Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

James Webb, Ötegezegende Yaşam Arıyor, Ancak Muhtemelen Henüz Bulamadı!

James Webb, Ötegezegende Yaşam Arıyor, Ancak Muhtemelen Henüz Bulamadı! Eurekalert
2 dakika
1,376
Tüm Reklamları Kapat

James Webb Uzay Teleskobu'nun uzak bir gezegende yaşam belirtileri bulduğuna dair son haberler anlaşılabilir bir şekilde heyecan yarattı. Yeni bir çalışma bu bulguya meydan okuyor.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan ve Astrophysical Journal Letters'da yayınlanan bir çalışma Dünya dışı yaşam meraklıları için bir hayal kırıklığı yaratmış olabilir, ancak yakın gelecekteki keşif olasılığını göz ardı etmiyor.[1]

2023’te K2-18b gezegeninin atmosferinde yaşamı mümkün kılacak çeşitli koşullara sahip olduğu düşünülen biyoimzalı bir gaza dair raporlar vardı. Birçok ötegezegen sıcaklıkları, atmosferleri ve iklimleri göz önüne alındıkça Dünya ile kolayca kıyaslanamaz. Bu durum, o gezegenin Dünya tipi yaşama sahip olma ihtimalini azaltır. Ancak K2-18b biraz daha farklı olabilir. UCR proje bilimcisi ve makalenin yazarı Shang-Min Tsa şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu gezegen neredeyse Dünya ile aynı miktarda güneş radyasyonu alıyor. Eğer atmosfer göz ardı edilirse K2-18b Dünya'nınkine yakın bir sıcaklığa sahiptir, bu da yaşam bulmak için ideal bir durumdur.

K2-18b'nin atmosferi bizim nitrojen bazlı atmosferimizin aksine ağırlıklı olarak hidrojenden oluşuyor. Ancak K2-18b'nin Dünya gibi su okyanuslarına sahip olduğuna dair spekülasyonlar vardı. Bu da K2-18b'yi hidrojen atmosferi ve su okyanuslarının bir kombinasyonu anlamına gelen potansiyel bir "Hycean" dünyası yapıyor.

Geçen yıl Cambridge’den bir ekip James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanarak K2-18b'nin atmosferinde yaşam belirtilerine işaret edebilecek diğer elementler ile birlikte metan ve karbondioksit tespit etti. Tsai şöyle anlatıyor:

Yaşam arayışı açısından pastanın üzerindeki krema, geçen yıl bu araştırmacıların bu gezegenin atmosferinde, Dünya'daki okyanus fitoplanktonları tarafından üretilen dimetil sülfürün geçici olarak tespit edildiğini bildirmeleriydi. Dimetil sülfür, gezegenimizde havadaki sülfürün ana kaynağıdır ve bulut oluşumunda rol oynayabilir.

Teleskop verileri yetersiz olduğu için araştırmacılar, Dünya'dan yaklaşık 120 ışık yılı uzaklıkta olan K2-18b'de tespit edilebilir seviyelerde yeterli dimetil sülfit birikip birikemeyeceğini anlamak istediler. Bu kadar uzaktaki herhangi bir gezegende olduğu gibi, atmosferik kimyasalların fiziksel örneklerini elde etmek imkansızdır. Tsai, şöyle devam ediyor:

Webb teleskobundan gelen dimetil sülfit sinyali çok güçlü değildi ve verileri analiz ederken yalnızca belirli şekillerde ortaya çıktı. dimetil sülfit hakkında bir ipucu gibi görünen şeyden emin olup olamayacağımızı bilmek istedik.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, dimetil sülfitin fizik ve kimyasının yanı sıra hidrojen bazlı atmosferi de hesaba katan bilgisayar modellerine dayanarak verilerin dimetil sülfitin varlığını göstermesinin olası olmadığını belirtiyor. Sinyal metan ile büyük ölçüde örtüştüğü ancak dimetil Sülfiti metandan ayırmanın aletin kapasitesinin ötesinde olduğu düşünülse araştırmacılar dimetil sülfiti tespit edilebilir seviyelerde birikmesinin mümkün olduğuna inanıyor. Bunun gerçekleşmesi için plankton ya da başka bir yaşam formunun Dünya'da bulunandan 20 kat daha fazla dimetil sülfit üretmesi gerekir. Çalışmanın kıdemli yazarlarından UCR astrobiyoloğu Eddie Schwieterman şöyle yorumluyor:

Bir ötegezegendeki en iyi biyoimzalar, bugün Dünya'da en bol bulduklarımızdan önemli ölçüde farklı olabilir. Hidrojen açısından zengin bir atmosfere sahip bir gezegende, Dünya'da olduğu gibi bitkiler ve bakteriler tarafından üretilen oksijen yerine yaşam tarafından üretilen dimetil sülfit bulma olasılığımız daha yüksek olabilir.

Tsai son olarak motivasyonları şu sözlerle anlatıyor:

Neden evreni yaşam belirtileri için araştırmaya devam ediyoruz? Gece Joshua Tree'de kamp yaptığınızı ve bir ses duyduğunuzu düşünün. İçgüdünüz orada ne olduğunu görmek için bir ışık yakmaktır. Biz de bir bakıma bunu yapıyoruz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 19:48:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17528

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. James Webb, Ötegezegende Yaşam Arıyor, Ancak Muhtemelen Henüz Bulamadı!. (7 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17528
Derin, U. (2024, May 07). James Webb, Ötegezegende Yaşam Arıyor, Ancak Muhtemelen Henüz Bulamadı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17528
U. Derin. “James Webb, Ötegezegende Yaşam Arıyor, Ancak Muhtemelen Henüz Bulamadı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 07 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17528.
Derin, Ufuk. “James Webb, Ötegezegende Yaşam Arıyor, Ancak Muhtemelen Henüz Bulamadı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 07, 2024. https://evrimagaci.org/s/17528.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close