Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

İndiyum

İndiyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

İndiyum Wikipedia
indiyum barları
3 dakika
3,366
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 49. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

İndiyum, atom numarası 49 olan ve sembolü "In" ile gösterilen kimyasal bir elementtir. İndiyum, alkali metal olmayan en yumuşak metaldir. Görünüş olarak kalay benzeri gümüşi beyaz bir metaldir. Yer kabuğunun milyonda 0.21 parçasını oluşturan bir geçiş metalidir. İndiyum, sodyum ve galyumdan daha yüksek, ancak lityum ve kalaydan daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Kimyasal olarak indiyum galyum ve talyuma benzer ve özellikleri bakımından ikisinin ortasında yer alır.

Fiziksel Özellikler

 • İndiyum, santimetre küp başına 7.31 gram yoğunluğa sahip gümüşi beyaz, parlak bir metaldir. Kurşundan bile daha yumuşak olduğu bilinen en yumuşak metallerden biridir. Bir kağıt parçasına çizilirse, kurşun kalem gibi bir iz bırakır.
 • Indiyumun alışılmadık bir özelliği, "kalay çığlığı" üretmesidir. Kalay çığlığı, metal büküldüğünde çıkan çığlık benzeri bir sestir.
 • Indiumun ana spektral çizgileri parlak bir indigo mavisidir.
 • İndiyum, 156.6 °C (313.9 °F) erime noktasına ve 2.075 °C (3.767 °F) kaynama noktasına sahiptir. Çok düşük sıcaklıklarda yumuşak ve işlenebilir özelliktedir. Bu özellik, mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda çalışmak için gerekli özel ekipmanlarda kullanılmasını sağlar. Mutlak sıfır, mümkün olan en soğuk sıcaklıktır ve yaklaşık -273 °C (-459 °F)’dir.

Kimyasal Özellikler

 • İndiyum metali asitlerde çözünür, ancak oda sıcaklığında oksijenle reaksiyona girmez. Daha yüksek sıcaklıklarda, indiyum oksit oluşturmak için oksijenle birleşir (2O3)

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

İndiyum nispeten nadir bir elementtir. Yerkabuğundaki miktarı milyonda yaklaşık 0.1 parça olduğu tahmin edilmektedir. İndiyum genellikle çinko cevherlerinde bulunur. Kanada, Çin ve Rusya'dan ithal edilmektedir. 1996'da Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 45 ton metal kullanıldığı bildirilmiştir.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Indiyumun birincil kullanımı alaşımlar yapmaktır. İndiyum alaşımlarda "zihinsel vitamin" olarak adlandırılır. Bu, çok az miktarda indiyumun bir alaşımda büyük değişiklikler yapabileceği anlamına gelir. Örneğin, altın ve platin alaşımlarına çok daha sert hale getirmek için çok az miktarda indiyum eklenir. Bu tür alaşımlar elektronik cihazlarda ve dişçilik malzemelerinde kullanılmaktadır. Lehimlere de birçok sebepten dolayı indiyum eklenir. Bazı lehimleyicilerin erime noktasını azaltır, bazılarının lehimleri güçlendirir ve lehimlerin çok kolay parçalanmasını önler. Indiyumun en önemli kullanım alanı kaplama yapımıdır. Örneğin, uçak parçaları indiyum içeren alaşımlardan yapılmaktadır. İndium parçaların yıpranmasını veya havadaki oksijenle reaksiyona girmesini önler. İndiyum alaşımları ve bileşikleri optik cihazların yapımında da kullanılır. Örneğin, indiyum galyum arsenit (InGaAs) ışık atımlarını elektrik sinyallerine dönüştürebilir. Pek çok bilim adamı, güneş pillerinin gelecekte birçok amaç için kömür, petrol ve doğal gazın yerini alabileceğini düşünüyor. Altına ve platin alaşımlarına bazen çok az miktarda indiyum eklenerek daha sert hale getirilir.

Tarihi

1863'te Alman kimyagerler Ferdinand Reich ve Hieronymous Theodor Richter, Saksonya, Freiberg çevresindeki madenlerden cevherleri test ediyorlardı. Hidroklorik asitte pirit, arsenopirit, galen ve sfalerit minerallerini çözdüler ve ham çinko klorürü damıttılar. Renk körü olan Reich, renkli spektral çizgileri tespit etmek için Richter'i asistan olarak kullandı. O bölgedeki cevherlerin bazen talyum içerdiğini bilerek, yeşil talyum emisyon spektrum çizgilerini aradılar. Bunun yerine parlak mavi bir çizgi buldular. Mavi çizgi bilinen hiçbir elementle eşleşmediği için, minerallerde yeni bir elementin mevcut olduğunu varsaydılar. Latin indiyumundan sonra, spektrumunda görülen indigo renginden element indiyum adını verdiler.[1], [2], [3], [4]

Etimolojisi

Reich ve Richter, keşfettikleri element için indiyum adını önerdiler çünkü ana spektral hatları parlak bir indigo mavisi idi.

Önlem ve Güven

İndiyumun Sağlığa Etkileri

İndiyumun biyolojik bir rolü yoktur. Küçük dozlarda metabolizmayı uyardığı bilinmektedir. İndiyum bileşiklerine çoğu insan tarafından nadiren rastlanır. Tüm indiyum bileşikleri oldukça toksik olarak kabul edilmelidir. İndiyum bileşikleri kalbe, böbreğe ve karaciğere zarar verir ve teratojeniktir. Bu maddenin insan sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin yeterli veri bulunmamaktadır, bu nedenle azami özen gösterilmelidir.

İndiyumun Çevresel Etkileri

Indiyum çevreye geniş bir şekilde dağılmadığı için, kara veya deniz yaşamı için herhangi bir tehdit oluşturmaz. Maddenin çevresel etkileri araştırılmamıştır.

İlginç Bilgiler ve Diğer

 1. Oda sıcaklığında faz: Katı
 2. Erime noktası: 313.88 °F (156.6 °C)
 3. Kaynama noktası: 3.761.6 °F (2,072 °C)
 4. İzotopların sayısı: yarı ömürleri bilinen 35; 1 sabit; 2 doğal olarak var olan
 5. En yaygın izotop: In-115
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 49. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/07/2024 13:38:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9885

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Onkoloji
Hukuk
Klinik Mikrobiyoloji
Şiddet
Nörobiyoloji
Hücre
Küresel Salgın
Viroloji
Sinir Hücresi
Orman
Evcil Kediler
Astrobiyoloji
Kuvvet
Antik
Zehir
Yaşam
İfade
Factchecking
Ağrı
Paleontoloji
Kimyasal Bağ
Süt
Fotosentez
Element
Hormon
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Aslan, et al. İndiyum. (2 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9885
Aslan, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, February 02). İndiyum. Evrim Ağacı. Retrieved July 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9885
S. Aslan, et al. “İndiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 02 Feb. 2021, https://evrimagaci.org/s/9885.
Aslan, Sevcan. Bakırcı, Çağrı Mert. “İndiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 02, 2021. https://evrimagaci.org/s/9885.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close