Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina)

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina)
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina)
Pedram Türkoğlu
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Küçük orman kartalı
 • Bilimsel Adı Clanga pomarina
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Küçük orman kartalı
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Lesser spotted eagle
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bolu'nun Dörtdivan kasabasında yol kenarındaki bir leşin yanından havalandığında fotoğrafladığımız bir küçük orman kartalı (Clanga pomarina) türü.

Tanım ve Genel Bilgiler

Orta boylu kartal türlerinden biridir. Koyu kahverengidir ve siyah bölgeler barındırır. Uzunluğu 60 cm, kanat açıklığı 143-168 cm civarındadır. Kanatları geniş ve uçları "parmaksı" şekildedir. Yedinci primer parmak kısadır. Uçarken karşıdan bakıldığında kanatları aşağıya doğru hafif açılıdır. Gagası bir kartal için kısa sayılır. Burun delikleri Clanga cinsinde karakteristik olarak yuvarlaktır.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yaklaşık 3.5 milyon yıl önce, Pliyosen Çağı'nda Afganistan civarlarında yaşamış bir ortak atadan, küçük orman kartalı (C. pomarina) ve büyük orman kartalı (C. clanga) olmak üzere türleşmeye başladıkları hesaplanmış. Gerçek kartallar olarak bilinen Aquila cinsinden genetik olarak daha farklı oldukları için Clanga cinsine taşınmışlar.

Accipitriformes diye bilinen gündüz yırtıcı kuşları isimli takıma üyedirler. İçerisinde atmacalar, kartallar, çaylaklar, tuygunlar ve Eski Dünya akbabaları bulunur. Yeni Dünya akbabaları ve balık kartalları ayrı ailelerde sınıflandırılırlar. Zaten "kartal" diye bilinen kuşlar, kendilerine özgü bir taksona sahip değil. Atmacagiller (Accipitridae) ailesinde bulunan, ~50 cm'den iri omurgalıları avlayabilecek büyüklükteki yırtıcı kuşlara genel olarak "kartal" deniyor. Bu ailenin içinde şahinler, çaylaklar, deliceler ve Eski Dünya akbabaları da var. İstisnalar var elbette. Örneğin İngilizce osprey diye bilinen Pandion haliaetus türüne, Türkçe "balık kartalı" deniyor.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

İran'ın kuzeyi, Türkiye ve Doğu Avrupa kesimlerinde görülebilirler. Genelde Orta ve Doğu Avrupa'da ürerler. Orta ve Güney Afrika'da ise kışı geçirirler. Göç dönemleri Türkiye'den sık sık geçerler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste bilgileri arasında Asgari Endişe olarak bilinen LC (Least Concern) türler arasındadırlar.

Davranış ve Etoloji

Isınan hava ile birlikte yükselen termal akımları kullanarak daireler çizerek uçarlar. Tıpkı diğer büyük yırtıcı kuşlar (raptor) gibi. Sesleri yüksek frekanslı bir köpeğinkine benzer olarak havlama veya "yip" şeklindedir. Ağaçlarda yuva kurarlar ve bir seferde yaklaşık 3 yumurta bırakırlar.

Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Küçük orman kartalı (Clanga pomarina).
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

Küçük memeliler, amfibiyenler, böcekler ve bazı diğer kuşlar ile beslenirler.

Etimoloji

Antik Yunanca'da "kartal" anlamına gelen klangos kelimesinden türetilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Lesser Spotted Eagle. (16 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Lars Svensson, Peter J. Grant. (1999). Collin's Bird Guide. ISBN: 9780007268146. Yayınevi: HarperCollins.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2020 10:24:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8047

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Sağlık Bakanlığı
Vegan
Hominidae
İnsan Evrimi
Oksijen
Entropi
Balina
Böcek Bilimi
İspat Yükü
Çocuklar İçin Bilim
Büyük Patlama
Enzim
Neandertal
Pandemik
Atom
Botanik
Kromozom
Antikor
Zehir
Samanyolu Galaksisi
İhtiyoloji
Yapay Seçilim
Hareket
Evrimleşme
Molekül
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cesaret, erdemdir ve cesur olmanın tek yolu cesaret etmektir. Nasıl ki yüzme öğrenmek için yüzmeniz gerekirse, cesur olmak için de cesaret gerekir.”
Marie Daly
Geri Bildirim Gönder