Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

James Webb Uzay Teleskobu, Kozmosun İlk Orta-Derin Geniş Alan Fotoğrafını Çekti!

James Webb, Daha Önce Hiç Görülmemiş Yeni Galaksileri Ortaya Çıkardı!

James Webb Uzay Teleskobu, Kozmosun İlk Orta-Derin Geniş Alan Fotoğrafını Çekti! Webb Space Telescope
JWST tarafından çekilen ve daha önce görüntülenmemiş binlerce galaksi içeren orta-derin geniş alan fotoğrafının küçük bir kısmı
2 dakika
18,849
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Geçtiğimiz günlerde NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST); gökyüzünün Kuzey Ekliptik Kutbu olarak bilinen bir bölgesini içeren, kozmosun ilk orta-derin geniş alan görüntülerinden birisini yakaladı. Astronomical Journal'da yayımlanan makaleye eşlik eden fotoğraf, "Yeniden İyonlaşma ve Mercekleme Bilimi için Ekstragalaktik Alanlar" (İng. "Prime Extragalactic Areas for Reionization and Lensing Science" veya kısaca PEARL) programı doğrultusunda kaydedildi.[5]

JWST tarafından çekilen evrenin ilk orta-derin fotoğrafı
JWST tarafından çekilen evrenin ilk orta-derin fotoğrafı
Webb Space Telescope

Fotoğraf, gökyüzünde dolunayın kapladığı alanın %2'sine denk gelen bir kısımdan çekilmiştir ve kadir değeri 29 (çıplak gözle görülebilir parlaklıktan 1 milyar kat daha sönük) olan galaksiler görülebilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Fotoğraf, JWST'nin "Yakın Kızılötesi Kamera" (İng. "Near-Infrared Camera" veya kısaca NIRCam) aygıtı tarafından yakalanan ve Hubble Uzay Teleskobu'ndan gelen üç morötesi ve görünür ışık rengiyle zenginleştirilmiş sekiz farklı yakın kızılötesi ışık renginden oluşmaktadır. Görüntü, Hubble Uzay Teleskobu ve en büyük yer tabanlı teleskoplarla bile daha önce görülemeyen binlerce galaksiyi ve Samanyolu'nda yer alan bazı yıldızların keskin ayrıntılarını içermektedir.

Fotoğrafta görülebilen en sönük ve en kırmızı nesneler, Büyük Patlama'dan sadece birkaç yüz milyon yıl sonrasında var olan uzak galaksilerdir. Görüntülerde muazzam kütlelere sahip galaksi kümelerinin yarattığı kütleçekimsel mercekleme etkisi de görülebilmektedir. Arizona Eyalet Üniversitesi'nde PEARLS baş araştırmacısı Prof. Rogier Windhorst, kaydedilen veriler hakkında şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Yirmi yılı aşkın bir süredir, bilim programımızı hazırlamak için büyük bir uluslararası bilim insanı ekibiyle çalıştım. Webb'in görüntüleri gerçekten olağanüstü, gerçekten en çılgın hayallerimin bile ötesindeler; çok zayıf, kızılötesi sınırlarında parlayan galaksilerin sayılarını ve ürettikleri toplam ışık miktarlarını ölçmeme olanak tanıyorlar.

NIRCam'den gelen görüntüler ile "Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf" (İng. "Near-Infrared Imager and Slitless Spectrograph" veya kısaca NIRISS) aygıtından gelen spektroskobik veriler birleştirilerek mesafelerin daha doğru tahmin edilebilebilmesini sağlayan spektral emisyon çizgilerine sahip soluk nesnelerin aranması mümkün olacak. Arizona Eyalet Üniversitesi'nde PEARLS yardımcı araştırmacısı Rolf Jansen, şunları söyledi:

İlk görüntüler beni çok şaşırttı. Kuzey Ekliptik Kutbu yakınlarındaki bu alanı seçtiğimde, bunun uzak galaksilerden oluşan böylesine bir hazine sunacağını ve galaksilerin bir araya gelip büyüdüğü süreçler hakkında doğrudan ipuçlar elde edeceğimizi bilmiyordum.

Yine Arizona Eyalet Üniversitesi'nde PEARLS araştırmacılarından birisi olan Seth Cohen, elde edilen ayrıntılı veriler hakkındaki şaşkınlığını dile getirdi:

Yeni Webb görüntülerindeki tüm nesnelerin parlaklıklarını bulmak ve doğru bir şekilde ölçmek, ön plandaki yıldızları uzak galaksilerden ayırmak için kullandığımız araçları tasarlamak adına uzun yıllarımı harcadım. Teleskobun performansı, özellikle en kısa yakın kızılötesi dalga boylarında, tüm beklentilerimi aştı ve beklenmedik keşiflere de izin verdi.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
53
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 14
 • Muhteşem! 10
 • İnanılmaz 9
 • Güldürdü 3
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • T. Cesari. Webb Glimpses Field Of Extragalactic Pearls, Studded With Galactic Diamonds – James Webb Space Telescope. (14 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2022. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
 • S. X. Staff. Webb Glimpses Field Of Extragalactic Pearls, Studded With Galactic Diamonds. (14 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2022. Alındığı Yer: Phys | Arşiv Bağlantısı
 • K. Baptista. Webb Telescope Pearls Project Unveils Exquisite Views Of Distant Galaxies. (14 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2022. Alındığı Yer: ASU News | Arşiv Bağlantısı
 • A. Jones. James Webb Space Telescope Spots Faint Galaxy 'Pearls' In Stunning New View. (15 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2022. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. A. Windhorst, et al. (2022). Jwst Pearls. Prime Extragalactic Areas For Reionization And Lensing Science: Project Overview And First Results. The Astronomical Journal, sf: 13. doi: 10.3847/1538-3881/aca163. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 16:44:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13621

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hücreler
Makina Mühendisliği
Analiz
Sars-Cov-2
Hastalık Yayılımı
Şempanzeler
Kanser
Makina
Mantar
Hidrojen
Parazit
Doğa
Enerji
Wuhan Koronavirüsü
Beslenme Biçimi
Kurt
Manyetik
Gün
Cinsellik Araştırmaları
2019-Ncov
Kuyruk
Kuantum Fiziği
Kanat
Zooloji
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. B. Evren, et al. James Webb Uzay Teleskobu, Kozmosun İlk Orta-Derin Geniş Alan Fotoğrafını Çekti!. (17 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13621
Evren, S. B., Bakırcı, Ç. M. (2022, December 17). James Webb Uzay Teleskobu, Kozmosun İlk Orta-Derin Geniş Alan Fotoğrafını Çekti!. Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13621
S. B. Evren, et al. “James Webb Uzay Teleskobu, Kozmosun İlk Orta-Derin Geniş Alan Fotoğrafını Çekti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Dec. 2022, https://evrimagaci.org/s/13621.
Evren, Sadık Berk. Bakırcı, Çağrı Mert. “James Webb Uzay Teleskobu, Kozmosun İlk Orta-Derin Geniş Alan Fotoğrafını Çekti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/13621.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close