İlk Kitabımız ''Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'' Ankara Kitap Fuarı'nda!

İlk Kitabımız ''Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'' Ankara Kitap Fuarı'nda!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir miktar gecikmeyle de olsa, Evrim Ağacı'nın ilk basılı eseri olacak olan "Evrim Kuramı ve Mekanizmaları: Evrimin Temelleri ve Nasıl İşlediği Üzerine" başlıklı kitabımız, 10 Ocak 2014'ten itibaren tüm kitapçılarda yerini alacak! 3-12 Ocak 2014 arasında, Ankara Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezi'nde (Congresium'da) düzenlenecek olan 8. Ankara Kitap Fuarı'nda, Evrensel Basım Yayın standından edinebilirsiniz! Fuarın yerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Fuar, her gün saat 10:00 - 20:00 arası açık olacaktır.

Eğer ki Ankara'ya veya fuara erişimizin yoksa, Türkiye'nin dört bir yanına kargolanacak şekilde Pandora'dan buraya tıklayarak, D&R'dan buraya tıklayarak, KitapYurdu'ndan buraya tıklayarak veya idefix'ten buraya tıklayarak ön sipariş verebilirsiniz. Siparişiniz, 10 Ocak'ta kitabımız Türkiye'nin dört bir yanındaki kitabevlerindeki yerini aldıktan sonra kargolanacaktır; ancak olası bir ilk baskı tükenmesine karşı önleminizi almış olabilirsiniz. Böylece ikinci baskının yapılmasını beklemenize gerek kalmayacaktır. 

En sık sorulan sorulardan bir tanesi de, e-kitap formatlarında erişilip erişilemeyeceğidir. Evrensel Basım Yayın, en geniş e-kitap arşivine sahip olan kitabevi unvanını taşıdığı için, e-kitap formatında da satın alabileceğinizden şüpheniz olmasın. Bu konuda, ilerleyen günlerde bilgi vereceğiz; muhtemelen 10 Ocak'tan sonra belirlenecektir.

200 sayfalık kitabımızın piyasa satış fiyatı 9 TL, fuar fiyatı 7 TL, Pandora ön sipariş fiyatı ise 6.6 TL olarak belirlenmiştir. Fiyatlara kargolama ücreti dahil değildir (siteden siteye, şehirden şehre farklılık gösterebilir).

Kitap, tüm evrim mekanizmalarını, açık ve ayrı olarak, popüler bir dil ile, tek bir arada toplamak açısından Türkçe kitaplar arasında bir ilk olma niteliğini taşıyor. Kitabın en temel amacı, evrimsel biyolojiye yeni giriş yapacaklar ve bilgilerini derinleştirmek isteyenler için bir başucu kitabı yaratmak. Umuyoruz ki başarılı olabilmişizdir. 

Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy'un önsözüyle başlayan kitabımızda, evrimsel biyolojiye dair temel bilgiler, hipotez-teori-kanun üçgeni ve canlılığın olası başlangıcından başlayarak, tek tek tüm evrim mekanizmalarının işlendiği ve örneklerle anlatıldığı bir biçimde devam ediyor: çeşitlilik mekanizmaları (mutasyonlar, transpozonlar, crossing-over, vb.), yapay seçilim, doğal seçilim, cinsel seçilim ve akraba seçilimi... Her bir bölüm, günlük yaşantıda, vahşi doğada veya akademik camiada rastlayabileceğimiz bir hikaye ile, bu mekanizmaları birebir deneyimleyen bir canlının gözlerinden anlatılan "bölüm başı hikayesi" ile başlıyor. Sonrasında ise tipik bir Evrim Ağacı anlatımıyla, dostane bir şekilde evrimsel biyolojinin temellerinden ve mekanizmaların nasıl işlediğinden bahsediliyor.

Ayrıca kitap boyunca "dönüşüm/değişim noktaları" adını verdiğimiz, evrimsel biyolojiye dair temel hataların giderildiği bir dizi vurgu noktası bulunuyor. Bu noktalar, Evrim Ağacı'nın mottosu olan ve Darwin tarafından sarfedilen "Bu yaşam görüşünde ihtişam var." cümlesinin değerini bizlere hatırlatıyor. Aynı zamanda, halk arasında genel geçer olarak hatalı bilinen bazı noktaları düzeltmeyi hedefliyor.

Kısaca, umuyoruz ki bu kitap ile birlikte evrim hakkında yazılmış daha kapsamlı kitapların temel mantığını anlayabilmeniz mümkün olacak. "Evrim ile ilgili ilk olarak hangi kitabı okumalıyım?" sorusunun cevabına yönelik olarak kaleme alındı bu kitap... Çok uygun bir "başlangıç" veya "giriş" kitabı olacağını düşünüyoruz. Fakat aynı zamanda, literatürden verilen örnekler ve ek bilgilerle, konuya hakim olanlara da yepyeni bir boyut katmasını umuyoruz. Dolayısıyla sadece bir başlangıç olarak değil, bir gelişim kitabı olarak da görülebilir. 

Kitabımızın bir önemli noktası da, bundan sonra yazacaklarımıza temel olacak olmasıdır. Dolayısıyla, bu açıdan da, kitabın evrime giriş yapıp, tam olarak ne olduğunu öğrenmek isteyenler için önemli olduğunu düşünüyoruz. İlerleyen dönemde çıkaracağımız yeni kitaplar, giderek daha karmaşık ve bilimsel olacaktır.

Her zamanki sözcüklerimizle bitirelim: Umuyoruz ki faydalı olur, bir nebze faydamız dokunabilirse ne mutlu bize! Ayrıca, eğer ki kitap içerisinde sürç-ü lisan ettiysek şimdiden affola. Önümüzdeki baskılarda, ilk baskıda tespit ettiğimiz ufak tefek hatalar, anlatım bozuklukları ve siz okurlarımızdan gelen eleştirileri değerlendirmemiz ve yerinde bulduklarımız sonucunda bazı güncellemeler yapılacaktır. Böylece, kitabımız da baskılar (nesiller) içerisinde evrimleşerek en uyumlu forma ulaşacaktır. 

Evrim Ağacı'na verdiğiniz desteklerden ötürü sonsuz teşekkürler!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/08/2019 20:08:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1833

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Nihayet bir kadının bilim alanında kariyer yapması, bir ponpon kız olması kadar kabul edilir hale gelmiştir.”
Myra Barker
Geri Bildirim Gönder