Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Kitap Analizi: Türkiye Memelileri

Kitap Analizi: Türkiye Memelileri Panama Yayıncılık
Türkiye Memelileri
4 dakika
1,770
 • Mamaloji
 • Bilim Kitabı

Kitap Hakkında

 • Künye: Şakir Önder Özkurt & Şafak Bulut
 • Kitabevi: Panama Yayınları
 • Sayfa Sayısı: 456
 • İlk Baskı Yılı: 2021 (1. Basım)
 • Agora Bilim Pazarı'ndan satın almak için buraya tıklayın.

Tanıtım

Kitabın tanıtım yazısının bir kısmı şu şekildedir:

Bilmek; evrimsel sürecin günümüz dünyasında memeliler içinde Homo sapiens = akıllı insanı tanımlayan başlıca özelliktir. Dünyada 5.416 ve Türkiye’de 169 türün temsil ettiği canlı grubu olan memeli hayvanları bilmek; bir memeli olan insanı kendi akraba türlerinden ayıran ve evrilmiş insanlar içinde yaşayan tek tür olan H. sapiens’in en temel özelliğidir. Öyleyse gelin bilelim…

Tanıtım yazısında evrimsel biyolojiden bahsedildiğini görmek bizim için oldukça mutluluk verici! Bir memeli türü olan Homo sapiens bile ülkesinde yaşayan memelilerin çoğundan bihaberdir. Avrupa’da yayımlanan birçok arazi rehberi “memeli, kuş” gibi taksonomik sınıfların dışında, taksonomik familyaları dahi baz alıyor! Örneğin çoğu böcek familyası için ayrıntılı kitaplar bulunuyor. Türkiye’de de bu rehberlerin bir öncüsünü görmek oldukça değerli adımdır! Bu kitap, Türkiye’de yaşayan bütün memeli türlerini harika bir şekilde kategorize edip, listeliyor. Her doğa severin baş ucunda bulunması gereken bir eser!

Bu Reklamı Kapat

Türkiye Memelileri
Türkiye Memelileri
Panama Yayıncılık

Evrim Ağacı Analizi

Pozitif Eleştiriler

Memeli Türleri

Prof. Dr. Şakir Önder Özkurt ile Dr. Öğr. Üyesi Şafak Bulut, Türkiye’deki bütün memeli türlerini çok güzel bir şekilde ele alıp, kategorize etmiş. Memeli dediğimizde halk arasında genelde “kurt” veya “kedi” gibi hayvanlar akla gelir. Ancak memeliler sınıfında, kemiricilerden sonra en fazla çeşitliliğe sahip taksonomik grup (takım) yarasalardır! Bu yüzden yarasa türleri ile kemirici türlerinin tek tek incelendiğini görmek çok faydalıdır. Dahası, balina ve yunus türleri de ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor! Yapay seçilim ile evcilleştirilmiş türler olan evcil kedi ve inek gibi hayvanların incelenmesi de ayrı mutluluk verici.

Tasarım ve İllüstrasyonlar

Görsellerin fotoğraflardan ziyade illüstrasyonlardan oluşması görsellik açısından kitabı bir adım öne taşıyor! Bu konuda Emine Yıldırım ve Leyla Çelik’in çok güzel işler başardığını söyleyebiliriz.

Bu Reklamı Kapat

Türkiye Memelileri
Türkiye Memelileri
Panama Yayıncılık

Giriş ve Evrim

Taksonomik rehber başlamadan önce, kitabın giriş kısmında evrimsel biyoloji ve memeli biyolojisi hakkında gayet faydalı bilgiler veriliyor. “Evcilleştiren tür: Homo sapiens“ başlığı ile birlikte yapay seçilime de değiniliyor! Memelilerin evrimi anlatılırken “ilkel” yerine “ilkin” teriminin tercih edilmesi çok doğru bir karar olmuş. Ayrıca türlerin nesillerinin korunması kapsamında çalışmalar yürüten IUCN Kırmızı Liste hakkında ayrıntılı anlatımlar da bulunuyor.

Tür Kartları ve Rehber

Her bir türün tek tek ele alınışı oldukça detaylı olmuş. Türlerin taksonomik sınıflandırılması, hayvanların iskelet yapısı, morfolojileri, fizyolojileri ve etolojileri hakkında bilgiler veriliyor. Ek olarak her türün diyetini sembolize eden simgeler bulunmasının ve biyocoğrafyanın anlaşılması için Türkiye haritasının renklendirilmesinin muhteşem bir ayrıntı olduğunu söyleyebiliriz!

Negatif Eleştiriler

Besin Simgesi

Besinleri sembolize eden simgeler oldukça açıklayıcı. Fakat “böcekleri” sembolize eden simgede “kene” silüeti bulunuyor. Ancak keneler (Ixodida spp.), Insecta (Böcekler) sınıfında değil, Arachnida (Örümceğimsiler) sınıfında bulunan bir eklembacaklı takımıdır. Yani kendileri böcek değil; hatta filogenetik olarak böceklerle değil, örümceklerle daha yakın akrabadırlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Türkiye Memelileri
Türkiye Memelileri
Panama Yayıncılık

Pars Alt Türü

Türkiye için en değerli türlerden biri de kuşkusuz pars veya leopar adı ile bilinen Panthera pardus türüdür. Türkiye’de de dağılımı olduğu hesaplanan Panthera pardus tulliana alt türü hakkında birçok çalışma yürütülüyor. Yeni çalışmalara göre Türkiye’deki pars alt türünün Azerbaycan ve İran kesimlerinde de dağılımı olan alt tür ile aynı olduğu anlaşıldı. Kedigiller hakkındaki son revizyon çalışmasının gösterdiğine göre Asya ana karasında yaşayan tüm kaplanlar da aynı alt türe atandı.

Sonuç olarak Anadolu parsı olarak tanımladığımız alt tür, İran ve Azerbaycan’da yaşayan alt tür ile aynıdır. Evrimsel olarak baktığımızda, İran’daki popülasyonun Türkiye’ye göç etmiş olması muhtemel. Hem zaman, hem de yeterli coğrafik izolasyon gerçekleşmediği için türleşme de sınırlı kalmış olmalı. Göründüğü kadarıyla kitapta bu konuda ufak bir eksiklik veya karmaşıklık yaşanmış.

Kaynakça

Her ne kadar kitabın başlangıcındaki “İçindekiler” kısmı ayrıntılı olarak hazırlanmış olsa da, kitabın sonunda “Kaynakça” bölümü bulunmuyor. Bu da bir bilim kitabı için büyük bir eksiktir. Umarız en yakın zamanda yeni baskılarda düzeltilir.

Sonuç

Halk arasında oldukça eksik bilgilerin bulunduğu zoolojinin mamaloji (memeli bilimi) alt dalı için hazırlanmış altın değerinde bir kitap olmuştur. Doğa meraklılarının hiç düşünmeden okunması gereken bir eserdir. Her takson için daha nicelerini görmek dileği ile...

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 7
 • Tebrikler! 6
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Ş. Ö. Özkurt, et al. (2021). Türkiye Memelileri. ISBN: 978-605-7739-57-5. Yayınevi: Panama Yayıncılık. sf: 456.
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 14:15:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10049

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Küçük
Saldırı
Sürüngen
Mikrobiyoloji
Bilimsel
Uçak
Algı
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Bilim Tarihi
Tardigrad
Onkoloji
Sinirbilim
Yapay
Parçacık
Üreme
Cinsel Yönelim
Abiyogenez
Örümcek
Manyetik Alan
Covid-19
Türleşme
Koruma
Seçilim
Doğa Gözlemleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et