Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?

İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?
Volkanik patlama
4 dakika
5,106
Tüm Reklamları Kapat

Nature'da Ağustos 2021'de yayınlanan bir araştırmada, antropojen kaynaklı iklim değişikliğinin volkanik gazların atmosferle etkileşiminde önemli sonuçları olacağını gösterildi. Cambridge Üniversitesi ve UK Met Office'ten araştırmacılar, iklim ısınmaya devam ettikçe volkanik patlamaların etkisinin daha şiddetli olacağını söylüyor.

Çalışmada, püskürme sütunu modeli, aerosol-iklim modeli ile birleştirildi. Bu metot ile orta büyüklükteki volkanik patlamalardan kaynaklanan stratosferik aerosol optik derinlik (SAOD) pertürbasyonunun gelecekteki tropopoz yüksekliği artışının bir sonucu olarak %75 kadar azalacağı gösterildi. Püskürme sütununun yükselmesinin, aerosol boyutunu azaltması ile stratosferik ısınma ve (seyrek olarak meydana gelen) büyük çaplı tropik patlamalardan kaynaklanan yüzey soğuması (örneğin Pinatubo Dağı 1991) gelecekte %52 ve %15 oranlarında şiddetlenecektir. Püskürme sütunu (İng: "eruptive column") ve aerosol yaşam döngüsündeki değişimleri belirlemek, gelecekteki patlamalara (İng: "eruption") karşın iklimin tepkisini değerlendirmekte anahtar görevi görecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Volkan Patlamaları, İklimi Nasıl Etkiliyor?

Stratosfere kükürt gazı saçan volkanik patlamalar, iklim değişkenliğinde (İng: "climate variability") en önemli itici güçlerden biridir. Bu patlamalardan salınan sülfat aerosolleri, 1-3 yıl boyunca stratosferde kalır ve atmosferin tepesinde ışınımsal zorlama ve yüzeyde soğumaya sebep olur. Büyük çaplı volkanik patlamalardan stratosfere salınan SO2 gazı, 1815'de Tambora Dağı'nda "Yaz yaşanmayan yıl"a ismini veren patlamaya, 1991'de Pinatubo Dağı'ndaki patlamaya (0.4–0.5 °C troposferik soğuma meydana geldi) sebep olmuştur.

Volkanizmanın iklim değişkenliğine etkisine örnek olarak; Kuzey Atlantik salınımı, muson iklimi, Atlantik Meridyen Devirme Sirkülasyonu (AMOC) ve El Niño-Güneyli Salınımı verilebilir. Ancak orta çaplı patlamalar da yeryüzünün radyasyon dengesini ve sıcaklıkları etkileyebilir: 2005-2015 yılları arasında orta çaplı bu tür patlamalar troposferik ve deniz yüzeyi sıcaklıkları üzerinde fark edilebilir bir soğutma etkisine sahipti.

Tüm Reklamları Kapat

1971-2000 yılları arasındaki ortalama sıcaklıklarına göre 1816 yaz sıcaklık anomalisi.
1971-2000 yılları arasındaki ortalama sıcaklıklarına göre 1816 yaz sıcaklık anomalisi.
Wikipedia

İklim, Volkanik Patlamalarını Nasıl Etkiliyor?

Buraya kadar verilen örneklerü volkanik patlamaların iklime etkisiyle alakalıyken, çalışma bunun tam tersine odaklı: İklimin volkanik patlamalara etkisi, antropojenik sera gazlarının hızla artışıyla incelenmek açısından önem kazanıyor.

İklimin volkanizmaya etkisi araştırılırken, püskürme sütun modeli kullanılarak, daha sıcak bir iklimde büyük bir tropik patlamanın SO2 salım yüksekliğinin (atmosfere enjeksiyon yüksekliğinin) yaklaşık 1.5 km artacağı gösterildi. Orta büyüklükte bir patlamada ise SO2 salımının yüksekliği değişmeden kalacak, ancak tropopoz yüksekliğindeki artışın sonucu olarak, duman (İng: "plume"), tropopozun 2 km altına yayılarak, doğrudan stratosfere salınan SO2 miktarını azaltacaktır.

Stratosferik SO2 salınımlarının azalmasının bir sonucu olarak, gelecekteki muhtemel olarak daha sıcak bir iklimde, orta büyüklükte bir tropik patlama ile ilişkili aylık küresel ortalama SAOD'un (550 nm'de) 4 kat azaldığı gösterildi. Brewer-Dobson sirkülasyonunun hızlanması ile sülfat aerosol boyutunun ve ömrünün azalması atmosferin üst kısımlarındaki ışınımsal zorlamayı arttırıyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İklim değişikliği nedeniyle atmosfer ısındıkça, büyük ölçekli volkanik patlamaların yaydığı kül ve gaz daha da yükselecektir. Ayrıca bu büyük ölçekli patlamalarda volkanik aerosollerin yarattığı pus (İng: "haze"), güneş ışığının yeryüzüne ulaşmasını az miktarda engelleyecek ve sonuç olarak volkanik patlamaların neden olduğu geçici soğumayı artıracaktır. İklim değişikliği, ayrıca volkanik malzemenin (volkanik sülfat aerosollerinin) tropik bölgelerden daha yüksek enlemlere taşınmasını hızlandıracaktır.

Yüzyılda bir veya iki kez meydana gelen Pinatubo Dağında 1991'de meydana gelen büyük patlamalarda olduğu gibi, iklim değişikliğinin, dumanın yükselmesine ve aerosollerin yeryüzüne daha hızlı yayılmasına neden olacağı ve bunun da %15 oranında artan bir soğutma etkisine yol açacağı bulundu. Okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bu soğumayı arttırması, buz tabakalarının erimesinin de İzlanda gibi yerlerde volkanik patlamaların sıklığını ve boyutunu artırması bekleniyor. Araştırmanın yazarlarından Anja Schmidt, şöyle diyor:

Daha sık ve daha yoğun orman yangınları ve diğer aşırı olaylar nedeniyle, üst atmosferin bileşimi gözlerimizin önünde değişirken, bu değişikliklerin sonuçlarına dair anlayışımız da değişiyor. Sera gazı salınımı devam ettikçe, volkanik emisyonların atmosferle etkileşim şekli değişmeye devam edecek ve iklim değişkenliğini tam olarak anlamak için bu etkileşimleri anlamak önem kazanmaktadır.

Yazarlar, fazla iklim ve volkanizma uzmanını volkanik duman yükselişi ve aerosol yaşam döngüsünün ardındaki mekanizmaları anlamanın yanı sıra, buzulların erimesinin ve aşırı yağışların belirlediği patlama boyutunun ve sıklığının araştırılması, bu sayede volkanik patlamaların gelecekteki iklimsel etkilerinin anlaşılması için bir araya toplanmaya çağırıyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • Thomas J. Aubry, et al. Climate Change Modulates The Stratospheric Volcanic Sulfate Aerosol Lifecycle And Radiative Forcing From Tropical Eruptions. (12 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2021. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
 • University of Cambridge. New Feedback Loops: Climate Change Will Transform Cooling Effects Of Volcanic Eruptions. (12 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2021. Alındığı Yer: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/10/2023 23:56:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10852

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Göğüs
Bilgi
Patlama
Öğrenme
Genetik Müdahale
Homo Sapiens
Elektron
Hayatta Kalma
Hastalık Yayılımı
Hematoloji
Sanat
Irk
Nadir
Jinekoloji
Sinirbilim
Biyografi
Epistemik
Uzay
Galaksi
Tercih
Kimyasal Bağ
Bilgisayar
Ribozim
Önyargı
Atom
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
T. J. Aubry, et al. İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?. (26 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 3 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10852
Aubry, T. J., Delibalta, F., Bakırcı, Ç. M. (2021, August 26). İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved October 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10852
T. J. Aubry, et al. “İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 26 Aug. 2021, https://evrimagaci.org/s/10852.
Aubry, Thomas J.. Delibalta, Feyza. Bakırcı, Çağrı Mert. “İklim Değişikliği, Volkanik Patlamaların Çevreye Etkisini Değiştirebilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 26, 2021. https://evrimagaci.org/s/10852.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close