Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tatil, kanepeye serilmek ve kendinizi iyi bir filmin içinde kaybetmek için muhteşem bir zaman.

Ve eğer eğlendirici ve güzel olup aynı zamanda size bilgi katacak bir şey arıyorsanız, inanılmaz çeşitlilikte bilim ve doğa odaklı belgeseller bulunuyor.

Sizi gezegenin güzelliği ile büyüleyecek olan ilgi çekici belgeseller bulabilirsiniz, gıdaların tabağınıza kadar nasıl geldiğinin detaylarını araştırabilirsiniz veya gezegen genelindeki okyanuslarda bulunan gizemli ve yabancı dünyayı keşfe çıkabilirsiniz.

Fakat bütün bu seçimlerin olumsuz bir tarafı var: Seçecek bir sürü şey olması. Bu yüzden bunu daha kolay hale getirmek amacıyla, meslektaşlarımızdan en sevdikleri belgesellerden bazılarını seçmelerini istedik.

İşte, belirli bir sıraya konmamış şekliyle en beğendiklerimiz:

 

Cooked (2016)

Konusu: Gazeteci ve gıda uzmanı olan Michael Pollan, bu dört bölümlük belgesel dizisinde, besinlerin ve onların hazırlanışının evrimsel tarihini, dört adet temel elementin -ateş, su, hava ve toprağın- merceği üzerinden araştırıyor.

Neden izlemelisiniz?: Günümüzde insanlar gitgide daha az yemek pişiriyorlar ve sağlıksız, işlenmiş, pahalı ve hazır gıdalara daha fazla bel bağlıyorlar. Pollan, yemek ve onu hazırlamanın keyfi arasında anlamlı bir bağlantı oluşturarak seyircileri mutfağa geri döndürmeyi hedefliyor. [İzlemek için tıklayın]

Netflix

 

Blackfish (2013)

Konusu: Bu film, Florida, Orlando'daki SeaWorld'de esaret altındaki bir katil balina olan Tilikum'un hikayesi üzerinden, deniz parkı endüstrisindeki suistimalleri vurguluyor. Tilikum, parkta yaşarken üç insanı öldürdü veya onların ölümüne yol açtı.

Neden izlemelisiniz?: Bu belgesel, şok edici görüntüler ve duygusal görüşmeler üzerinden vahşi hayvanları esaret altında tutmanın sorunlarını görmenizi sağlayarak çok zeki olan hayvanları eğlence olarak kullanırken yaşanan muhtemel hayvan zulmünü ve suistimallerini vurguluyor. Deniz parkları, hayvanları genelde sağlık ve esenlikleri pahasına esaret altında tutarak milyarlarca dolar kazanıyorlar. Bu belgesel, SeaWorld Parkı'nı abartılı katil balina gösterilerini sonlandırmaya ikna etmede büyük bir paya sahipti. [İzlemek için tıklayın]

YouTube

 

Particle Fever (Parçacık Ateşi) (2013)

Konusu: Bu belgesel, tarihteki en büyük ve en pahalı deneylerden biri (Avrupa'daki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın çalıştırılmasıyla Büyük Patlama'dan arta kalan koşulları yeniden canlandırma deneyi) için altı bilim insanını hazırlık yaparken takip ediyor. Hedefleri, evrenin ve maddenin kökenlerindeki gizemleri ortaya çıkarmak.

Neden izlemelisiniz?: Fizik, genelde korkutucu şekilde yoğun bir alan olarak düşünülür, fakat Particle Fever belgeseli, beyninizi iflas ettirmeden fiziğe doğru bir pencere açıyor. Bu film, pek çok fizikçinin evreni anlamakta kilit nokta olduğunu düşündüğü ünlü Higgs bozonu parçacığının keşfini belgeliyor. Film, parçacık fiziğinin karmaşıklıklarıyla batağa gömülmek yerine, daha çok bu keşifteki insanlık dramı üzerine ve bunun çevremizdeki dünyayı algılayışımızı nasıl değiştirebileceğine odaklanıyor. [İzlemek için tıklayın]

Google

 

Dünya Gezegeni (Planet Earth, Planet Earth 2) (2006, 2016)

Konusu: Dünyanın nefes kesen doğa harikalarının (okyanusların, çöllerin, buz dağlarının ve dahasının) inanılmaz videolarını sunan bu göz kamaştırıcı ve yüksek çözünürlüklü belgesel dizisini David Attenborough anlatıyor.

Neden izlemelisiniz?: Yapımcı ve yönetmen Sam Rega şöyle söylüyor: "Planet Earth, HDTV'nin icat edilme sebebidir. Şimdiye kadarki en hayran bırakıcı görsellerin bazılarına sahiptir. Ayrıca, bu görüntüleri elde etmek için ne kadar çok uğraştıklarını, örneğin sürekli kamuflaj içinde günlerce kamp yaptıklarını öğrendiğinizde, bunun arkasındaki insanları çok takdir ediyorsunuz. Onlar size gerçekten eşsiz bir deneyim sunmak istiyorlar.

Doğayı hiç böyle görmemiştiniz. Çekmesi beş yıl (ikinci sezonu ise 10 yıl) süren yüksek çözünürlüklü görüntülere sahip Planet Earth belgeselinin, doğa belgesellerinin yapılış şeklini daha iyi bir yönde değiştirdiğini iddia ediyorum."

Bu, dünyanın dört bir yanındaki inanılmaz farklı ortamlara sahip bölgelere yapılan bir yolculuk. Her bölüm, daha önce hiç görmediğiniz şeyleri gösteriyor: gözsüz canlıların yaşadığı mağaralar, yaşam kaynayan ormanlar ve üzerimizde yükselen dağlar. [Planet Earth 1'i İzlemek için tıklayın] [Planet Earth 2'yi İzlemek için tıklayın]

BBC Video

 

Blue Planet I ve Blue Planet II (Mavi Gezegen) (2001)

Konusu: Olumlu eleştiriler alan bu dizi, dünya okyanuslarının gizemli derinliklerine dalış yaparak, onların barındırdığı büyük küçük tüm canlıları incelemek amacıyla çeşitli kıyılara ve kutuplara yolculuk ediyor. Belgesel film yapımcılığındaki en ünlü seslerden biri olan David Attenborough tarafından seslendiriliyor.

Neden izlemelisiniz?: Bu izlenmesi gereken bir belgesel, çünkü gezegenimiz sularla kaplı halde ve okyanusların içinde, başka dünyadanmış gibi görünen gizemler ve yabancı canlılar bulunuyor.

Keşfetmeniz gereken sıradaki şey, bu inanılmaz ortamları görmek ve David Attenborough'un size narin ve renkli mercan kayalıklarını, okyanusun derinliklerinin karanlık uçurumlarını ve açık denizdeki güçlü canlıların yaşamlarını anlatışını dinlemektir. [Blue Planet I'i İzlemek için tıklayın] [Blue Planet II'yi İzlemek için tıklayın]

BBC

 

Good Eats (Doğru Yiyecekler) (2011)

Konusu: Şef Alton Brown, sadece kameranın önünde yemek yapmakla tatmin olmuyor. Mutfakta yaptığımız şeyleri nasıl ve niçin yaptığımızı yaratıcı şekilde araştırıyor ve doğru kesim yönteminden klasik yemek takımlarını hazırlamaya kadar herşeyin bilimi ve tarihçesinde sizi (gülünç bir yetenekle) adım adım gezdiriyor.

Neden izlemelisiniz?: "Brown'ı, yapmacık esprileri nedeniyle, listeden çıkarmak çok cazip gelse de yine de ona bir şans verin: Good Eats, şüphesiz şimdiye kadar yapılmış olan en öğretici yemek programı. Mutfakta yaptığınız bir şeyin sebebini anlamak, ayrıca zaman kazanmak, bazı adımları atlamak, içeriklerin yerine başkasını kullanmak vs. için yararlanabileceğiniz dahiyane püf noktalarını öğrenmek gibisi yoktur. Brown'ın programı ayrıca temel konular üzerine titiz bir şekilde odaklanıyor. Yumurtaları Hollandez sosu yapmak amacıyla aceleyle çırpmak için sabırsızlanıyoruz, fakat yemek yaparken korkunç aksiliklere yol açan şey çoğunlukla doğru yöntemi bilmemektir." diyor Dave Mosher, bilim ve teknoloji muhabiri. [İzlemek için tıklayın]

Food Network

Bigger, Stronger, Faster (2008)

Konusu: Bu belgesel sizi, spordaki verim artıran ilaçların tuhaf fakat yaygın olan dünyasına çekiyor. Vücut geliştirenler, doktorlar, koçlar ve siyasetçiler ile yapılan görüşmeler üzerinden, kazanmak için ne gerekiyorsa yapma saplantısına dair o samimi hissi görüyorsunuz.

Neden izlemelisiniz?: Christopher Bell'in steroid kullanımı hakkındaki belgeseli, kendisine ve iki erkek kardeşine odaklanıyor fakat aslında bu belgesel, "daha iyi" olmanın veya bilimle güçlendirilmiş bir insan olmanın ne anlama geldiği hakkında ve en iyi olmanın en büyük, en güçlü, en hızlı olmak anlamına geldiği o psikolojik saplantının felsefi olarak değerlendirildiği bir belgesel.

Yaygın şekilde kullanılan verim artırıcı ilaçların fiziksel ve zihinsel etkilerini bilimsel olarak görüyorsunuz. Aynı zamanda, daha iyi bir sporcu olmak için teknoloji ve bilimi kullanmanın ne anlama geldiğini düşünüyorsunuz. Peki, neyin adil olduğuna nasıl karar vereceğiz? [İzlemek için tıklayın]

BSF Film

Yaşam (Life) (2009)

Konusu: Bu 11 bölümlük İngiliz dizisi, dünyadaki her tür doğal ortamda ve her kıtada çekildi ve dört yıldan uzun sürede yapıldı. Dizi, hem bitkilerin hem de hayvanların hayatta kalmak için uyum sağladığı en olağandışı ve tuhaf davranışlardan bazılarını kayda geçiriyor.

Neden izlemelisiniz?: "Her bölüm eşsiz, fakat, şempanzelerin araçlarını PAYLAŞTIĞI zaman olduğu gibi, hepsinde de "vay be" dedirten anlar bulunuyor. Bu ayrıca, onların nasıl paylaşacaklarını bildiklerini gösteriyor ve sizi, hayvanlardan çok da farklı olmadığımız konusunda düşündürüyor. Genel olarak dizinin ana fikri, yaşamın, canlıların hayatta kalabildiği her duruma uyum sağladığı çılgın bir düzen olması." - Steve Kovach, kıdemli muhabir. [İzlemek için tıklayın]

BBC

Fed up (2014)

Konusu: Gıda endüstrisini soruşturuyor ve işlenmiş gıdaların (özellikle şekerli olan) obezite gibi ölümcül hastalıklara nasıl yol açtığına ilk elden bir bakış atıyor.

Neden izlemelisiniz?: "Obezite, özellikle irade gücü meselesi olarak düşünülür. Kasten iyi beslenerek kaçındığınız ve egzersiz ile savuşturduğunuz bir şeydir. Fed Up, büyük şirketlerin yoğun lobicilik faaliyetleri ile federal hükümeti her şeye şeker koymaya ikna ettiğini öne sürüyor ... Çocukların, harekete geçmek isteseler bile, şansları yok." - Chris Weller, kıdemli buluş muhabiri [İzlemek için tıklayın]

Atlas Films

Into the Abyss (2011)

Konusu: Bir Werner Herzog şaheseri olan bu belgesel, ölüm hücresinde tutuklu olan ve 2001'de üç cinayetten hüküm giymiş Michael Perry'nin hikayesini anlatıyor.

Neden izlemelisiniz?: Bu film, öldürmekten hüküm giymiş olan insanlar ile onların aileleri ve Teksas ceza adalet sistemi üyeleriyle yapılan görüşmeler üzerinden, ölüm cezasının endişe verici dünyasını ve insanların (ve ölüm cezası uygulayan eyaletlerin) niçin öldürdüğünün psikolojisini araştırıyor. [İzlemek için tıklayın]

IFC Films

 

The Ivory Game (Fildişi Oyunu) (2016)

Konusu: Richard Ladkani ve Kief Davidson, Afrika'da izinsiz avlanma ile mücadele eden silahlı kolluk görevlilerini takip ederek ve Çin'deki örgütlü suç çetelerinin yönettiği fildişi kara borsasına sızmaya çalışarak, filleri koruma mücadelesini belgeliyorlar.

Neden izlemelisiniz?: Sürekli üzücü, heyecan verici ve güzel bir şekilde çekilmiş olan bu film, gezegendeki en büyük suç teşebbüslerinden birine ışık tutmaya yardımcı oluyor.

Bu zeki, sosyal ve görkemli hayvanların dişleri için katledildiğini görmek acı bir durum, fakat bu film, sorunun kapsamını göstermeye yardımcı oluyor ve en azından bu hayvanların avlanarak nesillerinin tükenmesini önlemek için neyin gerektiğine göz atıyor. [İzlemek için tıklayın]

 

Cowspiracy (2014)

Konusu: Belgesel film yapımcıları Kip Andersen ve Keegan Kuhn, et üretiminin gezegenimiz üzerinde sahip olduğu şaşırtıcı çevresel etkileri ortaya çıkarıyor; bunlar arasında küresel ısınma, doğal yaşam alanı kaybı, kirlenme ve dahası da var.

Neden izlemelisiniz?: ABD, en büyük et tüketici ve üreticilerinden birisi, fakat çok az kişi, besin seçimlerinin iklim değişikliği, kuraklık, doğal yaşam alanı kaybı ve kirlilik gibi soyut sorunlarla nasıl bağlantılı olduğunu anlayabiliyor.

Et tüketimi artmaya devam ettikçe, çevre üzerindeki olumsuz etkileri de artmaya devam edecek. [İzlemek için tıklayın]

Netflix

 

Everest (1998)

Konusu: Film yapımcılarından oluşan bir takım, Dünya'nın en büyük dağı ve göz korkutucu dağlarından biri olan Everest Dağı'nın zirvesine yaptıkları yıllık tırmanış denemelerinde, açgözlü ve gözüpek dağcıları ve onların rehberlerini takip ediyor.

Neden izlemelisiniz?: Ünlü dağcı David Breashears'ın önderlik ettiği bu zor yolculuk, dağcıları dünyanın tepesine götürmeye çalışırken gösterilen devasa çabaları meydana çıkarmaya yardımcı oluyor. Üstelik, bu belgesel insanı afallatıyor. [İzlemek için tıklayın]

Arcturus Motion Pictures

 

Virunga (2014)

Konusu: Kongo'nun doğal kaynakları için yapılan bir iç savaşın ve kavganın ortasında, savaşçı ruhlu ve özverili park görevlilerinden oluşan bir takım, Kongo'nun doğusunda bulunan Virunga Ulusal Parkı'nı izinsiz avcılardan ve silahlı milislerden korumak için hayatlarını tehlikeye atıyor.

Neden izlemelisiniz?: Araştırmacı gazetecilik ile doğanın dinamik ve etkileyici bir karışımı olan bu film, gezegenin biyolojik çeşitliliğinin bol olduğu bölgelerden biri olan ve aynı zamanda Afrika'nın unutulmaya yüz tutmuş ulusal parkında sayıca az dağ gorillerine ev sahipliği yapan bu yeri korumayla alakalı sorunları gün yüzüne çıkartıyor. [İzlemek için tıklayın]

Netflix

 

Antarktika: Buz Üzerinde Bir Yıl (2013)

Konusu: Bu uzun metrajlı film, Dünya üzerindeki en çetin ortamlardan birinde, Antarktika'da yaşamanın ve çalışmanın neye benzediğini hayret verici görüntüler ile gösteriyor. Gezegenin dibine atılan bu eşsiz bakış, Frozen Planet fotoğrafçısı Anthony Powell tarafından 15 yıl boyunca filme çekildi.

Neden izlemelisiniz?: Gezegenin en noktasında yaşanan bütün bir yıla eğlenceli, büyüleyici bir bakış. Bu onun ilk filmi, fakat yeni Zelandalı film yapımcısı Anthony Powell, gezegenin dibinde yılların tecrübesine sahip ve bu film bunu gösteriyor.

Powell, hem aşırı miktardaki güzelliği, hem de Antarktika'yı kendi evleri olarak seçmiş insanları meşgul halde tutan günlük normal işleri göstermek amacıyla, 365 günlük bir dönem boyunca çekilmiş olan zaman atlamalı fotoğrafçılık ve video çekimi birleşimini kullanıyor.

Ayrıca, buzdağları ve devasa fırtınalar tarafından çevrelenmiş, 24 saat ya gece ya da gündüz olan yerler gibi, akla gelebilecek en uç noktadaki bazı şartlarda çekildi. [İzlemek için tıklayın]

Antzworks

 

Human Planet (2011)

Konusu: Kutuplardan çöle ve sahillerden ormanlara kadar, bu huşu uyandıran ve dudak uçuklatan dizi, insanlığın doğaya uyum sağlamasını ve onunla olan ilişkisini araştırıyor.

Neden izlemelisiniz?: "Her zaman, sanki ilk defa izliyormuşum gibi hissediyorum. Şaşırtıcı görseller ve kusursuz bir anlatım var. Bu belgeselleri izlerken, zamanımı boşa harcadığımı düşünmüyorum." - Antonio Villas-Boas, teknoloji muhabiri. [İzlemek için tıklayın]

BBC

 

Touching The Void (Boşluğa Dokunmak) (2003)

Konusu: Bu, 1980'lerde Peru'daki Siula Grande dağının zirvesine çıkmaya çabalayan iki genç dağcının ve onların yol boyunca tehlikeli yolculuklarının gerçek öyküsü. Zamanımızın en tanımlayıcı dağcılık öykülerinden biri olarak düşünülüyor.

Neden izlemelisiniz?: İnanılmaz şekilde yoğun olan bu film, Joe Simpson ile Simon Yates'ın Peru'daki And Dağları'nda bulunan Siula Grande'ye tırmanma teşebbüslerinin öyküsünü anlatıyor.

Joe, zirveye ulaştıktan sonra düşer ve bacağını kırar. Simon, Joe'yu aşağı indirmeyi dener, fakat yukarıdan şiddetli bir fırtına estiğinde, Joe bir uçurumdan uçar. Simon, sarkan bir ipe tutunmuş halde kalan Joe'nun ipini kesip onu serbest bırakmaya zorlanır.

Joe, nasıl oldu bilinmez ama düştükten sonra hayatta kalır fakat dağcı arkadaşının bundan haberi yoktur. Kendini kampa geri sürüklemek zorundadır. Bu, ölümün karşısındaki sabır ve hayatta kalma hakkındaki bir öykü ve zorlukları yenme gücünü yeniden tanımlayan bir hikaye. [İzlemek için tıklayın]

FilmFour

 

Making a Murderer (Bir Suçlu Yaratmak) (2015)

Konusu: Bu gerçek suç dizisi, haksız şekilde bir suç işledikten sonra hapiste 18 yıl geçirmiş olan Steven Avery adındaki birinin öyküsü.

Neden izlemelisiniz?: Eğer beklediğiniz gibi çıkacağından emin olmadığınız için şimdiye kadar bu büyüleyici diziden uzak durduysanız, bir deneyin bakalım.

