Kemirgen Beyinlerini Kullanarak Yapay Zeka ile Üretilen Deepfake Videoları Tespit Edebiliriz!

Deepfake Aklımızı Kemirmesin Diye, Kemirgen Beyni Yapay Zekayı Besleyecek!

Kemirgen Beyinlerini Kullanarak Yapay Zeka ile Üretilen Deepfake Videoları Tespit Edebiliriz! Lifeboat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
2,075 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Laboratuvar canlılarının insan elinden çektiği nedir? Bu kobay canlılara, bugüne kadar ne çok borçlandık ve onlardan hala daha neler bekliyoruz?

En çok kemirgenler üzerinde yapılan testler, yüz yıllardır bilim insanlarına ışık tuttu, yol gösterdi. Örneğin birçok yeni ilaç ve tedavi yöntemi, bu yolla geliştirildi. İnsanlığın maruz kaldığı ya da kalacağı her türlü tehlike, geliştirilen yapay ortamlarda, onlar üzerinde test edildi. Yeni bir çağın kapılarını açan Yapay Zeka (AI), tam da insan zekasından öğrendikleriyle onun kapasitesini aşacak ve tüm çözümlerin kaynağı olacak diyorduk. Sonra, bir baktık ki, AI’nin yol açabileceği tehlikelere karşı, çareyi yine laboratuvarlardaki kemirgen dostlarımızın beyinlerinde arıyoruz.

Çözüm AI Tabanlı Tespit Araçlarında…

Özetlemek gerekirse, ilk kez iki yıl önce karşılaştığımız “derin” siber tehdit, hızlı bir tırmanışla, çevrimiçi gündemin ilk sırasına oturdu. AI’nin, insan zekasını aşan veri analiz kapasitesiyle, makinelere Derin Öğrenme yetkinliği kazandırması sonucu, masum görünümlü çeşitli uygulamalar geliştirildi. Görüntü ve ses verilerinin kodlarını çözüp, bu yolla manipüle edilen sentetik çıktıları sentezleyerek, gerçeğinden ayırt edilmesi zor sahte medyalar üretebilme kapasitesine ulaşıldı.

Reklamı Kapat

Sosyal ağlardan, viral yayılımla sahteyi gerçekle yer değiştirip kaosa yol açacak, böylece sosyal ve siyasi geleceği uçuruma sürükleyebilecek “Deepfake” diye adlandırılan bu siber tehlike, kısa sürede dünyanın başına bela oldu. Reddit.com’da ilk Deepfake porno video çalışması ile düğmeye basan Deepfakes takma adlı tetikçinin gerçek kimliğinin hala açığa çıkmamış olması, hem meselenin “daha da derin” olma kuşkusunu artırdı. Hem de bundan büyük zarar görebilecek olan çevrimiçi dünyayı, “kim vurduya gitme” riskiyle karşı karşıya bıraktı.  

Siber güvenlik geliştiricileri Deepfake’e karşı çözüm arayışını sürdürürlerken, kamu güvenlik kuruluşları, üniversiteler ve dünya teknoloji devleri, bu çabayı teşvik ediyorlar. Facebook, Microsoft, Amazon Web Services (AWS) ve AI On Partners’ın iş birliğiyle Aralık 2019'da başlatılan, milyonlarca dolar ödüllü Deepfake Detection Challenge (DFDC) örneğinde olduğu gibi, AI tabanlı etkili Deepfake tespit araçları geliştirilmesi için, süreci hızlandırmaya çalışıyorlar. Tüm dünyadan katılımcı ekip sayısı 400’e yaklaşan ve 2020 Mart sonuna kadar süren olan yarışmada, Türkiye'den de deepware.ai ekibi bulunuyor.

Kemirgen Beyni, Ses Sahteciliğini Ayırt Edebilir mi?

AI kaynaklı bir siber tehlikeye karşı, çareyi yine AI tabanlı bir çözümde aramak, kuşkusuz geçerli ve bilimsel bir yaklaşım olarak görülüyor. Ama, insan beyni modellenerek geliştirilen AI’yi, bunu sağlamak için uygun veriyle beslemek gerekiyor. İşte, gerçeği eğip bükerek, insan aklını kemirmesinden endişe duyulan Deepfake’e karşı, laboratuvarlarda kullanılan kemirgenlerin zekası tam da burada devreye giriyor.

