Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina)

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina) Pedram Türkoğlu
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina)
2 dakika
925
Tüm Reklamları Kapat
Küçük orman kartalı
 • Bilimsel Adı Clanga pomarina
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Küçük orman kartalı
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Lesser spotted eagle
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Bolu'nun Dörtdivan kasabasında yol kenarındaki bir leşin yanından havalandığında fotoğrafladığımız bir küçük orman kartalı (Clanga pomarina) türü.

Tanım ve Genel Bilgiler

Orta boylu kartal türlerinden biridir. Koyu kahverengidir ve siyah bölgeler barındırır. Uzunluğu 60 cm, kanat açıklığı 143-168 cm civarındadır. Kanatları geniş ve uçları "parmaksı" şekildedir. Yedinci primer parmak kısadır. Uçarken karşıdan bakıldığında kanatları aşağıya doğru hafif açılıdır. Gagası bir kartal için kısa sayılır. Burun delikleri Clanga cinsinde karakteristik olarak yuvarlaktır.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yaklaşık 3.5 milyon yıl önce, Pliyosen Çağı'nda Afganistan civarlarında yaşamış bir ortak atadan, küçük orman kartalı (C. pomarina) ve büyük orman kartalı (C. clanga) olmak üzere türleşmeye başladıkları hesaplanmış. Gerçek kartallar olarak bilinen Aquila cinsinden genetik olarak daha farklı oldukları için Clanga cinsine taşınmışlar.

Accipitriformes diye bilinen gündüz yırtıcı kuşları isimli takıma üyedirler. İçerisinde atmacalar, kartallar, çaylaklar, tuygunlar ve Eski Dünya akbabaları bulunur. Yeni Dünya akbabaları ve balık kartalları ayrı ailelerde sınıflandırılırlar. Zaten "kartal" diye bilinen kuşlar, kendilerine özgü bir taksona sahip değil. Atmacagiller (Accipitridae) ailesinde bulunan, ~50 cm'den iri omurgalıları avlayabilecek büyüklükteki yırtıcı kuşlara genel olarak "kartal" deniyor. Bu ailenin içinde şahinler, çaylaklar, deliceler ve Eski Dünya akbabaları da var. İstisnalar var elbette. Örneğin İngilizce osprey diye bilinen Pandion haliaetus türüne, Türkçe "balık kartalı" deniyor.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

İran'ın kuzeyi, Türkiye ve Doğu Avrupa kesimlerinde görülebilirler. Genelde Orta ve Doğu Avrupa'da ürerler. Orta ve Güney Afrika'da ise kışı geçirirler. Göç dönemleri Türkiye'den sık sık geçerler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste bilgileri arasında Asgari Endişe olarak bilinen LC (Least Concern) türler arasındadırlar.

Davranış ve Etoloji

Isınan hava ile birlikte yükselen termal akımları kullanarak daireler çizerek uçarlar. Tıpkı diğer büyük yırtıcı kuşlar (raptor) gibi. Sesleri yüksek frekanslı bir köpeğinkine benzer olarak havlama veya "yip" şeklindedir. Ağaçlarda yuva kurarlar ve bir seferde yaklaşık 3 yumurta bırakırlar.

Tüm Reklamları Kapat

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

Küçük memeliler, amfibiyenler, böcekler ve bazı diğer kuşlar ile beslenirler.

Etimoloji

Antik Yunanca'da "kartal" anlamına gelen klangos kelimesinden türetilmiştir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Lesser Spotted Eagle. (16 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Lars Svensson, Peter J. Grant. (1999). Collin's Bird Guide. ISBN: 9780007268146. Yayınevi: HarperCollins.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 12:46:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8047

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu. Küçük orman kartalı (Clanga pomarina). (16 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8047
Türkoğlu, P. (2019, November 16). Küçük orman kartalı (Clanga pomarina). Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8047
P. Türkoğlu. “Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 16 Nov. 2019, https://evrimagaci.org/s/8047.
Türkoğlu, Pedram. “Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, November 16, 2019. https://evrimagaci.org/s/8047.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close