Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

İndiyum

İndiyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

İndiyum
indiyum barları
Wikipedia
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
794 Okunma Sayısı bionluk logo yazarlarınca hazırlandı.
Notlarım
Reklamı Kapat

Özellikler

İndiyum, atom numarası 49 olan ve sembolü "In" ile gösterilen kimyasal bir elementtir. İndiyum, alkali metal olmayan en yumuşak metaldir. Görünüş olarak kalay benzeri gümüşi beyaz bir metaldir. Yer kabuğunun milyonda 0.21 parçasını oluşturan bir geçiş metalidir. İndiyum, sodyum ve galyumdan daha yüksek, ancak lityum ve kalaydan daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Kimyasal olarak indiyum galyum ve talyuma benzer ve özellikleri bakımından ikisinin ortasında yer alır.

Fiziksel Özellikler

 • İndiyum, santimetre küp başına 7.31 gram yoğunluğa sahip gümüşi beyaz, parlak bir metaldir. Kurşundan bile daha yumuşak olduğu bilinen en yumuşak metallerden biridir. Bir kağıt parçasına çizilirse, kurşun kalem gibi bir iz bırakır.
 • Indiyumun alışılmadık bir özelliği, "kalay çığlığı" üretmesidir. Kalay çığlığı, metal büküldüğünde çıkan çığlık benzeri bir sestir.
 • Indiumun ana spektral çizgileri parlak bir indigo mavisidir.
 • İndiyum, 156.6 °C (313.9 °F) erime noktasına ve 2.075 °C (3.767 °F) kaynama noktasına sahiptir. Çok düşük sıcaklıklarda yumuşak ve işlenebilir özelliktedir. Bu özellik, mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda çalışmak için gerekli özel ekipmanlarda kullanılmasını sağlar. Mutlak sıfır, mümkün olan en soğuk sıcaklıktır ve yaklaşık -273 °C (-459 °F)’dir.

Kimyasal Özellikler

 • İndiyum metali asitlerde çözünür, ancak oda sıcaklığında oksijenle reaksiyona girmez. Daha yüksek sıcaklıklarda, indiyum oksit oluşturmak için oksijenle birleşir (2O3)

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

İndiyum nispeten nadir bir elementtir. Yerkabuğundaki miktarı milyonda yaklaşık 0.1 parça olduğu tahmin edilmektedir. İndiyum genellikle çinko cevherlerinde bulunur. Kanada, Çin ve Rusya'dan ithal edilmektedir. 1996'da Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 45 ton metal kullanıldığı bildirilmiştir.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Indiyumun birincil kullanımı alaşımlar yapmaktır. İndiyum alaşımlarda "zihinsel vitamin" olarak adlandırılır. Bu, çok az miktarda indiyumun bir alaşımda büyük değişiklikler yapabileceği anlamına gelir. Örneğin, altın ve platin alaşımlarına çok daha sert hale getirmek için çok az miktarda indiyum eklenir. Bu tür alaşımlar elektronik cihazlarda ve dişçilik malzemelerinde kullanılmaktadır. Lehimlere de birçok sebepten dolayı indiyum eklenir. Bazı lehimleyicilerin erime noktasını azaltır, bazılarının lehimleri güçlendirir ve lehimlerin çok kolay parçalanmasını önler. Indiyumun en önemli kullanım alanı kaplama yapımıdır. Örneğin, uçak parçaları indiyum içeren alaşımlardan yapılmaktadır. İndium parçaların yıpranmasını veya havadaki oksijenle reaksiyona girmesini önler. İndiyum alaşımları ve bileşikleri optik cihazların yapımında da kullanılır. Örneğin, indiyum galyum arsenit (InGaAs) ışık atımlarını elektrik sinyallerine dönüştürebilir. Pek çok bilim adamı, güneş pillerinin gelecekte birçok amaç için kömür, petrol ve doğal gazın yerini alabileceğini düşünüyor. Altına ve platin alaşımlarına bazen çok az miktarda indiyum eklenerek daha sert hale getirilir.

Tarihi

1863'te Alman kimyagerler Ferdinand Reich ve Hieronymous Theodor Richter, Saksonya, Freiberg çevresindeki madenlerden cevherleri test ediyorlardı. Hidroklorik asitte pirit, arsenopirit, galen ve sfalerit minerallerini çözdüler ve ham çinko klorürü damıttılar. Renk körü olan Reich, renkli spektral çizgileri tespit etmek için Richter'i asistan olarak kullandı. O bölgedeki cevherlerin bazen talyum içerdiğini bilerek, yeşil talyum emisyon spektrum çizgilerini aradılar. Bunun yerine parlak mavi bir çizgi buldular. Mavi çizgi bilinen hiçbir elementle eşleşmediği için, minerallerde yeni bir elementin mevcut olduğunu varsaydılar. Latin indiyumundan sonra, spektrumunda görülen indigo renginden element indiyum adını verdiler.[1], [2], [3], [4]

Reklamı Kapat

Etimolojisi

Reich ve Richter, keşfettikleri element için indiyum adını önerdiler çünkü ana spektral hatları parlak bir indigo mavisi idi.

Önlem ve Güven

İndiyumun Sağlığa Etkileri

İndiyumun biyolojik bir rolü yoktur. Küçük dozlarda metabolizmayı uyardığı bilinmektedir. İndiyum bileşiklerine çoğu insan tarafından nadiren rastlanır. Tüm indiyum bileşikleri oldukça toksik olarak kabul edilmelidir. İndiyum bileşikleri kalbe, böbreğe ve karaciğere zarar verir ve teratojeniktir. Bu maddenin insan sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin yeterli veri bulunmamaktadır, bu nedenle azami özen gösterilmelidir.

İndiyumun Çevresel Etkileri

Indiyum çevreye geniş bir şekilde dağılmadığı için, kara veya deniz yaşamı için herhangi bir tehdit oluşturmaz. Maddenin çevresel etkileri araştırılmamıştır.

İlginç Bilgiler ve Diğer

 1. Oda sıcaklığında faz: Katı
 2. Erime noktası: 313.88 °F (156.6 °C)
 3. Kaynama noktası: 3.761.6 °F (2,072 °C)
 4. İzotopların sayısı: yarı ömürleri bilinen 35; 1 sabit; 2 doğal olarak var olan
 5. En yaygın izotop: In-115
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2021 12:45:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9885

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
İnsanlar
Ay Görevleri
Astronot
Teknoloji
Hastalıkların Tedavisi
Evrim Kuramı
Yaşam
Çiftleşme
Sinirbilim
Hamile
Kütle
Evrimsel Psikoloji
Ara Geçiş Türleri
Genetik Müdahale
Mistik
Maske Takmak
Eğilim
Yıldız
Epistemik
Foton
Büyük Patlama
Müzik
Nükleer
Boyut
Küresel Isınma
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“"Uzay günü" adı verilen bir gün icat etmeliyiz. Bu günde, gece boyunca hiçbir ışık çalışmasın ve hep birlikte gözlerimizi uzaya dikelim. Emin olun, insanlığın birbirine ve hayata bakış açısı değişecektir.”
Thierry Cohen
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku