Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz!

Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz! Centre for Computational Astrophysics
3 dakika
10,421
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Size keşfetmeniz için "bütün dünyayı" veren bilgisayar oyunlarını unutun. Dünyanın farklı farklı yerlerinden insanlardan oluşan bir araştırmacı ekip, Uchuu adında devasa bir sanal evren oluşturdu ve bu evreni buluta aktararak, isteyen herkese ücretsiz bir şekilde ulaşılabilir hale getirdi!

"Evren" (Jap: "Uchuu") adı verilen bu simülasyon, şu ana kadar yapılmış en büyük ve en gerçekçi evren simülasyonu (2014 yılında bir diğer hiper-gerçekçi simülasyonu size tanıtmıştık). Uchuu simülasyonu eşi benzeri görülmemiş bir şekilde 9.63 milyar ışık yılı çapında, 2.1 trilyon tane parçacıktan oluşuyor. Karşılaştıracak olursak bu, Dünya ile gözlemlenmiş en uzak galaksiler arasındaki mesafenin yaklaşık dörtte üçü! Uchuu, evrenin evrimini bugüne kadar hayali bile edilememiş boyutlarda ve detayla açığa çıkarabiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Şekil 1: Uchuu’dan alınmış bir ekran görüntüsünde kara maddenin dağılımı görülüyor. Bu görseller simülasyonda oluşan en büyük galaksi kümesinin etrafındaki kara madde halo’sunu farklı ölçeklerde gösteriyor.
Şekil 1: Uchuu’dan alınmış bir ekran görüntüsünde kara maddenin dağılımı görülüyor. Bu görseller simülasyonda oluşan en büyük galaksi kümesinin etrafındaki kara madde halo’sunu farklı ölçeklerde gösteriyor.
Tomoaki Ishiyama

Uchuu, sadece galaksilerin oluşumunu değil bütün evrenin kaderini belirleyen büyük ölçekli yapılarından olan gizemli karanlık madde halolarına (gökada aylası) odaklanıyor. Bu yapıların büyüklüğü en büyük galaksi kümelerinden en küçük galaksilere kadar değişebiliyor.

Ne kadar heyecan verici olsa da yıldızlar ve gezegenler kendilerine has farklılıkları olacak şekilde özelleştirilmedikleri için Uchuu’da uzaylı medeniyetlerle, değişik yaşam formlarıyla karşılaşmayı maalesef beklememek gerek. Uchuu'yu rakiplerinin, diğer sanal evrenlerin önüne çıkaran özelliği ise Uchuu'nun zamansal büyüklüğü. Uchuu; maddenin evrimini evrenin Büyük Patlama’dan günümüze kadar olan 13.8 milyar yıllık tarihi boyunca simüle edebiliyor. Bu süre, Dünya’da ilk defa hayvanların denizlerden karaya çıkışından beri geçen sürenin 30 katından fazlası!

Tüm Reklamları Kapat

Uchuu’yu evrenin büyük ölçekli yapılarını çalışmak için kullanan, IAA-CSIC (Endülüs Astrofizik Enstitüsü) doktora öğrencisi Julia F. Ereza bu geniş zaman kapasitesinin önemini şöyle anlatıyor:

Uchuu adeta bir zaman makinesi gibi: Zamanda ileri, geri gidip istediğimiz an zamanı durdurabiliyoruz. İstersek sadece bir galaksiye odaklanıp istersek bütün bir galaksi kümesine genişçe bakabiliyor; evrenin ilk günlerinden günümüze kadar, evrenin her anında ve her yerinde neler olup bittiğini görebiliyoruz - ki bunlar Uchuu’yu kozmosu anlamak için vazgeçilmez bir araç kılıyor.

Uchuu; Japonya, İspanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Şile, Fransa ve İtalya’dan gelen araştırmacılardan oluşan uluslararası bir araştırmacı ekip tarafından ATERUI II (astronomiye tahsis edilmiş dünyanın en güçlü süperbilgisayarı) kullanılarak oluşturuldu. Bu kadar güçlü bilgisayarlarının olmasına rağmen yine de Uchuu'yu çalıştırmak 1 senelerini aldı. Uchuu’nun kodunu geliştiren ekipten olan, Chiba Üniversitesi’nden Doçent Doktor Tomoaki Ishiyama bu süreci söyle açıklıyor:

Uchuu’yu çalıştırmak için her ay sadece 48 saat kullanılabilen 40.200 işlemcinin (CPU çekirdeği) hepsi kullanıldı. Yirmi milyon saat süperbilgisayar saati harcandı ve 12 megapiksellik bir telefonun çektiği toplam 894,784,853 tane resimle eşdeğer boyutta 3 Petabyte veri üretildi.

Bu muazzam boyuttaki veriyi indirme süresini ise dert etmenize hiç ama hiç gerek yok. Çünkü araştırmacılar, kara madde halolarının (gökada aylası) ve evrimlerinin verilerini yüksek performanslı bilgisayar teknikleri kullanarak 100 terabyte’lık bir veri kataloğuna sıkıştırmayı başardı. Bu kataloğa erişim ise Endülüs Astrofizik Enstitüsü, RedIRIS grubu, ve Galiçya Süperbilgisayar Merkzezi’nde bulunan skun6 altyapısı sayesinde herkese açık şekilde bulut üzerinden rahatlıkla sağlanabiliyor. Araştırmanın devamında yayınlanacak bulgularda ise sanal galaksi katalogları ve kütleçekimsel merceklenme haritaları yer alacağı açıklanan bilgiler arasında.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Şekil 2:Simülasyon tarafından öngörülen, belirli kütlelerdeki halo sayılarının zaman evrim grafiği. Yatay eksen, haloların kütlelerini; her daireden ve üçgenden çıkan yatay çizgiler ise halonun kütle aralığını belirtiyor. Dikey eksen, simülasyonda o kütlede bulunan halo sayısını; grafiğin üstündeki gradyan barlar ise o sütünda bulunan halolarla aynı kütledeki belirli uzay cisimlerini gösteriyor. Uchuu simülasyonu, bizim galaksimizin halosunun kütlesine yakın sayısız halonun 13 milyar yıl önce çoktan oluşmuş olduğunu öngörüyor. Kaynak: Tomoaki Ishiyama.
Şekil 2:Simülasyon tarafından öngörülen, belirli kütlelerdeki halo sayılarının zaman evrim grafiği. Yatay eksen, haloların kütlelerini; her daireden ve üçgenden çıkan yatay çizgiler ise halonun kütle aralığını belirtiyor. Dikey eksen, simülasyonda o kütlede bulunan halo sayısını; grafiğin üstündeki gradyan barlar ise o sütünda bulunan halolarla aynı kütledeki belirli uzay cisimlerini gösteriyor. Uchuu simülasyonu, bizim galaksimizin halosunun kütlesine yakın sayısız halonun 13 milyar yıl önce çoktan oluşmuş olduğunu öngörüyor. Kaynak: Tomoaki Ishiyama.
Tomoaki Ishiyama

Uchuu'dan gelen Büyük Veri (Big Data) bilimsel verileri, astronomların ilerideki yıllarda Subaru Teleskopu ve ESA Öklid (Euclid) uzay görevinden gelmesi beklenen verileri nasıl yorumlayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak.

Araştırma sonuçları Tomoaki Ishiyama ve diğerleri tarafından Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayımlanmıştır.[1]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • İnanılmaz 12
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 9
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • Umut Verici! 3
 • Korkutucu! 2
 • Güldürdü 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2023 18:07:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10975

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Sosyal Medya
Parçacık
Evrim Ağacı Duyurusu
Renk
Doku
Vejetaryen
Ses
İnsanlık
Argüman
Bakteri
Örümcek
Siyah
Sanat
Ateş
Çocuklar İçin Bilim
Oksijen
Karanlık Madde
Çeviri
Çevre
Uçma
Biliş
Çin
Bebek Doğumu
Kadın Sağlığı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Avcı, et al. Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz!. (17 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10975
Avcı, E., Bakırcı, Ç. M. (2021, September 17). Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz!. Evrim Ağacı. Retrieved December 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10975
E. Avcı, et al. “Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Sep. 2021, https://evrimagaci.org/s/10975.
Avcı, Engincan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 17, 2021. https://evrimagaci.org/s/10975.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close