jingle Bells çalmıştır. Aşağıdan, o anları dinleyebilirsiniz:

O günden beri Dünya haricinde birçok defa müzik çalınmıştır. Bunların en meşhur olanlarından birisi, Kanadalı astronot Chris Hadfield'ın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çaldığı David Bowie'ye ait Space Oddity şarkısıdır (ve çektiği klibidir):

Ancak uzayda çalınan müzikler her zaman artistik amaçlarla veya "bir ilki başarmak" amacıyla yapılmamaktadır. Kimi durumda teknik gerekçelerle de müzik çalınması gerekebilir. Bunun en güzel örneklerini Spirit, Opportunity ve Curiosity isimli Mars araçlarının her birinde bulunan oynatma listelerinde görüyoruz.

Örneğin 4 Ocak 2004'te Mars'a inen Spirit, Dünya harici bir gezegenin üzerinde çalınan ilk müziği oynatmıştır: Beatles'tan Good Morning, Good Morning:

İnişinin ikinci gününden itibaren her bir Mars gününde ayrı bir şarkı çalmıştır. İkizi Opportunity ve bu ikilinin "torunu" konumunda olan Curiosity'de de aynı şekilde oynatma listeleri kullanılmıştır. Örneğin 6 Ağustos 2012'de Mars'a iniş yapan Curiosity (Merak) keşif aracı, Kızıl Gezegen'deki 6. gününde gezegene canlı müzik yayını yapmıştır.

Bu ilk turda çalınan tek metal şarkı, Anthrax'ın 1990 yılında yayınladığı Got the Time isimli şarkıdır. Şarkı, aslen İngiliz müzisyen Joe Jackson'un 1979 albümünde kapanış parçası olarak yer almıştır; ancak 1990 yılında Anthrax tarafından yeniden yorumlanarak üne kavuşmuştur.

Anthrax'tan 6 gün sonra ise Motörhead'in Leaving Here şarkısı Mars semalarını doldurmuştur.

Mars'ta çalınan şarkıların tam listesine buradan erişilebilir, Spotify üzerinden dinlemek isterseniz buradan dinleyebilirsiniz.

Pinterest

Bu şarkılar "öylesine" çalınmamaktadır ve Curiosity'nin her Dünya sabahında iş başına koyulması için geçmesi gereken bir dizi işlemin bir parçasıdır.

Bu şarkıları seçenlerin oldukça hoş bir espri anlayışı olduğu söylenebilir. Zira 92. günlük yalnızlığın sonunda Curiosity, Divinyls'in I Touch Myself (Kendime Dokunuyorum) isimli şarkısını çalarak güne uyanmıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 07:11:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5005

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Abiyogenez
Covıd-19
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Mühendislik
Beslenme Bilimi
Mutasyon
Kanıt
Küresel Salgın
Saç
Ara Geçiş Türleri
Araştırma
Uçuş
Ortak Ata
Kedi
Mitler
Aşı
Anne
Ölüm
Devir
Bağışıklık
Epigenetik
Nöron
Evrim
Ay Görevleri
Besin
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gün boyu ilginç bir şey fark etmediyseniz, pek de iyi bir gün geçirmemişsiniz demektir.”
J. A. Wheeler
Geri Bildirim Gönder