Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Kulak Kaslarınızı Kasarak Gürleyen Bir Uğultu Duyabiliyor musunuz? Tensor Tympani ile Tanışın!

Kulak Kaslarınızı Kasarak Gürleyen Bir Uğultu Duyabiliyor musunuz? Tensor Tympani ile Tanışın!
3 dakika
30,589
 • Odyoloji

Bunu tarif etmesi zor; ancak bazı insanlar, kulak kaslarını kasarak (oynatarak değil, kasarak), kulaklarının içinde gürleyen bir uğultu yaratabiliyorlar. Bu uğultuyu, ellerinizi kulaklarınızın üzerine kapattığınızda duyduğunuz uğultuya kısmen de olsa benzetmek mümkün; fakat bu uğultuyu yaratabilen kişiler, ellerini kulaklarına kapatmaksızın da bu sesi duyabiliyorlar!

Şu anda bu tuhaf yeteneğin insan nüfusunun yüzde kaçında bulunduğu net olarak bilinmiyor; ancak herkesin bunu yapamadığı (veya belki yapabiliyorsa da farkında olmadığı) bilinmiyor. Fakat bunu mümkün kılan kasın, orta kulaktaki tensor tympani kası olduğunu biliyoruz!

Bu Reklamı Kapat

Tensor tympani, ses kanalının üzerinde bulunan ufak bir kas. Aslında duyma duyumuzda büyük bir rol oynuyor: Sesler, kulak zarınıza çarptığınızda bu zarı titreştiriyor. Bu titreşimler; örs, üzengi ve çekiç olarak bilinen üç küçük kasa iletiliyor. Tensor tympani, çekiç kemiğine bağlı bir kas. Bu kas kasıldığında, çekiç kemiğini kulak zarından uzaklaştırıyor ve buna bağlı olarak kulak zarı (tympanic membran) gevşiyor ve daha az titreşebiliyor. Bu sayede, örneğin çok gürültülü ortamlarda iç kulağa gönderilen ses şiddeti azaltılabiliyor ve böylece iç kulak hücreleri hasardan korunmuş oluyor.

Tensor Tympani kası
Tensor Tympani kası

Buna ek olarak, bu ufak kas sayesinde düşük frekanslı sesler baskılanabiliyor (ve bu sayede daha yüksek frekanslı sesleri daha kolay duyabiliyoruz) ve aynı zamanda çiğneme, öksürme, konuşma, esneme gibi "kendi kendimize ürettiğimiz sesleri" baskılamamız da mümkün oluyor, böylece sırf kendi vücut hareketlerimizden doğan sesler nedeniyle rahatsızlık yaşamıyoruz.

Bu Reklamı Kapat

İşte ola ki bu kası istemli olarak kasabiliyorsanız, kasın hareketi dolayısıyla düşük şiddetli, gök gürültüsüne benzer bir "gürleyen uğultu"ya sebep oluyor. Duyduğunuz bu ses, tensor tympani kasının kendi hareketinin sesi!

Tensor tympani'ye biraz daha yakından ve şematik bir bakış
Tensor tympani'ye biraz daha yakından ve şematik bir bakış

2013 yılında 27 yaşındaki bir erkek bunu ilk defa fark ettiğinde hastaneye başvurmuştu; ama kulağında bir sorun olmadığı, sadece tensor tympani kasını kontrol edebildiği fark edildi. Yani eğer bu özelliği yeni keşfediyorsanız, korkmayın! Bu oldukça normal ve abartmadığınız sürece kulağınıza zarar verebilecek bir özellik değil. Ancak ne yazık ki herkes bunu yapamıyor gibi gözüküyor; çünkü insan türü içerisinde geniş bir çeşitlilik var ve hangi kasların ne düzeyde kontrol edilebildiği de bu çeşitliliğin bir parçası. Örneğin daha önceden bazı insanların iç sesi olmadığından söz etmiştik, bu da onun gibi bir evrimsel tür içi çeşitlilik örneği...

Ama bu tür bir uğultunun yaratılabileceğinin keşfi yeni bir keşif değil. 1842'de Johannes Müller, Elements of Physiology kitabının ikinci cildinin 1263. sayfasında bu kasın istemli olarak kasılması sonucunda bir uğultu oluşturulabileceğinden söz ediyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ancak sosyal medyanın insanları birbirine bağlamasıyla birlikte, bu tarz ilginç özelliklerin farkındalığında çok daha ciddi bir artış yaşandı. Örneğin Twitter'daki Massimo hesabı bu durumu paylaştıktan sonra birçok insan ilk defa bu özelliğinin farkına vardı; halbuki Reddit'te bunu yapabilenleri bir araya getiren, 2012 yılında kurulmuş bir grup bile var!

Bakalım yıllar geçtikçe, 19. yüzyılda bile tanımlanmış olmasına rağmen, 21. yüzyılda yaşayan insanlar olarak vücudumuza ait daha bilmediğimiz neler öğreneceğiz...

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 38
 • İnanılmaz 15
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 13
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Güldürdü 5
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Orta kulağınızda bulunan tensor tympani isimli bir kası istemli olarak kastığınızda, gürleyen bir uğultu olarak tarif edilebilecek bir ses duyabilirsiniz.

Ses kanalının üzerinde bulunan ufak bir kas olan tensor tympani, dış kaynaklardan gelen ses şiddeti ve frekansına göre kasılıp gevşeyerek, çekiç kemiğinin kulak zarı gerginliğini ayarlamasına yardımcı olur. Böylece daha yüksek frekanslı sesleri duymak veya iç seslerimizi baskılamak mümkün olabilmektedir.

Eğer bunu sürekli yapmıyorsanız veya istemsiz olarak da bu uğultuyu duymuyorsanız, arada bir tensor tympani kasınızı kasarak uğultu yaratmanız herhangi bir sağlık sorununa neden olmayacaktır. Şüphelendiğiniz bir durumda mutlaka hekime başvurunuz.

Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 04:45:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8946

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Sağlık Personeli
Haber
Ağız Sağlığı
Çocuklar
Oyun
Enerji
Bilgisayar
Antropoloji
Mitler
Stres
Fotosentez
Evrim Teorisi
Karanlık
Beslenme Biçimi
Kedi
Gıda
Yıldız
Çekirdek
Coğrafya
Çiçek
Taklit
Bağışıklık Sistemi
Yılan
Kök Hücre
Epigenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et