Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kediler acayip yaratıklardır. Bir bakarsınız, hareket eden herhangi bir şeyin üstüne atlayarak evin içinde koştururlar, sonra bir bakarsınız, atacak olduğunuz şu eski pizza kutusunun içine çömeliyorlardır.

Fakat bir TED-Ed videosuna göre, kedilerin böylesine ürperti tipler olmasının bilimsel bir sebebi var ve bunun hepsi, onların evrimsel tarihiyle ilgili. Bakın, kediler aynı anda hem yalnız yaşayan yırtıcılar, hem de daha büyük etoburların avları olacak şekilde evrimleşmişlerdir ve onların tuhaf alışkanlıkları, bu taktiklerin ikisini de yansıtır.

İlk olarak, saldırıyı ele alalım. TED-Ed için bu bölümü oluşturan Ohio State Üniversitesi'nden veteriner ve kedi uzmanı Tony Buffington'a göre, kedilerimizin ataları, küçük avları avlama yeteneklerini keskinleştirmek için milyonlarca yıl harcamış. Gün boyunca onlar, kertenkeleler ve fareler gibi hayvanları düzenli olarak sinsice izler, üzerine atlar, öldürür ve yerlerdi, bu ayrıca günümüz kedilerinin neden her gün bir büyük tabak yerine ufak, düzenli öğünler yemeyi tercih ettiğini açıklıyor (bütün kedi sahiplerinin bildiği üzere, bu yalnızca kusmasını istemek olur).

Nesilden nesle geçen bu yırtıcılık yetenekleri ayrıca, kedilerin neden evinizin etrafındaki herhangi bir şeyi ve herşeyi tırmalamayı sevdiğini açıklıyor. Hayır, onlar yeni kanepenizden nefret etmiyorlar, onlar sadece pençelerini keskin ve arka tarafları ile bacak kaslarını gergin tutmak istiyorlar, çünkü vahşi doğada, onların atalarını hayatta tutmuş olan şey buydu. Peki ya kitaplığınızın tepesini sevmeleri? Bu, avlanmak için en iyi gözlem noktasıdır. Fakat av içgüdüsü de güçlüdür; işte bu yüzden tüylü şeyiniz, küçük yerlerde saklanmayı sever: çantalar, donlar, kutular, poşetler, yatağın altı. Ayrıca görünüşe göre, salatalıklardan bu yüzden korkuyorlar. Eğer kum kutularını lütfen temiz ve taze tutarsanız, size ayrıca minnettar olacaklardır, çünkü herhangi bir idrar kokusu, büyük korkunç yırtıcıları tam da onların üzerine çekecektir. 

Açık konuşmak gerekirse, meraklı kedi davranışlarının bazılarının ardında bulunan bilimi biliyor olmak, aslında onları daha az acayip veya daha az sevimli yapmıyor. Fakat anlaşılması zor küçük tuhaflarımızın nasıl mücadele ettiğine dair biraz ışık tutuyor ve yıllar boyunca parça pinçik olmuş divan ayaklarını biraz daha fazla anlamamı sağlıyor. Şimdi anladım dostum, hayatta kalmak için pençelerini keskin tutman lazım. Ve kedilerden nefret eden oradaki herkes, köpeklerin "sadece beni sev!" basitliği ile onların daha kolay canlılar olduğuna kanmayın. Ortaya çıktığına göre aslında kucaklanmaktan nefret ediyorlar ve bütün bu zaman boyunca evcil hayvanlarımıza işkence yapıyormuşuz.

Görünen o ki, evlerimizi paylaşmak için gerçekten hayvanlar aleminin en büyük bilmecelerinden bazılarını seçmişiz.


Kaynak: Bu yazı ScienceAlert sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder