Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

İsa Peygamberin En Gerçekçi Portre Çizimi

Adli Antropoloji, Tarihte Yaşamış En Önemli Kişilerden Birinin Görünümüyle İlgili Neler Söyleyebilir?

İsa Peygamberin En Gerçekçi Portre Çizimi
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Popular Mechanics isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Aşağıdaki fotoğraf, İsa peygamberin kilise ve Hristiyan evlerde yaygın olarak kullanılan portre çizimlerinden birisidir (çok daha fazla betimlemeyi buraya tıklayarak görebilirsiniz):

Fakat bu çizimde bir tuhaflık olduğunu fark edebilirsiniz: Günümüzden 2000 yıl önce, günümüzün İsrail'inin sınırları içinde yer alan, Orta Doğu'daki ufak bir yerleşim yeri olan Nasıra'da yaşamış bir Yahudi'nin, Kuzey Avrupalılar'a benzer bir fiziksel görünümde olması fazlasıyla beklenmedik bir durumdur. Dönemin Orta Doğu coğrafyasındaki fiziksel görünüm ile uyuşmamaktadır.

Dahası, Matta İncili'ne göre İsa, çarmıha gerilmeden önce Gethsemane bahçelerinde yakalandığında, İşkariyot'un (Judas Iscariot'un) askerlere İsa'nın hangisi olduğunu söylemesi gerekti, çünkü askerler, İsa'yı havarilerinden ayırt edememişti. Bu durum, İsa'nın dönemin insanlarından pek de farklı gözükmediği fikrini doğrulamaktadır. Columbia Teolojik Papaz Okulu'ndan Carlos F. Cardoza-Orlandi şöyle diyor:

İsa çizimlerinde Batılı görünüm baskın olsa da, Dünya'nın farklı yerlerinde siyah derili, Arap ve hatta İspanyol olarak çizildiği de bilinmektedir.

Bu tarz bir fiziksel görünüm değişimi sadece İsa peygamberde görülmüyor. Antik zamanlarda yaşayan isimlerin hemen hepsi olduklarından daha farklı çiziliyor. Örneğin Antik Yunan'da erkeklerin gerçekte olduklarından daha kaslı ve dönemin "yakışıklılık" algısı ile perçinlenmiş bir şekilde çizildikleri biliniyor.

Bilim Işığında Gerçeğe Ulaşmak: Adli Antopoloji

Ancak kısmen yeni doğan bir bilim dalı, bu konudaki soru işaretlerini aydınlatmamızı sağlayabilir: adli antropoloji. Polislerin suçlu ve şüphelileri tespit etmek için kullandıkları yöntemlere benzer yöntemler kullanan adli antropologlar (İngiltere'den bilim insanları ve İsrail'den arkeologlar), İsa'nın gerçekte neye benzediğine yönelik soru işaretinin peşinden giderek MÖ 2-7 yılları ila MS 30-33 yılları arasında yaşadığı düşünülen İsa peygamberin bugüne kadar çizilmiş en gerçekçi resimlerinden birisini ortaya çıkardılar:

Bilim insanları, İsa'nın da yaşamış olduğu bölge olan Kudüs'ten o döneme ait çıkarılmış kafataslarını çıkarıp X-Işınlı Tomografi kullanarak dilim dilim haritalandırdılar. Daha sonra, bir bilgisayar yardımıyla bu kafatası yapısına uygun bir şekilde deri ve et giydirildi. Bilgisayar, insan anatomisini dikkate alarak bu işlemi gerçekleştirdi. Son olarak, Manchester Üniversitesi'nden emekli tıbbi ressam Richard Neave'in katkılarıyla, dini metinler, anlatılar ve bazı tarihi kayıtlardan yola çıkarak en olası görünüm tamamlandı ve böylece İsa'ya ait en gerçekçi çizime kavuşuldu.

Tabii İsa'ya ait herhangi bir DNA parçası bulunmadığı için, gerçekten neye benzediğini bilmemiz çok zor. Bu nedenle tarih boyunca olduğu gibi, günümüzde de İsa peygamberin neye benzediğini net olarak belirlememiz mümkün değil. Fakat bilimsel verileri kullanarak, sanatçıların vahşi hayal gücü ve kültürel çarpıtmalarının ötesine geçip, daha gerçekçi bir fiziksel görünümü elde etmemiz mümkün.

Bilim insanları, bu çizime ulaşabilmek adına genetik, insan gelişimi ve büyümesi, primatoloji, paleoantropoloji (primat ve dolayısıyla insan evrimini inceleyen bilim dalı) ve insan osteolojisi (kemik bilimi) alanından gelen verilerden faydalandılar. Sadece bu da değil; beslenme bilimi, diş hekimliği ve iklim adaptasyonu gibi araştırma sahalarından gelen veriler bile bulguları etkileyebilmektedir.

İsa'yı Yeniden Oluşturmanın Zorlukları

İskeletten tespit etmenin en zor olduğu iki şey, deri ve saç rengidir. Ancak bu konudaki eksikleri gidermek için de döneme ait arkeolojik kazı alanlarından çıkarılan çizimlere bakmak mümkündür. 1. yüzyıla ait olan bu çizimler, İncil'in yazılmasından önce çizilmiştir ve bu nedenle İsa'nın açık renkte değil, koyu renkte gözleri olduğu fikrini dorğulamaktadır. Ayrıca bu çizimlere göre İsa, döneminin Yahudi geleneğine uygun bir şekilde sakal da bırakmaktaydı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ne yazık ki İncil'den İsa'nın saç uzunluğuna dair bir bilgi edinmek mümkün değildir. Yukarıdaki örneklerden de görebileceğiniz üzere, çoğu dindar sanatçı İsa'ya uzun bir saç vermeyi seçmektedir; ancak İncil uzmanlarının büyük bir kısmı İsa'nın daha ziyade kısa ve kıvırcık saçlı olduğunu düşünmektedir. Korintliler'e Birinci Mektup'ta şöyle yazmaktadır:

Eğer bir erkeğin uzun saçı varsa, bu onun rezilliğidir.

Uzmanlar, bu nedenle İsa'nın kısa saçlı olduğunu düşünmektedir. Bu, kesin olarak bilebileceğimiz bir şey olmasa da, İsa'nın en gerçekçi şekilde neye benzediğini tespit edebilmemiz adına önemli bir bilgi parçasıdır.

Tabii ki İsa'nın boy uzunluğunu tespit etmek de oldukça zordur. Ancak dönemin Yahudileri'nin iskeletleri üzerinde yapılan incelemeler, ortalama Sami insanının 1.54 metre uzunlukta, ve 50 kilogram kütlede olduğunu göstermektedir. İsa, yaklaşık 30 yaşına dek dış mekanlarda marangoz olarak çalıştığı için, batılı kaynakların çizdiğinin aksine fiziksel olarak kaslı ve fit olduğunu düşünmek makuldür. Dış mekanda çalışıyor olmasından ötürü yüzü muhtemelen Güneş ışınları dolayısıyla bir miktar buruşmuş ve İsa'yı olduğundan daha yaşlı gösterecek biçimde gelişmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 31
 • Bilim Budur! 21
 • İnanılmaz 18
 • Merak Uyandırıcı! 17
 • Güldürdü 12
 • Muhteşem! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Umut Verici! 5
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Korkutucu! 2
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Popular Mechanics | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 02:06:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3988

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Müfredat
Endokrin Sistemi
Kuyrukluyıldız
Akciğer
Abiyogenez
Gıda
Genetik
Eşcinsellik
Covıd-19
Ecza
Doğa Yasası
Bakteriler
Sağlık Örgütü
Epidemik
Anne
Evrimsel Biyoloji
Hayvanlar
Şehir Hastanesi
Göğüs Hastalığı
Bilim İnsanı
Kromozom
Doğa Yasaları
Genler
Maymun
Astrofotoğrafçılık
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tutsak bir kraldansa, özgür bir kuş olmak yeğdir.”
Hollanda Atasözü
Geri Bildirim Gönder