Kemirgenlerin, manipüle edilmiş sentetik sesleri ayırt etme yeteneğine sahip olduğu tezini savunan Oregon Üniversitesi Sinirbilim Enstitüsü'nden Jonathan Saunders'ın liderliğindeki bir araştırmacı grubu, bu durumu Deepfake sesleri tespit etmek için, umut verici bir model olarak görüyor. 2019'un Ağustos ayında, Las Vegas’ta düzenlenen Black Hat Konferansı’nda akademik çalışmalarını sunan bilim insanları, "Memeli işitme sisteminin sahte sesi algıladığı hesaplama mekanizmalarının incelenmesi, yeni nesil genelleştirilebilir algoritmaları sahtecilik tespiti için bilgilendirip geliştirebilir" görüşünü ortaya koyuyorlar.

Fonetik Hataların Yol Açtığı Algı Problemi, Sahte Sesi Ele Veriyor!

Alex Comerford ve George Williams’ın, Saunders ile birlikte gerçekleştirdikleri araştırma, farelerin fonetik algılamalarına dayanıyor. Fonetik kategoriler arasında ayrım yapan çalışmanın eğitimi sonucu, akustik ihlallerine karşı farelerin beyinlerinde oluşan biyolojik reaksiyonu belirleyerek, sahte konuşmayı tespit için tasarlanmış yapay sinir ağları geliştirilebileceği öngörülüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Başka bir deyişle, fareler duydukları kelimeleri anlayamadıkları sürece, insanlara benzer bir anlayış eksikliği ortaya koyduklarından, bunun aslında sahte konuşmayı tespit etmek için bir ikramiye olabileceği değerlendiriliyor. Çünkü fareler, fonetik sorunu olan kelimelerin gerçek anlamını çözmeye odaklanırken, sahtekarın işaretlerini görmezden gelemiyorlar.

Örneğin, derin bir ses dosyası, "g" sesinin olması gereken yerde "b" sesi gibi ince bir hata içerebilir. Örneğin sahte ses "hamburger" siparişi verdiğinde, insan kulağı bu kırmızı alarmı es geçmeye eğilimli olabilir. Çünkü konuşma tarzlarına, aksanlara ve diğer tutarsızlıklara işitsel olarak uyum sağlarken, duyduğumuz cümlelerin anlamını çıkarmak için eğitildik.

Üç araştırmacı, eğitilmiş laboratuvar farelerinin, konuşma seslerini yüzde 80 oranına kadar doğru bir şekilde tanımladıklarını belirtseler de savundukları fikir, tabi ki derin yüzeyleri tanımlamak için bir kemirgen ordusunu eğitmek değil. Bunun yerine, bilim insanları beynin bunu nasıl yaptığını öğrenmek için, farelerin sahte sesleri ayırt ettiklerinde, onların beyin aktivitesini izlemeyi umuyorlar. Daha sonra amaç, onlardan toplanan bilgilerle, yeni sahte tespit algoritmalarını eğitmek.

Sonuç

Geçen iki yüzyılda, insanoğlu bilimin sınırlarını genişletecek keşifler için uzaya odaklanmıştı. Ay'a ayak basmak, Mars'a ulaşmak, yerkürenin kaynaklarını tükettiğimiz güne dair kaçış planları yapmak için, belki önemli ipuçları sağlamıştır. Dünyayı uydularla kuşatıp, yerküreyi gözetim altına alabilmenin de, elbette küresel kazanımları olabilir. Ancak geleceğe yön verecek stratejileri yönetenler, gördüler ki mucizeleri çok uzakta aramaya gerek yok. 

Reklamı Kapat

AI'nin hepimize ispatladığı gibi, beynin sırlarını çözdükçe, pek çok sır kendiliğinden çözülmeye başlıyor. Böylece belki de evren boyut atlayacak, hayat evrim geçirecek. Doğayı vahşice bir iştahla tüketen insan, geliştirdiği daha üstün olma potansiyeline sahip zekanın da şeytanca amaçlarla kullanımına engel olamazsa, geçmişin alışkanlıklarıyla belki yine laboratuvar terbiyesi almış kemirgenlerin beyinlerinden çare umacak.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2021 01:50:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8138

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Mutasyon
Toplumsal Cinsiyet
Spor
Sinir Hücresi
Bitkiler
Stephen Hawking
Koruma
Cinsiyet
Erkek
Bağışıklık Sistemi
İnsanın Evrimi
Astrofotoğrafçılık
Kilometre
Periyodik Tablo
Yavru
Teknoloji
Tehlike
Zeka
Bilimkurgu
Bilişsel
Besin
Sinir
Odontoloji
Doğal
Anne
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et