Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kâğıt Pipetler Çevreye Plastik Pipetlerden Daha Çok Zarar Veriyor Olabilir!

Kâğıt Pipetler Çevreye Plastik Pipetlerden Daha Çok Zarar Veriyor Olabilir! Pexels
3 dakika
965
Tüm Reklamları Kapat

Yeni bir araştırma, "çevre dostu" kâğıt pipetlerin uzun ömürlü ve potansiyel olarak toksik kimyasallar içerdiği sonucuna vardı. Avrupa'da ilk, dünyada ise ikinci kez yapılan bu analizde Belçikalı araştırmacılar 39 pipet markasını poli- ve perfloroalkil maddeler (PFAS) olarak bilinen sentetik kimyasallar grubu açısından test etti.

Food Additives and Contaminants adlı hakemli dergide yayınlanan araştırmada, test edilen pipetlerin çoğunda PFAS bulundu ve bu madde en yaygın olarak kâğıt ve bambudan yapılan pipetlerde görüldü.

Tüm Reklamları Kapat

PFAS; dış mekân giysilerinden yapışmaz tavalara kadar günlük ürünleri suya, ısıya ve lekelere karşı dayanıklı hale getirmek için kullanılır. Ancak insanlar, vahşi yaşam ve çevre için potansiyel olarak zararlıdır. Zaman içinde çok yavaş çözünür ve çevrede binlerce yıl kalıcı olabilir. PFAS'ın bu özellikleri, "sonsuza dek kalıcı kimyasallar" olarak bilinmesine yol açmıştır. Ayrıca aşılara daha düşük yanıt, daha düşük doğum kilosu, tiroid hastalığı, yüksek kolesterol seviyeleri, karaciğer hasarı, böbrek kanseri ve testis kanseri de dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada yer alan Antwerp Üniversitesi'nden çevre bilimi araştırmacısı Dr. Thimo Groffen, bu konuda şunları söylüyor:

Kâğıt ve bambu gibi bitki bazlı malzemelerden yapılan pipetler genellikle plastikten yapılanlara göre daha sürdürülebilir ve çevre dostu olarak tanıtılıyor. Ancak bu pipetlerde PFAS bulunması, tanıtımların tam olarak doğru olmadığı anlamına geliyor.

İngiltere ve Belçika dahil olmak üzere giderek artan sayıda ülke, pipetler de dahil olmak üzere tek kullanımlık plastik ürünlerin satışını yasakladı ve bitki bazlı versiyonlar popüler alternatifler haline geldi. Ancak yakın zamanda yapılan bir çalışmada ABD'deki bitki bazlı pipetlerde PFAS bulundu. Dr. Groffen ve meslektaşları, Belçika'da satılanlar için de aynı durumun geçerli olup olmadığını öğrenmek istediler.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırma ekibi bu konuyu daha detaylı incelemek için kâğıt, bambu, cam, paslanmaz çelik ve plastik olmak üzere beş farklı malzemeden yapılmış 39 farklı pipet satın aldı. Çoğunlukla mağazalardan, süpermarketlerden ve fast-food restoranlarından alınan pipetler daha sonra PFAS için iki tur teste tabi tutuldu. Markaların çoğunluğu (27/39, %69) PFAS içeriyordu ve toplamda 18 farklı PFAS tespit edildi.

Kâğıt pipetlerin PFAS içerme olasılığı en yüksekti ve test edilen markaların 18/20'sinde (%90) bu kimyasallar tespit edildi. PFAS ayrıca bambu pipet markalarının 4/5'inde (%80), plastik pipet markalarının 3/4'ünde (%75) ve cam pipet markalarının 2/5'inde (%40) tespit edilmişti. Bunlara karşın test edilen beş çelik pipet türünün hiçbirinde PFAS tespit edilmemişti.

En yaygın olarak bulunan PFAS olan perflorooktanoik asit (PFOA), 2020'den beri küresel olarak yasaklanmıştır. Ayrıca örneklerde trifloroasetik asit (TFA) ve triflorometansülfonik asit (TFMS), suda yüksek oranda çözünebilen ve bu nedenle pipetlerden içeceklere sızabilen "ultra kısa zincirli" PFAS da tespit edilmiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Örneklerdeki PFAS yoğunlukları düşüktür ve çoğu insanın pipetleri sadece ara sıra kullandığı göz önünde bulundurulduğunda, insan sağlığı için sınırlı bir risk oluşturmaktadır. Bununla birlikte, PFAS vücutta uzun yıllar kalabilir ve yoğunluğu zamanla artabilir. Dr. Groffen, bu konuda şöyle söylüyor:

Küçük miktarlardaki PFAS, kendi başına zararlı olmasa da vücutta zaten mevcut olan kimyasal yüke katkıda bulunabilir.

PFAS'ın pipetlere üreticiler tarafından su geçirmezlik amacıyla mı eklendiği yoksa kontaminasyon sonucu mu bulaştığı bilinmemektedir. Potansiyel kirlilik kaynakları arasında bitki bazlı malzemelerin yetiştirildiği toprak ve üretim sürecinde kullanılan su yer almaktadır. Ancak araştırmacılar, kimyasalların neredeyse her marka kâğıt pipette bulunmasının bazı durumlarda su itici bir kaplama olarak kullanılmış olabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Çalışmanın diğer kısıtlamaları arasında PFAS'ın pipetlerden sıvılara sızıp sızmayacağının araştırılmaması da yer alıyor. Dr. Groffen şu sonuca varıyor:

Kâğıt ve bambu pipetlerde PFAS bulunması, bunların biyolojik olarak parçalanabilir olmadıklarını göstermektedir. Paslanmaz çelik pipetlerde herhangi bir PFAS tespit etmedik, ancak tüketicilere kâğıt veya benzeri malzemelerden yapılan pipetleri kullanmalarını ya da hiç pipet kullanmamalarını tavsiye ediyorum.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 4
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Taylor & Francis Group. Paper Drinking Straws May Be Harmful And May Not Be Better For The Environment Than Plastic Versionstaylor & Francis Group. Alındığı Tarih: 3 Eylül 2023. Alındığı Yer: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2023 20:35:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15519

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ses
Cinsellik
Kütle
Risk
Kan
Kedi
Kimya Tarihi
Paleontoloji
Nöron
Sinir Hücresi
Yüz
Yavru
Türlerin Kökeni
İspat
Hastalıkların Tedavisi
Şeker
Teyit
Sürüngen
Doku
Uterus
Ekonomi
Savunma
Doğa Yasaları
Karar Verme
Haber
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Songur, et al. Kâğıt Pipetler Çevreye Plastik Pipetlerden Daha Çok Zarar Veriyor Olabilir!. (11 Eylül 2023). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15519
Songur, S., Alparslan, E. (2023, September 11). Kâğıt Pipetler Çevreye Plastik Pipetlerden Daha Çok Zarar Veriyor Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved September 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15519
S. Songur, et al. “Kâğıt Pipetler Çevreye Plastik Pipetlerden Daha Çok Zarar Veriyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 11 Sep. 2023, https://evrimagaci.org/s/15519.
Songur, Serkan. Alparslan, Eda. “Kâğıt Pipetler Çevreye Plastik Pipetlerden Daha Çok Zarar Veriyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, September 11, 2023. https://evrimagaci.org/s/15519.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close