Bu ters köşeli öykü, ne kadar ters gidebileceğini veya yanlış şekilde kullanılabileceğini görmek amacıyla adli bilime göz atmanın çok ötesine gidiyor; adalet sistemi ve onun, suçlu olsun veya olmasın, suça eğilimli insanlara nasıl davrandığı hakkında ciddi sorular soruyor. [İzlemek için tıklayın]

Netflix

 

Cosmos: Bir Uzay Yolculuğu (2014)

Konusu: Bu belgesel dizisi, Carl Sagan'ın ödüllü ve ünlü 1980 tarihli şovu Cosmos: Kişisel Bir Yolculuk'un yan ürünü. Meşhur Neil deGrasse Tyson, insanlığın bilgi arayışının göz kamaştırıcı bir gösterisinde, izleyicileri Evren ve Dünya boyunca bir yolculuğa çıkarıyor.

Neden izlemelisiniz?: "Neil Tyson, karmaşık bilim şeylerini alıp onları ulaşılabilir yapmakta harika birisi; bunu büyülü hale getirmede çok iyi." - Steve Kovach, kıdemli muhabir. [İzlemek için tıklayın]

Cosmos Studios

 

Food, Inc. (Gıda A.Ş.) (2008)

Konusu: Yönetmen Robert Kenner, gıda endüstrisinin, çoğunlukla çok uluslu şirketler ve fast food şirketleri tarafından olmak üzere, 1950'lerden beri şiddetli bir şekilde nasıl değiştiğine dair derinden bir bakış sunuyor. Bu film, boşuna Oscar'a aday gösterilmemişti.

Neden izlemelisiniz?: Herkes yemek yer, fakat çok azımız durup tüm bunların nereden geldiğini düşünür. Üstelik yönetmen Robert Kenner'ın belgeselini dayandırdığı yazar Eric Schlosser'ın Fast Food Nation'da yaptığı kadar derin ve geniş şekilde baktığınızda, görüntü şok edici ve genelde rahatsız edici oluyor.

"Gıda A.Ş.'de bariz olan bazı siyasi eğilimler ve şüpheli görünen birkaç gerçek var. Fakat, daha iyi, daha sağlıklı ve daha insancıl bir gıda sistemine olan umutsuz bir ihtiyacı anlatan büyük resim, kesin olarak bozulmamış halde duruyor. Eğer bu ülkede yemek yiyorsanız, bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Bilgilendirici olduğu kadar harekete geçirici de." - Dave Mosher, bilim ve teknoloji muhabiri. [İzlemek için tıklayın]

Magnolia Pictures

 

Into the Inferno (2016)

Konusu: Yönetmen Werner Herzog ve volkanbilimci Clive Oppenheimer, gezegeni köşe bucak arayıp etkin durumdaki volkanların gücünü sorguluyorlar.

Neden izlemelisiniz?: Bu film, sadece volkanları değil, aynı zamanda onların etrafında gelişmiş olan ruhsal inançları ve uygulamaları da araştırıyor. İnsanlığın, tehlikeli doğal olgular ile nasıl etkileşim kurduğuna bakıyor; ayrıca, bazı müthiş görüntüler var. [İzlemek için tıklayın]

YouTube/Netflix


Evrim Ağacı Mini Belgeselleri (2017+)

Konusu: Belgesel çekimiyle ilgilenen Evrim Ağacı gönüllüleri, Pedram Türkoğlu önderliğinde Türkiye'nin doğasını, türlerini ve dokusunu tanıtıyor. 

Neden izlemelisiniz?: Eğer yerli belgesel çalışmalarına destek olmak isterseniz, bu seri birebir! Tamamen amatör bir şekilde ve son derece kısıtlı bir bütçeyle çekilen bu mini belgeseller, yaşadığınız toprakları hangi türlerle paylaştığınızı tanımanıza katkı sağlayabilir. [İzlemek için tıklayın]


Yazan: Kevin Loria

Ana Görsel: Nonfics

Kaynak: Bu yazı Business Insider sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder