Reklamı Kapat

Evrimi Kullanarak İnsanı Anlatan 35 Düşündürücü Görsel...

Evrimi Kullanarak İnsanı Anlatan 35 Düşündürücü Görsel...
2 dakika
52,678 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

İlk olarak şunu net bir şekilde belirtelim: aşağıdaki gösterimlerin hepsi "hatalıdır". Bunun nedenlerini buradaki yazımızda detaylıca işlemiştik. Çünkü evrim, bu görsellerin temel aldığı "zincirleme" şekilde olmaz. Yani bir tür bir diğerine, o tür bir diğerine dönüşmez.

Evrimi anlatmanın en iyi yolu, bir ağacın dallanma yapısını düşünmektir. Bunu buradan görebilirsiniz. Atasal bir tür, çeşitli izolasyonlar nedeniyle alt gruplara ayrılır. Bu gruplar üzerindeki seçilim baskıları farklı şekillerde olabildiği için, gruplardan biri bir yöne, diğeri başka bir yöne doğru evrimleşir. Bu yönler önceden belirli değildir ve çevrenin değişimine, türün üzerindeki seçilim baskılarına bağlı olarak belirlenir. Ancak eğer yeterince süre tanınırsa, nesiller geçtikçe bu canlılar, ilk başta dallandıkları o atasal türden o kadar farklılaşırlar ki, artık ayrı birer tür olarak görülürler. İşte bu türleşmedir. Bir türün bir diğerine dönüşümü aslen bu şekilde olur. Zincirleme bir şekilde değil.

Eğer ki bu Evrim Ağacı'nın belli bir dalına odaklanıp, belirli bir canlının tüm kuzenlerini görmezden gelir ve sadece atalarına odaklanırsanız, ancak o zaman zincirleme bir süreç elde edersiniz ve aşağıdaki görseller o zaman kısmen doğru olur. Fakat bu tür bir anlatım, evrimin hatalı anlaşılmasına neden olduğu için tercih edilmez ve evrimsel biyologlar tarafından kullanılmaz. 

Bu öncül uyarılardan sonra, birçoğu oldukça düşündürücü, toplumsal sorunlara temas eden ve ilginç olan sanatsal çalışmalara bir göz atalım. Bunlar, Maentis takma adını kullanan bir sanatçı ve internet kullanıcısı tarafından hazırlanmış. Umarız faydalı olur:

Reklamı Kapat

1. ARAÇLAR ve HAYATTA KALMA

image

 

2. SAĞDUYU

3. ÖLÜMSÜZLÜK

4. "GÜÇ"

5. SIMPSONLAR ve EVRİM

 6. AVLANMA

7. YAPBOZ

8. KENDİNİ İFADE "ETME"...

9. KAMERA ve TAKİP

10. TOPLUM BASKISI ve HALKIN GÖRÜŞÜ

11. ÖZÜMÜZE DÖNÜŞ

 12. GELECEĞE DÖNÜŞ

13. ÖZ SAYGI...

 14. BASKINLIK ve TEHLİKE

15. ZAMANDA YOLCULUK

16. İLETİŞİM

17. GÜZELLİK ve KADIN

 18. ÖZGÜRLÜK

19. ÖKÜZLÜK

20. ÇEVREYE SAYGI

21. TÜKETİM TOPLUMU ve MODERN EVRİM

22. MARKA

23. SÜPER KAHRAMAN

24. "DÜŞÜNEN" ADAM

25. BATMAN

26. TETRİS ve YER EDİNME

27. HUKUK

28. ÖLÜM ve YOK OLUŞ

29. ÇOCUK İSTİSMARI

30. FABRİKA ÜRETİMİ

31. AĞAÇ

32. HER ŞEY MANTARLA BAŞLADI...

33. OLİMPİYATLAR

34. BİLİM ve İNANÇLAR

35. AYNA AYNA SÖYLE BANA...


Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 13
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Muhteşem! 1
 • Umut Verici! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2021 08:42:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3361

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Gaz
Zaman
Psikiyatri
Göğüs
Mitler
Yüksek
Epistemik
Kuş
Primatlar
Malzeme
Kitap
Çin
Hız
Renk
Charles Darwin
İnsanlar
Savaş
Molekül
Mers
Eğilim
Darwin
Felsefe
Dna
Evrim Ağacı
Bebek Doğumu
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku