Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kulak Kaslarınızı Kasarak Gürleyen Bir Uğultu Duyabiliyor musunuz? Tensor Tympani ile Tanışın!

Kulak Kaslarınızı Kasarak Gürleyen Bir Uğultu Duyabiliyor musunuz? Tensor Tympani ile Tanışın!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Alert isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bunu tarif etmesi zor; ancak bazı insanlar, kulak kaslarını kasarak (oynatarak değil, kasarak), kulaklarının içinde gürleyen bir uğultu yaratabiliyorlar. Bu uğultuyu, ellerinizi kulaklarınızın üzerine kapattığınızda duyduğunuz uğultuya kısmen de olsa benzetmek mümkün; fakat bu uğultuyu yaratabilen kişiler, ellerini kulaklarına kapatmaksızın da bu sesi duyabiliyorlar!

Şu anda bu tuhaf yeteneğin insan nüfusunun yüzde kaçında bulunduğu net olarak bilinmiyor; ancak herkesin bunu yapamadığı (veya belki yapabiliyorsa da farkında olmadığı) bilinmiyor. Fakat bunu mümkün kılan kasın, orta kulaktaki tensor tympani kası olduğunu biliyoruz!

Tensor tympani, ses kanalının üzerinde bulunan ufak bir kas. Aslında duyma duyumuzda büyük bir rol oynuyor: Sesler, kulak zarınıza çarptığınızda bu zarı titreştiriyor. Bu titreşimler; örs, üzengi ve çekiç olarak bilinen üç küçük kasa iletiliyor. Tensor tympani, çekiç kemiğine bağlı bir kas. Bu kas kasıldığında, çekiç kemiğini kulak zarından uzaklaştırıyor ve buna bağlı olarak kulak zarı (tympanic membran) gevşiyor ve daha az titreşebiliyor. Bu sayede, örneğin çok gürültülü ortamlarda iç kulağa gönderilen ses şiddeti azaltılabiliyor ve böylece iç kulak hücreleri hasardan korunmuş oluyor.

Tensor Tympani kası
Tensor Tympani kası

Buna ek olarak, bu ufak kas sayesinde düşük frekanslı sesler baskılanabiliyor (ve bu sayede daha yüksek frekanslı sesleri daha kolay duyabiliyoruz) ve aynı zamanda çiğneme, öksürme, konuşma, esneme gibi "kendi kendimize ürettiğimiz sesleri" baskılamamız da mümkün oluyor, böylece sırf kendi vücut hareketlerimizden doğan sesler nedeniyle rahatsızlık yaşamıyoruz.

İşte ola ki bu kası istemli olarak kasabiliyorsanız, kasın hareketi dolayısıyla düşük şiddetli, gök gürültüsüne benzer bir "gürleyen uğultu"ya sebep oluyor. Duyduğunuz bu ses, tensor tympani kasının kendi hareketinin sesi!

Tensor tympani'ye biraz daha yakından ve şematik bir bakış
Tensor tympani'ye biraz daha yakından ve şematik bir bakış

2013 yılında 27 yaşındaki bir erkek bunu ilk defa fark ettiğinde hastaneye başvurmuştu; ama kulağında bir sorun olmadığı, sadece tensor tympani kasını kontrol edebildiği fark edildi. Yani eğer bu özelliği yeni keşfediyorsanız, korkmayın! Bu oldukça normal ve abartmadığınız sürece kulağınıza zarar verebilecek bir özellik değil. Ancak ne yazık ki herkes bunu yapamıyor gibi gözüküyor; çünkü insan türü içerisinde geniş bir çeşitlilik var ve hangi kasların ne düzeyde kontrol edilebildiği de bu çeşitliliğin bir parçası. Örneğin daha önceden bazı insanların iç sesi olmadığından söz etmiştik, bu da onun gibi bir evrimsel tür içi çeşitlilik örneği...

Ama bu tür bir uğultunun yaratılabileceğinin keşfi yeni bir keşif değil. 1842'de Johannes Müller, Elements of Physiology kitabının ikinci cildinin 1263. sayfasında bu kasın istemli olarak kasılması sonucunda bir uğultu oluşturulabileceğinden söz ediyor.

Ancak sosyal medyanın insanları birbirine bağlamasıyla birlikte, bu tarz ilginç özelliklerin farkındalığında çok daha ciddi bir artış yaşandı. Örneğin Twitter'daki Massimo hesabı bu durumu paylaştıktan sonra birçok insan ilk defa bu özelliğinin farkına vardı; halbuki Reddit'te bunu yapabilenleri bir araya getiren, 2012 yılında kurulmuş bir grup bile var!

Bakalım yıllar geçtikçe, 19. yüzyılda bile tanımlanmış olmasına rağmen, 21. yüzyılda yaşayan insanlar olarak vücudumuza ait daha bilmediğimiz neler öğreneceğiz...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 27
 • İnanılmaz 13
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Güldürdü 4
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Orta kulağınızda bulunan tensor tympani isimli bir kası istemli olarak kastığınızda, gürleyen bir uğultu olarak tarif edilebilecek bir ses duyabilirsiniz.

Ses kanalının üzerinde bulunan ufak bir kas olan tensor tympani, dış kaynaklardan gelen ses şiddeti ve frekansına göre kasılıp gevşeyerek, çekiç kemiğinin kulak zarı gerginliğini ayarlamasına yardımcı olur. Böylece daha yüksek frekanslı sesleri duymak veya iç seslerimizi baskılamak mümkün olabilmektedir.

Eğer bunu sürekli yapmıyorsanız veya istemsiz olarak da bu uğultuyu duymuyorsanız, arada bir tensor tympani kasınızı kasarak uğultu yaratmanız herhangi bir sağlık sorununa neden olmayacaktır. Şüphelendiğiniz bir durumda mutlaka hekime başvurunuz.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/10/2020 12:54:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8946

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Zooloji
Anne
Aşılar
Cinsellik Araştırmaları
Diyet
Şiddet
Sinir Sistemi
Öğrenme Alanı
Hayvan Davranışları
Küresel Salgın
Sürüngen
Ortak Ata
Ölüm
Neandertal
Atmosfer
Olasılık
Fotoğraf
Kök Hücre
İnsanlık
Oyun Teorisi
Şempanze
Cinsiyet
Dünya
Genel Görelilik
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimle sihir yapabilirsiniz; ancak sihirle bilim yapamazsanız.”
Erica Dunning
Geri Bildirim Gönder