Evrimi Kullanarak İnsanı Anlatan 35 Düşündürücü Görsel...

Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İlk olarak şunu net bir şekilde belirtelim: aşağıdaki gösterimlerin hepsi hatalıdır. Çünkü evrim, bu görsellerin temel aldığı "zincirleme" şekilde olmaz. Yani bir tür bir diğerine, o tür bir diğerine dönüşmez. Evrimi anlatmanın en iyi yolu, bir ağacın dallanma yapısını düşünmektir. Atasal bir tür, çeşitli izolasyonlar nedeniyle alt gruplara ayrılır. Bu gruplar üzerindeki seçilim baskıları farklı şekillerde olabildiği için, gruplardan biri bir yöne, diğeri başka bir yöne doğru evrimleşir. Bu yönler önceden belirli değildir ve çevrenin değişimine, türün üzerindeki seçilim baskılarına bağlı olarak belirlenir. Ancak eğer yeterince süre tanınırsa, nesiller geçtikçe bu canlılar, ilk başta dallandıkları o atasal türden o kadar farklılaşırlar ki, artık ayrı birer tür olarak görülürler. İşte bu türleşmedir. Bir türün bir diğerine dönüşümü aslen bu şekilde olur. Zincirleme bir şekilde değil.

Eğer ki bu Evrim Ağacı'nın belli bir dalına odaklanıp, belirli bir canlının tüm kuzenlerini görmezden gelir ve sadece atalarına odaklanırsanız, ancak o zaman zincirleme bir süreç elde edersiniz ve aşağıdaki görseller o zaman kısmen doğru olur. Fakat bu tür bir anlatım, evrimin hatalı anlaşılmasına neden olduğu için tercih edilmez ve evrimsel biyologlar tarafından kullanılmaz. 

Bu öncül uyarılardan sonra, birçoğu oldukça düşündürücü, toplumsal sorunlara temas eden ve ilginç olan sanatsal çalışmalara bir göz atalım. Bunlar, Maentis takma adını kullanan bir sanatçı ve internet kullanıcısı tarafından hazırlanmış. Umarız faydalı olur:

 

1. ARAÇLAR ve HAYATTA KALMA

 

2. SAĞDUYU

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/67307746_post-56818-evolution.jpeg" />

 

3. ÖLÜMSÜZLÜK

 

4. "GÜÇ"

 

5. SIMPSONLAR ve EVRİM

 

6. AVLANMA

 

7. YAPBOZ

 

8. KENDİNİ İFADE "ETME"...

 

9. KAMERA ve TAKİP

 

10. TOPLUM BASKISI ve HALKIN GÖRÜŞÜ

 

11. ÖZÜMÜZE DÖNÜŞ

 

12. GELECEĞE DÖNÜŞ

 

13. ÖZ SAYGI...

 

14. BASKINLIK ve TEHLİKE

 

15. ZAMANDA YOLCULUK

 

16. İLETİŞİM

 

17. GÜZELLİK ve KADIN

 

18. ÖZGÜRLÜK

 

19. ÖKÜZLÜK

 

20. ÇEVREYE SAYGI

 

21. TÜKETİM TOPLUMU ve MODERN EVRİM

 

22. MARKA

 

23. SÜPER KAHRAMAN

 

24. "DÜŞÜNEN" ADAM

 

25. BATMAN

 

26. TETRİS ve YER EDİNME

 

27. HUKUK

 

28. ÖLÜM ve YOK OLUŞ

 

29. ÇOCUK İSTİSMARI

 

30. FABRİKA ÜRETİMİ

 

31. AĞAÇ

 

32. HER ŞEY MANTARLA BAŞLADI...

 

33. OLİMPİYATLAR

 

34. BİLİM ve İNANÇLAR

 

35. AYNA AYNA SÖYLE BANA...

 

Kaynak: Panda Whale

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/09/2019 18:42:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3361

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kral, ulusu için mücadele eder. Bir kahraman ise herkes için...”
Will Beall
Geri Bildirim Gönder