Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bolu'nun Dörtdivan kasabasında yol kenarındaki bir leşin yanından havalandığında fotoğrafladığımız bir küçük orman kartalı (Clanga pomarina) türü.

Tanım ve Genel Bilgiler

Orta boylu kartal türlerinden biridir. Koyu kahverengidir ve siyah bölgeler barındırır. Uzunluğu 60 cm, kanat açıklığı 143-168 cm civarındadır. Kanatları geniş ve uçları "parmaksı" şekildedir. Yedinci primer parmak kısadır. Uçarken karşıdan bakıldığında kanatları aşağıya doğru hafif açılıdır. Gagası bir kartal için kısa sayılır. Burun delikleri Clanga cinsinde karakteristik olarak yuvarlaktır.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yaklaşık 3.5 milyon yıl önce, Pliyosen Çağı'nda Afganistan civarlarında yaşamış bir ortak atadan, küçük orman kartalı (C. pomarina) ve büyük orman kartalı (C. clanga) olmak üzere türleşmeye başladıkları hesaplanmış. Gerçek kartallar olarak bilinen Aquila cinsinden genetik olarak daha farklı oldukları için Clanga cinsine taşınmışlar.

Accipitriformes diye bilinen gündüz yırtıcı kuşları isimli takıma üyedirler. İçerisinde atmacalar, kartallar, çaylaklar, tuygunlar ve Eski Dünya akbabaları bulunur. Yeni Dünya akbabaları ve balık kartalları ayrı ailelerde sınıflandırılırlar. Zaten "kartal" diye bilinen kuşlar, kendilerine özgü bir taksona sahip değil. Atmacagiller (Accipitridae) ailesinde bulunan, ~50 cm'den iri omurgalıları avlayabilecek büyüklükteki yırtıcı kuşlara genel olarak "kartal" deniyor. Bu ailenin içinde şahinler, çaylaklar, deliceler ve Eski Dünya akbabaları da var. İstisnalar var elbette. Örneğin İngilizce osprey diye bilinen Pandion haliaetus türüne, Türkçe "balık kartalı" deniyor.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

İran'ın kuzeyi, Türkiye ve Doğu Avrupa kesimlerinde görülebilirler. Genelde Orta ve Doğu Avrupa'da ürerler. Orta ve Güney Afrika'da ise kışı geçirirler. Göç dönemleri Türkiye'den sık sık geçerler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste bilgileri arasında Asgari Endişe olarak bilinen LC (Least Concern) türler arasındadırlar.

Davranış ve Etoloji

Isınan hava ile birlikte yükselen termal akımları kullanarak daireler çizerek uçarlar. Tıpkı diğer büyük yırtıcı kuşlar (raptor) gibi. Sesleri yüksek frekanslı bir köpeğinkine benzer olarak havlama veya "yip" şeklindedir. Ağaçlarda yuva kurarlar ve bir seferde yaklaşık 3 yumurta bırakırlar.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

Küçük memeliler, amfibiyenler, böcekler ve bazı diğer kuşlar ile beslenirler.

Etimoloji

Antik Yunanca'da "kartal" anlamına gelen klangos kelimesinden türetilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Lesser Spotted Eagle. (2019, Kasım 16). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Lars Svensson, Peter J. Grant. (1999). Collin's Bird Guide. ISBN: 9780007268146. Yayınevi: HarperCollins.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/04/2020 06:36:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8047

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Zorbalık düşüncelerin gücünü alt edemez.”
Helen Keller
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder