Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? Fotorealistik Sanal Dünyaları İnşa Ederken Bu Tekniği Nasıl Kullanabiliriz?

Gelecekte VR Dünyaları Nasıl Yaratılacak?

Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? Fotorealistik Sanal Dünyaları İnşa Ederken Bu Tekniği Nasıl Kullanabiliriz? Pexels
Gerçek hayattan bir "ray tracing" örneği
7 dakika
2,305
Tüm Reklamları Kapat

Işın izleme (İng: "ray tracing"), 3 boyutlu bilgisayar grafiklerinde ışığın izlediği yolu ve çarptığı sanal objelerdeki etkisini simüle eden bir görüntü oluşturma tekniğidir. Gerçek dünyada bir ışık kaynağından yayılan ışık ışınları, bir yüzeye çarpana kadar seyahat etmeye devam eder. Bu ışın soğurulabilir, yansıyabilir veya kırılabilir.

Görüntü oluşturmada kullanılan ilk ışın izleme algoritması 1968’de Arthur Appel tarafından oluşturulmuştur.[1] Appel, bu algoritmayı ışın dökme (İng: “ray casting”) algoritması olarak adlandırmıştır. Işın dökme algoritması, ekran üzerindeki her piksele bir ışın düşecek şekilde ışınların yolunu takip ederek yol üzerindeki en yakın engeli bulmak üzerine çalışıyordu. Daha sonrasında objenin materyal özelliklerine göre ışığa etkileri belirlenip, objenin gölgelendirilmesi hesaplanıyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Ray casting algoritması ile işlenmiş bir görüntü
Ray casting algoritması ile işlenmiş bir görüntü
Wikipedia

1979 yılında J. Turner Whitted, ışın izlemeye yeni bir bakış açısı kazandırdı. Yinelemeli ışın izleme (İng: "recursive ray tracing") adını verdiği algoritması, kendini yineleyen süreçler üzerinden bir sonuç elde etmek üzerine çalışıyordu. Sürekli kendini yineleyen bir süreçten sonuç çıkarılamayacağı için belirli bir sayıda yinelemeden sonra ışının izleyeceği süreç simüle ediliyordu.[2]

Işın izleme algoritması kullanılarak üretilen ilk animasyon yine 1979 yılında Whitted tarafından oluşturuldu. Görsellikle alakalı bu teknolojiyi tamamen anlayabilmek ve geçmişten günümüze değişimini görebilmek için yazının devamında kullanılan videolara en azından göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tüm Reklamları Kapat

Bell Laboratuvarları'nda üretilen 37 saniyelik bu animasyonda, şeffaf ve parlak bir küre etrafında opak ve parlak bir küre dönüyordu. Whitted, 1979 yılına göre çığır açan bir bilgisayar üretimli imgeleme (İng: "CGI" veya "computer-generated imagery") oluşturmayı başarmıştı. Yinelemeli ışın izleme algoritması, ışın dökme algoritmasına kıyasla çok daha gerçekçi görüntüler oluşturuyordu.

Sinema Sektöründe Işın İzleme Kullanımı

Uzun bir süre boyunca film yapımcıları ve oyun geliştiricileri, gereken hesaplama gücü nedeniyle çok pahalı olan ışın izleme tekniği yerine rasterleştirme (üç boyutlu bir objeyi iyi boyutlu üçgenler şeklinde ifade ederek ışıklandırma) tekniğini kullandılar. Dreamworks’ün Shrek 2, Pixar’ın Kayıp Balık Nemo filmlerinde[4] nispeten düşük maliyetlerle gerçekçiliği artırmak için sahte ileri ışın izleme[10] (İng: “pseudo forward ray-tracing”) yaklaşımı uygulandı. Sahnelerin genelinde rasterleştirme kullanılırken, karmaşık ışıklandırmalar gereken sahnelerde ışın izleme kullanıldı.

GPU’ların (grafik işleme birimi, İng: "graphical processing unit") gelişimi ile ulaşılabilen işlem gücü arttı ve ışın izleme teknolojilerinin masrafları azaldı. İlk olarak yaygın şekilde ışın izleme kullanılan animasyon Disney ve Pixar ortaklığıyla “Arabalar” oldu.[4]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Solda rasterleştirme uygulanmış görüntü, sağda ışın izleme uygulanmış görüntü (iki görüntü arasındaki farkı göremediyseniz arabanın kaputunun üzerindeki yansımalara dikkat edebilirsiniz)
Solda rasterleştirme uygulanmış görüntü, sağda ışın izleme uygulanmış görüntü (iki görüntü arasındaki farkı göremediyseniz arabanın kaputunun üzerindeki yansımalara dikkat edebilirsiniz)
Semantic Scholar

Pixar’ın 2013 yılında çıkardığı animasyon filmi Sevimli Canavarlar Üniversitesi’nin animasyonları ve ışıklandırmalarının oluşturulması için 100’den fazla mühendis çalıştı. Tüm sahnelerin işlenmesi 100 milyon CPU saatinden uzun sürdü.[8] Yani ışın izleme teknolojisi ile gerçek zamanlı fotorealistik dünyalar yaratmak hâlâ bir hayaldi.

Gerçek Zamanlı Işın İzleme

Aslında ilk gerçek zamanlı ışın izleme kullanımı 1986’da Mike Muuss tarafından başarılmıştı ancak saniyede birkaç kareyi geçemiyordu. 2008 yılında Intel, Enemy Territory: Quake Wars video oyununun özel versiyonu olan Quake Wars: Ray Traced’i yayınladı. 2.93GHz’de çalışan 4 adet Xeon Tigerton kullanan bir sistem ile 720p çözünürlükte 14-29 FPS’ye (saniye başına düşen kare sayısı) ulaşılabiliyordu. 22 yıl sonra, gerçek zamanlı ışın izleme kullanılarak akıcı bir görüntü elde edilebilmişti.

2009’da Nvidia, kendi üretimi GPU’larında gerçek zamanlı ışın izlemeye olanak sağlayan ücretsiz programlama arayüzü OptiX’i duyurdu. OptiX programlama arayüzü Autodesk Arnold, Adobe AfterEffects, 3ds Max gibi görüntü sentezleme (İng: "rendering") programlarında kullanıldı.[9]

2018’de yine Nvidia, adını bilgisayar bilimi ve yapay zekânın babası olarak bilinen Alan Turing’den alan Turing mimarisini duyurdu. Turing mimarisi kartlar, eski mimariye ek olarak Ray-tracing (RT) ve Tensor (yapay zekâ) çekirdekleri içermekteydi.[7] RT ve Tensor çekirdekleri içeren RTX serisi Nvidia GPU'ları, desteklenen video oyunlarda ışın izleme teknolojisini gerçek zamanlı ve akıcı şekilde kullanmaya olanak sağlıyordu.

Hesaplama gerektiren bir problemin çözümünde her olasılığı teker teker denemeye kaba kuvvet yaklaşımı (İng: "brute-force approach") adı verilir. Bir matematik sorusunu çözmek için tüm şıkları teker teker denemek, kaba kuvvet yaklaşımına örnek olarak verilebilir. Zaman kaygısının olmadığı tüm ışın izlemeli görüntü sentezlemelerde kaba kuvvet yaklaşımı tercih ediliyordu. Çünkü her piksel için her olasılığı teker teker denemek en doğru sonucu veriyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Peki, Nvidia gerçek zamanlı ışın izlemede nasıl bu kadar başarılı oldu? Kaba kuvvet yaklaşımını terk edip hibrit bir ışıklandırma tekniği kullanarak. Animasyon yapımcılarının gerçek zamanlı sonuç elde etme kaygısı olmadığı için hibrit bir tekniğe ihtiyaçları yok. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi animasyonlarda hibrit yaklaşıma en son maliyetler yüzünden başvurulmuştu.

Günümüzde GPU'ların oldukça yüksek işlem gücü sayesinde maliyet gibi bir problemleri de kalmadı. Ancak GPU'ların işlem gücü hâlâ gerçek zamanlı ve kaba kuvvet yaklaşımı ile ışın izlemeye yeterli değil. Bu yüzden Nvidia, ışın izleme ile rasterleştirme tekniklerini harmanlayarak yeterince doğru ve hızlı ışıklandırmayı oluşturmayı başardı. Hibrit tekniği hızlandırmak için nerede rasterleştirme nerede ışın izleme kullanılması gerektiğini ise makine öğrenmesi sayesinde belirliyor.

Bu noktada devreye Tensor çekirdekleri giriyor. Yapay zekâ için özel olarak üretilen bu çiplerde çok kısa sürede tahminler gerçekleştiriliyor. Rasterleştirme veya ışın izleme kullanılacak yerleri tahmin ettikten sonra hızlı şekilde bu teknikleri uyguluyor. Böylece gerçekçi ve gerçek zamanlı görüntüler elde edebiliyoruz. Tabii ki kaba kuvvet ışın izleme kadar %100 doğrulukta bir görüntü elde edemiyoruz ama işlemi inanılmaz derecede kolaylaştırıp hızlandırıyoruz.[12]

Fotorealistik Sanal Dünyaları İnşaa Etmek

Bir görüntü gerçek dünyadan mı yoksa bilgisayar üretimli mi nasıl anlayabiliriz? Elbette bilgisayarın "taklit edemeyeceği" şeyleri bularak. İnsan algısında gerçek görüntüyü sahte görüntüden ayırmadaki önemli faktörlerden bazıları: gölgeler, yansımalar ve hareketliliktir. Kısaca doğanın fizik kânunlarına bağlı eşsiz özelliklerinden bazıları diyebiliriz. Hareketlilik olmadan yansımalar ve gölgeler gerçeğe yakın şekilde taklit edilebilir. Fotorealizm akımına gönül vermiş resim sanatçılarının, insan üretimi olduğu ayırt edilemeyecek düzeyde gerçekçi çalışmaları var. Statik görüntülerde (resim, fotoğraf) hareketlilik geçerli değildir. Hareketli görüntülerde (video, canlı görüntü) insan algısını alt etmek daha zordur.

Tüm Reklamları Kapat

Kyle Lambert tarafından iPad kullanılarak parmak ile çizilen Morgan Freeman portresi (evet, fotoğraf değil)
Kyle Lambert tarafından iPad kullanılarak parmak ile çizilen Morgan Freeman portresi (evet, fotoğraf değil)
boredpanda

Bu portreyi Morgan Freeman bir çizim olarak değil de fotoğraf çekiminden bir kare olarak sosyal medyada paylaşsa, muhtemelen hiç kimse çizim olduğunu fark etmeyecekti.

Bilgisayar tarafından üretilmiş bir sokağın canlı görüntüsünü hayal edin. Su birikintisindeki yansıma, evin camından içeri vuran ışık, güneşin parlaması... İlk olarak bu saydıklarımız gerçekçi olmalı ancak daha da önemlisi gerçekçiliğini devam ettirebilmeli. Su birikintisinin yanından bir kedi geçtiğinde yansıması suya vurmalı, evin camının perdesi yavaş yavaş kapanırken odanın içi yavaşça kararmalı, güneşin önüne bulut geçtiğinde tüm sokağın ışık dinamikleri değişmeli.

Sadece rasterleştirme kullanarak gerçeklik algımızı kandıracak şekilde gerçekçi görüntüler elde edemiyoruz. Sadece ışın izleme kullanarak da gerçek zamanlı görüntüler elde edemiyoruz. Hibrit ve makine öğrenmesi destekli yaklaşım sayesinde bu konudaki en büyük problemimiz çözüldü. 2018 yılından itibaren fotorealistik ve etkileşimli sanal dünyalar inşa etmeye başladık.

En popüler oyun motorlarından biri olan Unreal Engine 4 ile üretilen bu interaktif sanal dünyayı gerçeklikten ayırmak epey zor. Ayrıca videonun Youtube tarafından işlenip kalitesinin düşürüldüğünü hatırlatmakta fayda var. Yani kendi deneyiminiz, izlediğiniz videodan çok daha iyi gözükecek. Fotorealistik grafiklere sahip VR denemeleri de var, aşağıdan birini izleyebilirsiniz:

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç

2020 yılı itibarıyla 52 yıldır hayatımızda olan bu teknolojide bazı dönüm noktalarını aşmamız epey uzun sürdü. Neredeyse 10 yıl öncesine kadar gerçek zamanlı ışın izlemeyi kullanabilmek bir bilim kurgu filmi içeriğiydi. Ancak 2 yıl önce bu başarıldı ve geçtiğimiz 2 yılda sadece yazılım optimizasyonuyla neredeyse %80-90 performans artışı sağlandı.

Önümüze çıkan en büyük engeli de aştığımıza göre, gerisi hayal gücümüze ve mühendislik becerilerimize bağlı. Belki de bundan 10 yıl sonra VR müzeleri inşaa edeceğiz, tamamen gerçekçi grafiklere sahip oyunlar oynayacağız. 52 yıl önce transistör yığını bir makineye ışık ışınlarını simüle ettirebileceğini düşünen bir bilim insanı sayesinde, bu hayallerimize her gün bir adım daha yaklaşıyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ A. Appel. (1968). Some Techniques For Shading Machine Renderings Of Solids | Proceedings Of The April 30--May 2, 1968, Spring Joint Computer Conference. AFIPS, sf: 37-45. doi: 10.1145/1468075.1468082. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ T. Whitted. (1980). An Improved Illumination Model For Shaded Display. Communications of the ACM, sf: 343-349. doi: 10.1145/358876.358882. | Arşiv Bağlantısı
 • J. Buck. The Recursive Ray Tracing Algorithm. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: The Recursive Ray Tracing Algorithm | Arşiv Bağlantısı
 • ^ a b H. Pacheco. Ray Tracing In Industry. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Semantics Scholar | Arşiv Bağlantısı
 • R. Cowgill. Introducing Ray Tracing In Unreal Engine 4. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Nvidia Developer | Arşiv Bağlantısı
 • Nvidia. Nvidia Tensor Cores. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Nvidia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Smith. Nvidia Reveals Next-Gen Turing Gpu Architecture: Nvidia Doubles-Down On Ray Tracing, Gddr6, & More. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: AnandTech | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Takahashi. Creating A Creature With 5.5M Pieces Of Animated Hair In Pixar’s Monsters University (Interview). (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: VentureBeat | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Nvidia Developer. Nvidia Optix™ Ray Tracing Engine. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Nvidia Developer | Arşiv Bağlantısı
 • ^ V. A. D. P. Sicam, et al. (2007). Pseudo Forward Ray-Tracing: A New Method For Surface Validation In Cornea Topography. Optometry and Vision Science, sf: 915-923. doi: 10.1097/OPX.0b013e3181559d70. | Arşiv Bağlantısı
 • J. P. Hess. What Is Ray Tracing?. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: FilmmakerIQ | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Nvidia Developer. Ray Tracing From The 1980’S To Today An Interview With Morgan Mcguire, Nvidia. (12 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Nvidia Developer | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Işın izleme, 3 boyutlu bilgisayar grafiklerinde ışığın izlediği yolu ve çarptığı sanal objelerdeki etkisini simüle eden bir görüntü oluşturma tekniğidir.

Görüntü oluşturmada kullanılan ilk ışın izleme algoritması 1968’de Arthur Appel tarafından oluşturulmuştur. Appel, bu algoritmayı "ray casting" algoritması olarak adlandırmıştır.

1960'larda ortaya çıkan, çok gerçekçi resimler ortaya koymaya çalışan sanat akımıdır. 3 boyutlu grafiklerde fotorealizm, gerçekçilik karakteristiklerini taşıyan ve ayırt edilmesi zor grafikler anlamına gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/10/2023 02:41:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9147

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Gülmüş, et al. Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? Fotorealistik Sanal Dünyaları İnşa Ederken Bu Tekniği Nasıl Kullanabiliriz?. (14 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9147
Gülmüş, M., Bakırcı, Ç. M. (2020, August 14). Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? Fotorealistik Sanal Dünyaları İnşa Ederken Bu Tekniği Nasıl Kullanabiliriz?. Evrim Ağacı. Retrieved October 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9147
M. Gülmüş, et al. “Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? Fotorealistik Sanal Dünyaları İnşa Ederken Bu Tekniği Nasıl Kullanabiliriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 14 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9147.
Gülmüş, Mert. Bakırcı, Çağrı Mert. “Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? Fotorealistik Sanal Dünyaları İnşa Ederken Bu Tekniği Nasıl Kullanabiliriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 14, 2020. https://evrimagaci.org/s/9147.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close