İnsanların Beklenmedik Selamlaşma Davranışlarını Tahmin Eden Yapay Zeka Üretildi! Bu, Yapay Zekayı Bir Adım Daha "İnsanlaştırıyor"!

İnsanların Beklenmedik Selamlaşma Davranışlarını Tahmin Eden Yapay Zeka Üretildi! Bu, Yapay Zekayı Bir Adım Daha "İnsanlaştırıyor"!
"The Office" Dizisinden Bir Selamlaşma Sahnesi
ArXiV
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
501 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Birinin bir sonraki adımda ne yapacağını vücut diline göre tahmin etmek insanlara doğal gelir, ancak bilgisayarlar için durum böyle değil. Başka biriyle tanıştığımızda, bizi merhaba, el sıkışma ve hatta yumruk tokuşturma ile selamlayabileceklerini biliriz. Hangi hareketin kullanılacağını bilemeyebiliriz, ancak durumu okuyabilir ve ona uygun şekilde yanıt verebiliriz.

Columbia Engineering'den araştırmacılar, yeni bir çalışmada, insanlar, hayvanlar ve nesneler arasındaki daha üst düzey ilişkilerden yararlanarak, makinelere daha sonradan ne olacağına dair daha sezgisel bir his veren bir bilgisayarlı görüş tekniği geliştirdiler. Columbia Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi yardımcı doçenti olan Carl Vondrick, 24 Haziran 2021'de Uluslararası Bilgisayarla Görü ve Örüntü Tanıma Konferansı'nda şöyle dedi:

Algoritmamız, makinelerin insan davranışları hakkında daha iyi tahminlerde bulunabilmesi ve böylece eylemlerini bizimkiyle daha iyi koordine edebilmesi için bir adımdır. Sonuçlarımız, insan-robot işbirliği, otonom araçlar ve yardımcı teknoloji için bir dizi olanak sunuyor.

Araştırmacılar, gelecekte birkaç dakikaya kadar olan video eylem olaylarını tahmin etmek için bugüne kadarki en doğru yöntem olduğunu söylüyor. Binlerce saatlik filmi, spor oyunlarını ve The Office gibi dizileri analiz ettikten sonra sistem, el sıkışmadan yumruk tokuşturmaya kadar yüzlerce aktiviteyi tahmin etmeyi öğrendi. Belirli bir eylemi tahmin edemediğinde, onları birbirine bağlayan üst kavramı, bu durumda "selamlaşma" kelimesini bulabildi.

Reklamı Kapat

Ekip tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere, tahmine dayalı makine öğreniminde geçmişteki girişimler, tek seferde yalnızca 1 eylemi tahmin etmeye odaklanmıştı. Algoritmalar, eylemi sarılmak, beşlik çakmak, el sıkışmak veya hatta "görmezden gelmek" olarak sınıflandırıp sınıflandırmamaya karar verir. Ancak belirsizlik yüksek olduğunda, çoğu makine öğrenimi modeli, olası seçenekler arasında ortak noktaları bulamaz.

Columbia Engineering'deki doktora öğrencileri Didac Suris ve Ruoshi Liu, daha uzun vadeli tahmin problemine farklı bir açıdan bakmaya karar verdiler. Makalenin ortak yazarı Suris şöyle diyor:

Gelecekteki her şey tahmin edilebilir değil. Bir kişi ne olacağını tam olarak öngöremediğinde, güvenli seçeneği seçer ve daha yüksek bir soyutlama düzeyinde tahminde bulunur. Algoritmamız, gelecekteki olaylar hakkında soyut olarak akıl yürütme yeteneğini öğrenen ilk algoritmadır.

Suris ve Liu, Antik Yunanlar'a kadar uzanan matematik sorularını tekrar gözden geçirmek zorunda kaldılar. Lisede öğrenciler, geometrinin tanıdık ve sezgisel kurallarını öğrenirler: düz çizgiler düz gider, paralel çizgiler asla kesişmez gibi... Çoğu makine öğrenimi sistemi de bu kurallara uyar. Ancak diğer geometrilerin tuhaf, sezgisel olmayan özellikleri vardır: düz çizgiler bükülür ve üçgenler şişer. Suris ve Liu, bu sıra dışı geometrileri, üst düzey kavramları organize eden ve gelecekte insan davranışını tahmin eden yapay zeka modelleri oluşturmak için kullandı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde kıdemli araştırma bilimcisi ve Yapay Zeka ve insan bilişselliği konusunda uzman olan ve çalışmaya dahil olmayan MIT-IBM Watson AI Lab'ın eş direktörü Aude Oliva şöyle diyor:

Tahmin, insan zekasının temelidir. Makineler, soyut olarak akıl yürütme yeteneğimizden yoksun oldukları için, insanların asla yapmayacağı hatalar yapar. Bu çalışma, bu teknolojik boşluğu doldurma yolunda önemli bir adımdır.

Araştırmacılar tarafından geliştirilen matematiksel çerçeve, makinelerin olayları gelecekte ne kadar öngörülebilir olduklarına göre düzenlemelerini sağlıyor. Örneğin yüzmenin ve koşmanın her ikisinin de egzersiz şekli olduğunu biliyoruz. Yeni teknik, bu aktiviteleri kendi başına nasıl kategorize edeceğini öğreniyor. Sistem, belirsizliğin farkında oluyor ve kesinlik olduğunda daha spesifik eylemler, olmadığında daha genel tahminler sağlıyor.

Algoritmanın Tahmini (Makalenin websitesinde daha fazla örnek mevcut)
Algoritmanın Tahmini (Makalenin websitesinde daha fazla örnek mevcut)
Columbia University

Araştırmacılar, tekniğin bilgisayarları önceden programlanmış bir eylem yerine, bir durumu boyutlandırmaya ve nüanslı bir karar vermeye yaklaştırabileceğini söylüyor. Makalenin başyazarı Liu, bunun insanlar ve bilgisayarlar arasında güven inşa etmede kritik bir adım olduğunu söyledi. Liu, şöyle açıklıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Güven, robotun insanları gerçekten anladığı hissinden gelir. Makineler davranışlarımızı anlayabilir ve tahmin edebilirse, bilgisayarlar insanlara günlük faaliyetlerde sorunsuz bir şekilde yardımcı olabilecek.

Vondrick ise şöyle söylüyor:

Yeni algoritma, tahmin görevlerinde önceki yöntemlerden daha doğru tahminler yaparken, sonraki adımlar bunun laboratuvar dışında da çalışır olduğunu doğruluyor. İnsan davranışı, genellikle şaşırtıcıdır. Algoritmalarımız, makinelerin bir sonraki adımda ne yapacaklarını daha iyi tahmin etmelerini sağlıyor.

Araştırmacılar, sistem farklı ortamlarda çalışabilirse güvenliğimizi, sağlığımızı ve güvenliğimizi artırabilecek makineler ve robotlar kullanabilmek için birçok olasılık olduğunu söylüyor. Grup, daha büyük veri kümeleri, bilgisayarlar ve diğer geometri biçimleriyle algoritmanın performansını iyileştirmeye devam etmeyi planlıyor.

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Korkutucu! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2021 00:55:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10688

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Astrofotoğrafçılık
Göğüs
Makroevrim
Mit
Yaşam
Hafıza
Protein
Bitki
Toprak
Yatay Gen Transferi
Hava
Çiftleşme
Kimyasal
Çevre
Nükleer
Retrovirüs
Factchecking
Kozmoloji
Karar
Genetik
Akciğer
Kanser
Hayvanlar
Eczacılık
Elektron
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et