Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz!

Uchuu Evren Simülasyonu: Bugüne Kadar Geliştirilmiş En Büyük Evren Simülasyonu ile Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabilirsiniz! Centre for Computational Astrophysics
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
6,680 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Size keşfetmeniz için "bütün dünyayı" veren bilgisayar oyunlarını unutun. Dünyanın farklı farklı yerlerinden insanlardan oluşan bir araştırmacı ekip, Uchuu adında devasa bir sanal evren oluşturdu ve bu evreni buluta aktararak, isteyen herkese ücretsiz bir şekilde ulaşılabilir hale getirdi!

"Evren" (Jap: "Uchuu") adı verilen bu simülasyon, şu ana kadar yapılmış en büyük ve en gerçekçi evren simülasyonu (2014 yılında bir diğer hiper-gerçekçi simülasyonu size tanıtmıştık). Uchuu simülasyonu eşi benzeri görülmemiş bir şekilde 9.63 milyar ışık yılı çapında, 2.1 trilyon tane parçacıktan oluşuyor. Karşılaştıracak olursak bu, Dünya ile gözlemlenmiş en uzak galaksiler arasındaki mesafenin yaklaşık dörtte üçü! Uchuu, evrenin evrimini bugüne kadar hayali bile edilememiş boyutlarda ve detayla açığa çıkarabiliyor.

Şekil 1: Uchuu’dan alınmış bir ekran görüntüsünde kara maddenin dağılımı görülüyor. Bu görseller simülasyonda oluşan en büyük galaksi kümesinin etrafındaki kara madde halo’sunu farklı ölçeklerde gösteriyor.
Şekil 1: Uchuu’dan alınmış bir ekran görüntüsünde kara maddenin dağılımı görülüyor. Bu görseller simülasyonda oluşan en büyük galaksi kümesinin etrafındaki kara madde halo’sunu farklı ölçeklerde gösteriyor.
Tomoaki Ishiyama

Uchuu, sadece galaksilerin oluşumunu değil bütün evrenin kaderini belirleyen büyük ölçekli yapılarından olan gizemli karanlık madde halolarına (gökada aylası) odaklanıyor. Bu yapıların büyüklüğü en büyük galaksi kümelerinden en küçük galaksilere kadar değişebiliyor.

Reklamı Kapat

Ne kadar heyecan verici olsa da yıldızlar ve gezegenler kendilerine has farklılıkları olacak şekilde özelleştirilmedikleri için Uchuu’da uzaylı medeniyetlerle, değişik yaşam formlarıyla karşılaşmayı maalesef beklememek gerek. Uchuu'yu rakiplerinin, diğer sanal evrenlerin önüne çıkaran özelliği ise Uchuu'nun zamansal büyüklüğü. Uchuu; maddenin evrimini evrenin Büyük Patlama’dan günümüze kadar olan 13.8 milyar yıllık tarihi boyunca simüle edebiliyor. Bu süre, Dünya’da ilk defa hayvanların denizlerden karaya çıkışından beri geçen sürenin 30 katından fazlası!

Uchuu’yu evrenin büyük ölçekli yapılarını çalışmak için kullanan, IAA-CSIC (Endülüs Astrofizik Enstitüsü) doktora öğrencisi Julia F. Ereza bu geniş zaman kapasitesinin önemini şöyle anlatıyor:

Uchuu adeta bir zaman makinesi gibi: Zamanda ileri, geri gidip istediğimiz an zamanı durdurabiliyoruz. İstersek sadece bir galaksiye odaklanıp istersek bütün bir galaksi kümesine genişçe bakabiliyor; evrenin ilk günlerinden günümüze kadar, evrenin her anında ve her yerinde neler olup bittiğini görebiliyoruz - ki bunlar Uchuu’yu kozmosu anlamak için vazgeçilmez bir araç kılıyor.

Uchuu; Japonya, İspanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Şile, Fransa ve İtalya’dan gelen araştırmacılardan oluşan uluslararası bir araştırmacı ekip tarafından ATERUI II (astronomiye tahsis edilmiş dünyanın en güçlü süperbilgisayarı) kullanılarak oluşturuldu. Bu kadar güçlü bilgisayarlarının olmasına rağmen yine de Uchuu'yu çalıştırmak 1 senelerini aldı. Uchuu’nun kodunu geliştiren ekipten olan, Chiba Üniversitesi’nden Doçent Doktor Tomoaki Ishiyama bu süreci söyle açıklıyor:

Uchuu’yu çalıştırmak için her ay sadece 48 saat kullanılabilen 40.200 işlemcinin (CPU çekirdeği) hepsi kullanıldı. Yirmi milyon saat süperbilgisayar saati harcandı ve 12 megapiksellik bir telefonun çektiği toplam 894,784,853 tane resimle eşdeğer boyutta 3 Petabyte veri üretildi.

Bu muazzam boyuttaki veriyi indirme süresini ise dert etmenize hiç ama hiç gerek yok. Çünkü araştırmacılar, kara madde halolarının (gökada aylası) ve evrimlerinin verilerini yüksek performanslı bilgisayar teknikleri kullanarak 100 terabyte’lık bir veri kataloğuna sıkıştırmayı başardı. Bu kataloğa erişim ise Endülüs Astrofizik Enstitüsü, RedIRIS grubu, ve Galiçya Süperbilgisayar Merkzezi’nde bulunan skun6 altyapısı sayesinde herkese açık şekilde bulut üzerinden rahatlıkla sağlanabiliyor. Araştırmanın devamında yayınlanacak bulgularda ise sanal galaksi katalogları ve kütleçekimsel merceklenme haritaları yer alacağı açıklanan bilgiler arasında.

Şekil 2:Simülasyon tarafından öngörülen, belirli kütlelerdeki halo sayılarının zaman evrim grafiği. Yatay eksen, haloların kütlelerini; her daireden ve üçgenden çıkan yatay çizgiler ise halonun kütle aralığını belirtiyor. Dikey eksen, simülasyonda o kütlede bulunan halo sayısını; grafiğin üstündeki gradyan barlar ise o sütünda bulunan halolarla aynı kütledeki belirli uzay cisimlerini gösteriyor. Uchuu simülasyonu, bizim galaksimizin halosunun kütlesine yakın sayısız halonun 13 milyar yıl önce çoktan oluşmuş olduğunu öngörüyor. Kaynak: Tomoaki Ishiyama.
Şekil 2:Simülasyon tarafından öngörülen, belirli kütlelerdeki halo sayılarının zaman evrim grafiği. Yatay eksen, haloların kütlelerini; her daireden ve üçgenden çıkan yatay çizgiler ise halonun kütle aralığını belirtiyor. Dikey eksen, simülasyonda o kütlede bulunan halo sayısını; grafiğin üstündeki gradyan barlar ise o sütünda bulunan halolarla aynı kütledeki belirli uzay cisimlerini gösteriyor. Uchuu simülasyonu, bizim galaksimizin halosunun kütlesine yakın sayısız halonun 13 milyar yıl önce çoktan oluşmuş olduğunu öngörüyor. Kaynak: Tomoaki Ishiyama.
Tomoaki Ishiyama

Uchuu'dan gelen Büyük Veri (Big Data) bilimsel verileri, astronomların ilerideki yıllarda Subaru Teleskopu ve ESA Öklid (Euclid) uzay görevinden gelmesi beklenen verileri nasıl yorumlayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırma sonuçları Tomoaki Ishiyama ve diğerleri tarafından Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayımlanmıştır.[1]

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • İnanılmaz 6
 • Bilim Budur! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 3
 • Korkutucu! 2
 • Güldürdü 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/10/2021 10:17:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10975

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
İnsan Türü
Beyaz
Evren
Zooloji
Adaptasyon
Mühendislik
Nöron Hücresi
İnsanlık
Görüş
Onkoloji
Renk
Safsata
Retrovirüs
Kanat
Ekoloji
Uçuş
Yapay Zeka
Kadın Doğum
Kedi
Hayvanlar Alemi
Nöron
Sağlık Bakanlığı
Biyokimya
Tespit
Yiyecek
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın