Bu Reklamı Kapat

İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?

İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?
Volkanik patlama
Bu Reklamı Kapat
Yazar Thomas J. Aubry Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
736 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Nature'da Ağustos 2021'de yayınlanan bir araştırmada, antropojen kaynaklı iklim değişikliğinin volkanik gazların atmosferle etkileşiminde önemli sonuçları olacağını gösterildi. Cambridge Üniversitesi ve UK Met Office'ten araştırmacılar, iklim ısınmaya devam ettikçe volkanik patlamaların etkisinin daha şiddetli olacağını söylüyor.

Çalışmada, püskürme sütunu modeli, aerosol-iklim modeli ile birleştirildi. Bu metot ile orta büyüklükteki volkanik patlamalardan kaynaklanan stratosferik aerosol optik derinlik (SAOD) pertürbasyonunun gelecekteki tropopoz yüksekliği artışının bir sonucu olarak %75 kadar azalacağı gösterildi. Püskürme sütununun yükselmesinin, aerosol boyutunu azaltması ile stratosferik ısınma ve (seyrek olarak meydana gelen) büyük çaplı tropik patlamalardan kaynaklanan yüzey soğuması (örneğin Pinatubo Dağı 1991) gelecekte %52 ve %15 oranlarında şiddetlenecektir. Püskürme sütunu (İng: "eruptive column") ve aerosol yaşam döngüsündeki değişimleri belirlemek, gelecekteki patlamalara (İng: "eruption") karşın iklimin tepkisini değerlendirmekte anahtar görevi görecektir.

Volkan Patlamaları, İklimi Nasıl Etkiliyor?

Stratosfere kükürt gazı saçan volkanik patlamalar, iklim değişkenliğinde (İng: "climate variability") en önemli itici güçlerden biridir. Bu patlamalardan salınan sülfat aerosolleri, 1-3 yıl boyunca stratosferde kalır ve atmosferin tepesinde ışınımsal zorlama ve yüzeyde soğumaya sebep olur. Büyük çaplı volkanik patlamalardan stratosfere salınan SO2 gazı, 1815'de Tambora Dağı'nda "Yaz yaşanmayan yıl"a ismini veren patlamaya, 1991'de Pinatubo Dağı'ndaki patlamaya (0.4–0.5 °C troposferik soğuma meydana geldi) sebep olmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Volkanizmanın iklim değişkenliğine etkisine örnek olarak; Kuzey Atlantik salınımı, muson iklimi, Atlantik Meridyen Devirme Sirkülasyonu (AMOC) ve El Niño-Güneyli Salınımı verilebilir. Ancak orta çaplı patlamalar da yeryüzünün radyasyon dengesini ve sıcaklıkları etkileyebilir: 2005-2015 yılları arasında orta çaplı bu tür patlamalar troposferik ve deniz yüzeyi sıcaklıkları üzerinde fark edilebilir bir soğutma etkisine sahipti.

1971-2000 yılları arasındaki ortalama sıcaklıklarına göre 1816 yaz sıcaklık anomalisi.
1971-2000 yılları arasındaki ortalama sıcaklıklarına göre 1816 yaz sıcaklık anomalisi.
Wikipedia

İklim, Volkanik Patlamalarını Nasıl Etkiliyor?

Buraya kadar verilen örneklerü volkanik patlamaların iklime etkisiyle alakalıyken, çalışma bunun tam tersine odaklı: İklimin volkanik patlamalara etkisi, antropojenik sera gazlarının hızla artışıyla incelenmek açısından önem kazanıyor.

İklimin volkanizmaya etkisi araştırılırken, püskürme sütun modeli kullanılarak, daha sıcak bir iklimde büyük bir tropik patlamanın SO2 salım yüksekliğinin (atmosfere enjeksiyon yüksekliğinin) yaklaşık 1.5 km artacağı gösterildi. Orta büyüklükte bir patlamada ise SO2 salımının yüksekliği değişmeden kalacak, ancak tropopoz yüksekliğindeki artışın sonucu olarak, duman (İng: "plume"), tropopozun 2 km altına yayılarak, doğrudan stratosfere salınan SO2 miktarını azaltacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Stratosferik SO2 salınımlarının azalmasının bir sonucu olarak, gelecekteki muhtemel olarak daha sıcak bir iklimde, orta büyüklükte bir tropik patlama ile ilişkili aylık küresel ortalama SAOD'un (550 nm'de) 4 kat azaldığı gösterildi. Brewer-Dobson sirkülasyonunun hızlanması ile sülfat aerosol boyutunun ve ömrünün azalması atmosferin üst kısımlarındaki ışınımsal zorlamayı arttırıyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İklim değişikliği nedeniyle atmosfer ısındıkça, büyük ölçekli volkanik patlamaların yaydığı kül ve gaz daha da yükselecektir. Ayrıca bu büyük ölçekli patlamalarda volkanik aerosollerin yarattığı pus (İng: "haze"), güneş ışığının yeryüzüne ulaşmasını az miktarda engelleyecek ve sonuç olarak volkanik patlamaların neden olduğu geçici soğumayı artıracaktır. İklim değişikliği, ayrıca volkanik malzemenin (volkanik sülfat aerosollerinin) tropik bölgelerden daha yüksek enlemlere taşınmasını hızlandıracaktır.

Yüzyılda bir veya iki kez meydana gelen Pinatubo Dağında 1991'de meydana gelen büyük patlamalarda olduğu gibi, iklim değişikliğinin, dumanın yükselmesine ve aerosollerin yeryüzüne daha hızlı yayılmasına neden olacağı ve bunun da %15 oranında artan bir soğutma etkisine yol açacağı bulundu. Okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bu soğumayı arttırması, buz tabakalarının erimesinin de İzlanda gibi yerlerde volkanik patlamaların sıklığını ve boyutunu artırması bekleniyor. Araştırmanın yazarlarından Anja Schmidt, şöyle diyor:

Daha sık ve daha yoğun orman yangınları ve diğer aşırı olaylar nedeniyle, üst atmosferin bileşimi gözlerimizin önünde değişirken, bu değişikliklerin sonuçlarına dair anlayışımız da değişiyor. Sera gazı salınımı devam ettikçe, volkanik emisyonların atmosferle etkileşim şekli değişmeye devam edecek ve iklim değişkenliğini tam olarak anlamak için bu etkileşimleri anlamak önem kazanmaktadır.

Yazarlar, fazla iklim ve volkanizma uzmanını volkanik duman yükselişi ve aerosol yaşam döngüsünün ardındaki mekanizmaları anlamanın yanı sıra, buzulların erimesinin ve aşırı yağışların belirlediği patlama boyutunun ve sıklığının araştırılması, bu sayede volkanik patlamaların gelecekteki iklimsel etkilerinin anlaşılması için bir araya toplanmaya çağırıyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • Thomas J. Aubry, et al. Climate Change Modulates The Stratospheric Volcanic Sulfate Aerosol Lifecycle And Radiative Forcing From Tropical Eruptions. (12 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2021. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
 • University of Cambridge. New Feedback Loops: Climate Change Will Transform Cooling Effects Of Volcanic Eruptions. (12 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2021. Alındığı Yer: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 17:12:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10852

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Yeşil
Ara Tür
Hidrojen
Hamilelik
Sürüngen
Yüksek
Balina
Mit
Cinsellik Araştırmaları
Kanser
Kertenkele
Bebek Doğumu
Mühendislik
Kimyasal Bağ
Plastik
Evren
İklim
Sinir
Biyolojik Antropoloji
İspat Yükü
Doğru
Göz
Viroloji
Beyin
Biyocoğrafya
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et