Kitap Analizi: Türkiye Memelileri

Kitap Analizi: Türkiye Memelileri
Türkiye Memelileri
Panama Yayıncılık
4 dakika
1,117 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Kitap Hakkında

 • Künye: Şakir Önder Özkurt & Şafak Bulut
 • Kitabevi: Panama Yayınları
 • Sayfa Sayısı: 456
 • İlk Baskı Yılı: 2021 (1. Basım)
 • Agora Bilim Pazarı'ndan satın almak için buraya tıklayın.

Tanıtım

Kitabın tanıtım yazısının bir kısmı şu şekildedir:

Bilmek; evrimsel sürecin günümüz dünyasında memeliler içinde Homo sapiens = akıllı insanı tanımlayan başlıca özelliktir. Dünyada 5.416 ve Türkiye’de 169 türün temsil ettiği canlı grubu olan memeli hayvanları bilmek; bir memeli olan insanı kendi akraba türlerinden ayıran ve evrilmiş insanlar içinde yaşayan tek tür olan H. sapiens’in en temel özelliğidir. Öyleyse gelin bilelim…

Tanıtım yazısında evrimsel biyolojiden bahsedildiğini görmek bizim için oldukça mutluluk verici! Bir memeli türü olan Homo sapiens bile ülkesinde yaşayan memelilerin çoğundan bihaberdir. Avrupa’da yayımlanan birçok arazi rehberi “memeli, kuş” gibi taksonomik sınıfların dışında, taksonomik familyaları dahi baz alıyor! Örneğin çoğu böcek familyası için ayrıntılı kitaplar bulunuyor. Türkiye’de de bu rehberlerin bir öncüsünü görmek oldukça değerli adımdır! Bu kitap, Türkiye’de yaşayan bütün memeli türlerini harika bir şekilde kategorize edip, listeliyor. Her doğa severin baş ucunda bulunması gereken bir eser!

Türkiye Memelileri
Türkiye Memelileri
Panama Yayıncılık

Evrim Ağacı Analizi

Pozitif Eleştiriler

Memeli Türleri

Prof. Dr. Şakir Önder Özkurt ile Dr. Öğr. Üyesi Şafak Bulut, Türkiye’deki bütün memeli türlerini çok güzel bir şekilde ele alıp, kategorize etmiş. Memeli dediğimizde halk arasında genelde “kurt” veya “kedi” gibi hayvanlar akla gelir. Ancak memeliler sınıfında, kemiricilerden sonra en fazla çeşitliliğe sahip taksonomik grup (takım) yarasalardır! Bu yüzden yarasa türleri ile kemirici türlerinin tek tek incelendiğini görmek çok faydalıdır. Dahası, balina ve yunus türleri de ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor! Yapay seçilim ile evcilleştirilmiş türler olan evcil kedi ve inek gibi hayvanların incelenmesi de ayrı mutluluk verici.

Tasarım ve İllüstrasyonlar

Görsellerin fotoğraflardan ziyade illüstrasyonlardan oluşması görsellik açısından kitabı bir adım öne taşıyor! Bu konuda Emine Yıldırım ve Leyla Çelik’in çok güzel işler başardığını söyleyebiliriz.

Reklamı Kapat

Türkiye Memelileri
Türkiye Memelileri
Panama Yayıncılık

Giriş ve Evrim

Taksonomik rehber başlamadan önce, kitabın giriş kısmında evrimsel biyoloji ve memeli biyolojisi hakkında gayet faydalı bilgiler veriliyor. “Evcilleştiren tür: Homo sapiens“ başlığı ile birlikte yapay seçilime de değiniliyor! Memelilerin evrimi anlatılırken “ilkel” yerine “ilkin” teriminin tercih edilmesi çok doğru bir karar olmuş. Ayrıca türlerin nesillerinin korunması kapsamında çalışmalar yürüten IUCN Kırmızı Liste hakkında ayrıntılı anlatımlar da bulunuyor.

Tür Kartları ve Rehber

Her bir türün tek tek ele alınışı oldukça detaylı olmuş. Türlerin taksonomik sınıflandırılması, hayvanların iskelet yapısı, morfolojileri, fizyolojileri ve etolojileri hakkında bilgiler veriliyor. Ek olarak her türün diyetini sembolize eden simgeler bulunmasının ve biyocoğrafyanın anlaşılması için Türkiye haritasının renklendirilmesinin muhteşem bir ayrıntı olduğunu söyleyebiliriz!

Negatif Eleştiriler

Besin Simgesi

Besinleri sembolize eden simgeler oldukça açıklayıcı. Fakat “böcekleri” sembolize eden simgede “kene” silüeti bulunuyor. Ancak keneler (Ixodida spp.), Insecta (Böcekler) sınıfında değil, Arachnida (Örümceğimsiler) sınıfında bulunan bir eklembacaklı takımıdır. Yani kendileri böcek değil; hatta filogenetik olarak böceklerle değil, örümceklerle daha yakın akrabadırlar.

Türkiye Memelileri
Türkiye Memelileri
Panama Yayıncılık

Pars Alt Türü

Türkiye için en değerli türlerden biri de kuşkusuz pars veya leopar adı ile bilinen Panthera pardus türüdür. Türkiye’de de dağılımı olduğu hesaplanan Panthera pardus tulliana alt türü hakkında birçok çalışma yürütülüyor. Yeni çalışmalara göre Türkiye’deki pars alt türünün Azerbaycan ve İran kesimlerinde de dağılımı olan alt tür ile aynı olduğu anlaşıldı. Kedigiller hakkındaki son revizyon çalışmasının gösterdiğine göre Asya ana karasında yaşayan tüm kaplanlar da aynı alt türe atandı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuç olarak Anadolu parsı olarak tanımladığımız alt tür, İran ve Azerbaycan’da yaşayan alt tür ile aynıdır. Evrimsel olarak baktığımızda, İran’daki popülasyonun Türkiye’ye göç etmiş olması muhtemel. Hem zaman, hem de yeterli coğrafik izolasyon gerçekleşmediği için türleşme de sınırlı kalmış olmalı. Göründüğü kadarıyla kitapta bu konuda ufak bir eksiklik veya karmaşıklık yaşanmış.

Kaynakça

Her ne kadar kitabın başlangıcındaki “İçindekiler” kısmı ayrıntılı olarak hazırlanmış olsa da, kitabın sonunda “Kaynakça” bölümü bulunmuyor. Bu da bir bilim kitabı için büyük bir eksiktir. Umarız en yakın zamanda yeni baskılarda düzeltilir.

Sonuç

Halk arasında oldukça eksik bilgilerin bulunduğu zoolojinin mamaloji (memeli bilimi) alt dalı için hazırlanmış altın değerinde bir kitap olmuştur. Doğa meraklılarının hiç düşünmeden okunması gereken bir eserdir. Her takson için daha nicelerini görmek dileği ile...

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 4
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Ş. Ö. Özkurt, et al. (2021). Türkiye Memelileri. ISBN: 978-605-7739-57-5. Yayınevi: Panama Yayıncılık. sf: 456.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2021 05:57:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10049

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Öğrenme
Fosil
Sperm
İklim Değişikliği
Bilgisayar
Diş Sorunları
Abiyogenez
Büyük Patlama
Toprak
Nobel Ödülü
Tekillik
İletişim
Nörobiyoloji
Beslenme
Çocuklar İçin Bilim
Eşeyli Üreme
Obstetrik
Güve
Görüş
Enzim
İmmünoloji
Vücut
Modern
Biyocoğrafya
Diş Hekimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku