Kronik böbrek yetmezliği kalsiyum yüksekliğine (hiperkalsemi) sebep olabilir mi?
Kronik böbrek yetmezliği kalsiyum yüksekliğine (hiperkalsemi) sebep olabilir mi?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Genelde biyolojik kompansatuar olayların hemen hemen hepsi, her mekanizma sonunda/sırasında görülebilir. Çünkü güçleri birbirinden farklı ama birbirini iten iki cisim gibi sürekli en ideal “dengeye” ulaşmaya çalışırlar. Bir olay başladığında başka bir olay onu durdurur ve başka bir olay da durduranı durdurur. Bu şekilde 3-4 mekanizma çalışır çoğunlukla.

Böbrek yetmezliği olan hastamız olsun. Başta GFR (glomerüler filtrasyon) bozulacaktır. Bu da ilk olarak P (potasyum) artışı ile klinik bulgu verecektir. Sonra uzun vadede fazladan kompanse (telafi) edilmesi için paratiroid bezinden paratiroid (PTH) salgılanacaktır. Dolayısıyla kanda kalsiyum (Ca) aratacak ve fosfat (P) atılımını artıracaktır. Fakat hastamız kronik olduğu için diyalize girdi diyelim. Paratiroid bezi büyüyecek (çok kullanılan organ büyür) ve sekonder hiperparatiroidi nedenli hiperkalsemi (kalsiyum fazlalığı) görülecektir. Tabii kemik yıkımı da artacak ve kronik böbrek yetmezliğine bağlı osteopatiler de eşlik edebilir. Bu da hiperkalsemiye oluşturur. Kısaca kompansatuar hiperparatirodizm Ca seviyesini normalde tutarken, uzun vadede yükselebilir.

Karasinek hastalık taşıyabilir ve bulaştırabilir mi?

Alfa-sarmal

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim